Судове рішення #7426203

Справа №22 -2447/09                                             Головуючий у  першій інстанції: Єгорова Н.І.

Категорія: 23                                                     Суддя-доповідач апеляційного суду: Шаманська Н.О.

У Х В А Л А

                                                          ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

    12  листопада   2009 р. колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області у складі:

            головуючого  -   Данилової О.О.,

            суддів – Лівінського І.В., Шаманської Н.О.,

при секретарі  –   Голубкіній О.О.,  

за участю  представника  відповідача –  Чепари В.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою

приватного  підприємства  з орендними  відносинами  «Урожай»

на рішення Доманівського районного суду Миколаївської області від 11 серпня  2009 р.  у справі за позовом

ОСОБА_4

до

приватного підприємства з орендними  відносинами «Урожай»

(далі – ПП „Урожай”)

про стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди земельної ділянки та її повернення,

в с т а н о в и л а :

    В лютому 2009 р. ОСОБА_4 звернулася з позовом ПП «Урожай» про стягнення заборгованості з орендної плати, розірвання договору оренди  земельної ділянки.

    В обґрунтування  вимог позивачка вказувала, що 1 березня 2000 р. між нею  та  відповідачем  укладено договір оренди належної їй  земельної частки (паю) розміром 3,96 умовних кадастрових гектарів строком на 5 років, який  8 серпня 2001 р. продовжено до  30 листопада  2016 р.

            Посилаючись на те, що відповідачем протягом 2006 – 2008 рр. не виконуються умови договору   та орендна плата виплачена в розмірі меншому, ніж передбачено Указом Президента України від 2 лютого 2002 р. № 90 «Про додаткові міри соціального захисту селян-власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», позивачка  просила  стягнути  746 грн. 55 коп.  орендної плати та достроково розірвати договір оренди.

Водночас,  позивачка послалася на те,  що  1 вересня  2004 р. замість  сертифіката на земельну частку (пай) вона отримала державний акт  на право власності на  земельну  ділянку,  площею 3,96 га  в  межах території  Щасливської сільської ради, тому вважає, що  змінився предмет оренди, новий договір з 2004 р. не переукладено, тому орендні відносини  припинені.  Просила  зобов’язати відповідача  передати їй  земельну ділянку  з підстав  отримання нею  державного акту.

Ухвалою  Доманівського  районного суду  Миколаївської області від 11 серпня 2009 р.  прийнята відмова  ОСОБА_4  від позовних вимог  про стягнення орендної плати та закрите провадження  у  справі в цій частині.

Рішенням  того ж суду від 11 серпня 2009 р. позов  задоволено.  Постановлено розірвати  договір оренди земельної частки (паю) укладений  між  позивачкою та відповідачем  1 березня 2000 р. з доповненнями від 8 серпня 2001 р., а також зобов’язано   відповідача повернути  позивачці  земельну ділянку  після збирання  врожаю  на ній  в  2009 р.  Вирішено питання щодо розподілу судових витрат.

            В апеляційній скарзі ПП «Урожай», посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило  рішення суду скасувати, ухвалити нове про відмову у позові.

Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача,  дослідивши матеріали справи в межах  доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді  першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Так,  з  матеріалів справи вбачається, що  у відповідності до договору  оренди земельної частки (паю), укладеного між  позивачкою   та відповідачем 1 березня 2000 р. з доповненнями, у користуванні  ПП «Урожай» перебуває належна позивачці земельна ділянка, розміром 3,96 умовних кадастрових га,  строком до 2016 р.

1 вересня 2004 р.  позивачка  отримала державний акт  на право власності на  земельну  ділянку,  площею 4,26 га  в  межах території  Щасливської сільської ради. Договір оренди  земельної ділянки не переукладався, проте  відповідач  продовжує використовувати  земельну ділянку  за її  цільовим призначенням та сплачує  позивачці  орендну плату.  

В липні 2007 р.  позивачка звернулася  до відповідача з заявою про розірвання договору оренди, посилаючись на бажання самостійно обробляти землю, проте  отримала відмову  орендатора (а.с. 23).      

Задовольняючи позов  та розриваючи договір  оренди земельної частки (паю), суд виходив з того, що  з часу отримання власником  земельної частки (паю) державного акту  на право  власності на земельну ділянку,  він набув статус  власника земельної ділянки, тобто змінився як  предмет оренди так і  статус орендодавця.  А тому  зазначене, як вважав суд,  є  підставою для  розірвання (припинення)  договору оренди.  

    Між тим, вирішуючи спір, суд не звернув уваги на те, що позивачка вказувала дві підстави  для повернення їй земельної  ділянки: розірвання договору оренди у  зв’язку  неналежним виконанням відповідачем умов договору (виплату орендної плату частково), а також  отримання державного акту на право власності на земельну ділянку.

            В порушення вимог ч. 4 ст. 10 ЦПК України та ст. 119 того ж кодексу, суд не  роз’яснив  позивачу  його право  на уточнення  конкретної  підстави  позову, розглянув  позов,  виходячи з однієї  із  заявлених підстав на  свій розсуд.  При цьому  не  всі  заявлені вимоги розглянув.  

           Наведене в силу п. 5 ч. 1 ст. 311 ЦПК України є  безумовною підставою для скасування рішення з направленням справи на новий розгляд.

    При новому розгляді суду необхідно врахувати  викладене,  розглянути всі заявлені вимоги, уточнити позовні вимоги, їх підстави та в залежності від встановленого вирішити спір  з додержанням норм матеріального та процесуального права.

           Керуючись ст. ст. 303,  311, 315 ЦПК України, колегія суддів, -

     

у х в а л и л а :

    Апеляційну скаргу   приватного підприємства  з орендними відносинами «Урожай» задовольнити частково.

    Рішення Доманівського районного суду Миколаївської області від 11серпня 2009 р. скасувати,   а справу направити на новий розгляд до того ж суду в іншому складі.

    Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

    Головуючий                                                            

           Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація