РІШЕННЯ
№2-1555/2007
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
20 лютого 2007 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області в складі головуючого судді Склярова В. В. при секретарі Кухаревої Н.І., за участю: позивача ОСОБА_1., адвоката ОСОБА_2., представник відповідача ОСОБА_3., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краматорську про стягнення моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулася до суду с позовом до відповідача про стягнення моральної шкоди.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1. показала, що з 1985 року по 1.05. 2004 року працювала в ЗАТ "НКМЗ" в фасонно-ливарному целу №1 на посаді стерженщика ручної формовки. її робота була пов'язана з комплексом шкідливих виробничих факторів, а саме: пилом, шумом, вібрацією, фізичним навантаженням. При цьому рівень вібрації складав 91 дБА при допустимому 80 дБА, рівень шуму на робочому місці 91 дБА при допустимому 80 дБА; потужність зовнішньої роботи стерженщика дорівнює 27 Вт при допустимому рівні 17,5 Вт. Всі зазначені вище негативні фактори призвели до виникнення в неї професійного захворювання - вібраційна хвороба 2 ступеня, синдром вегетосенсорної поліневропатії верхніх кінцівок. Вказаний діагноз їй був визначений 12.10.2004 року при обстеженні в Донецькій обласній лікарні професійних захворювань та підтверджений актом розслідування хронічного професійного захворювання від 8.11.2004 року, затвердженим головним санітарним лікарем м. Краматорська. Окрім того, 6.12.2004 року вона проходила огляд у МСЕК і їй була встановлено 40% втрати працездатності. На підставі вищенаведеного, просить суд стягнути з відповідача моральну шкоду, спричинену їй професійним захворюванням, в розмірі 40000 грн., оскільки вона не може сприймати себе повноцінною людиною, постійно відчуває фізичній біль, спричинений захворюванням, у неї німіють руки і вона не має змоги в повній мірі контролювати свої рухи кистями рук, що спричиняє їй незручність при виконанні якою-небудь роботи, в побуті, при особистому обслуговуванні. В теперішній час через хворобу вона не може виконувати всю домашню роботу, через що порушено нормальний уклад її життя, та життя її родини виконувати домашню роботу. Вона змушена звертатися за медичною допомогою, що вимагає від неї значних матеріальних та моральних витрат.
Представник відповідача ОСОБА_3. позов не визнала і показала, що відповідно до вимог ст.ст.28,31,34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" моральна шкода, заподіяна умовами виробництва, яка не спричинила втрати потерпілим професійної працездатності, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків за заявою потерпілого з викладом характеру заподіяної моральної шкоди та за поданням відповідного висновку медичних органів. Однак, відповідно до п.27 ст.77 Закону України "Про держаній бюджет України на 2006 рік" а також на 2007 р. дія Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" в частині відшкодування моральної шкоди застрахованим і членам їх сімей призупинена, у зв'язку з чим просить у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.
Представник 3 особи ЗАО „НКМЗ" Бойко О.Є. в судове засідання не з'явилась і про причину неявки суд не повідомила.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази:
· відповідно до копії трудової книжки позивачки ОСОБА_1. з 26.07.1985 року по 30.04.2004 року працювала в ЗАТ "НКМЗ" в фасо^но-ливарному цеху № 1 на посаді стерженщика ручної формовки./а.с.14 -19/
· згідно довідки обласної медико-соціальної експертної комісії від 6.12.2004 року, підтверджується 40% ступеня втрати ОСОБА_4. професійної працездатності та встановлення їй третьої групи інвалідності. / а.с.20/
· відповідно до висновку лікарсько-експертної комісії Донецької обласної клінічної лікарні профзахворювань позивачці встановлений діагноз - професійне захворювання - вібраційна хвороба 2 ст., синдром вегетосенсорної поліневропатії верхніх кінцівок; причина виникнення захворювання - робота позивачки за професією стерженщик./а.с.9-10/
· згідно з витягу з історії хвороби ОСОБА_1. надані обласною клінічною лікарнею профзахворювань м. Донецька та епікриз наданий в КМУ №2 м. Краматорська підтверджують факт знаходження позивачки на лікуванні в неврологічному відділенні з причини професійного захворювання. Додатково рекомендовано: вживання призначених лікарських засобів, фізіолікування, курортне лікування./а.с.7,9-10/ суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст.23, ч.2 ст. 1167,1168 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної
шкоди, заподіяної в результаті порушення його прав, пошкодження здоров'я.
Відповідно до ст.ст.28,31,34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" моральна (немайнова) шкода, заподіяна умовами виробництва, яка не спричинила втрати потерпілим професійної працездатності, відшкодовується Фондом соціального страхування від нещасних випадків за заявою потерпілого з викладом характеру заподіяної моральної (немайнової) шкоди та на підставі відповідного висновку медичних органів. Відшкодування здійснюється у вигляді одноразової страхової виплати незалежно від інших видів страхових виплат. Сума страхової виплати за моральну (немайнову) шкоду визначається в судовому порядку. При цьому сума страхової виплати не може перевищувати двохсот розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, незалежно від будь-яких інших страхових виплат.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1. з 26.07.1985 року по 30.04.2004 року працювала в ЗАТ "НКМЗ" в фасонно-ливарному цоху № 1 на посаді стерженщика ручної формовки. Тривала праця в умовах впливу негативних факторів: пилу, шуму, вібрації, фізичного навантаження -призвела до розвитку у неї професійного захворювання: вібраційна хвороба 2 ступеня, синдром вегетосенсорної поліневропатії верхніх кінцівок. Необхідність постійного лікування, відсутність можливості вести повноцінне життя спричиняють позивачці постійні моральні страждання, порушують її нормальний уклад життя, пригнічують відчуття власної повноцінності, перешкоджають їй, як жінці, виконувати в повній мірі роботу по дому, піклуватися про членів своєї сім'ї та себе особисто.
За таких обставин суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1. обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Крім того, відповідно до ст.ст.81,88 ЦПК України, п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито" судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.8,14,15, 215,225-226 ЦПК України, ст.ст. 23,1167,1168 ЦК України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краматорську про стягнення моральної шкоди, задовольнити частково.
Стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Краматорську (р/р № 37170400901059 в УДК в Донецькій області, МФО 834016, код ЕДРПОУ 24166521) на користь ОСОБА_1 моральну шкоду, заподіяну в результаті професійного захворювання, в розмірі 15 000 грн.
Заява про апеляційне оскарження рішення може бути подана протягом 10 днів з дня оголошення рішення, апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження в Апеляційний суд Донецької області через Краматорський міський суд.