Судове рішення #740005
5134-2007А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 414



ПОСТАНОВА


Іменем України

21.05.2007

Справа №2-8/5134-2007А


За позовом – ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс», м. Сімферополь

До відповідача – Алуштинська міська Рада, м. Алушта  

Про скасування рішення.

Головуючий суддя Чумаченко С.А.

Секретар Ярилова О.С.  

П Р Е Д С Т А В Н И К И:

Від позивача – Бормотова Ю.В., пред-к за дов. №124 від 08.05.2007 року.

Від відповідача – Клинчук С.В., пред-к за дов. №02.1-13/3762 від 28.12.2006 року.

Сутність спору: позивач, закрите акціонерне товариство «Корпорація ІгроСервіс» звернулося до Господарського Суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, Алуштинської міської Ради, просить скасувати рішення 10-ї сесії 5-го скликання Алуштинської міської Ради від 14.02.2007 року №10/80 про відмову у наданні в оренду земельної ділянки як необґрунтоване та не законне. Зобов’язати Алуштинську міську Раду прийняти рішення про передачу в оренду ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» земельної ділянки площею 0,0050га для розташування збірно – розбірного грального центру «Нерон» біля літньої площадки кафе «Красний мак» по вулиці Леніна в м. Алушті.

Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 20.04.2007 року по даній справі заборонено Алуштинській міській Раді та будь – кому здійснювати будь – то які дії (укладати угоди, продаж, передача в оренду, заставу и т.п.) щодо земельної ділянки загальною площею 0,0050га біля літньої площадки кафе «Красний мак» по
вул. Леніна у м. Алушта до розгляду справи по суті.                        

Представник відповідача представив відзив по справі відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

     Справа слуханням відкладалась, в порядку ст. 150 Кодексу адміністративного судочинства України.

     Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд –

ВСТАНОВИВ:

26.05.2004 року Рішенням, №17/71, 17-ї сесії 24-го скликання Алуштинської міської Ради «Про надання ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки» вирішено дозволити протягом шести місяців ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» складання проекту відводу земельної ділянки площею до 0,0050га за рахунок земель міської Ради під розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» біля літньої площадки кафе «Красний мак» по вул. Леніна в м. Алушті, включеного до дислокації тимчасових об’єктів торгівлі (по схемі ділянка №17).

16.03.2005 року Рішенням №20/106, 20-ї сесії 4-го скликання «Про дозвіл ЗАТ «Корпорація ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» продовження строку складання проекту відводу земельної ділянки» вирішено дозволити ЗАТ «ІгроСервіс» продовжити строком на шість місяців дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки площею до 0,0050га за рахунок земель міської Ради під розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» біля літньої площадки кафе «Красний мак» по вул. Леніна в м. Алушті, включеного до дислокації тимчасових об’єктів торгівлі (по схемі ділянка №17).

10.08.2005 року між ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» - замовником та Алуштинським відділом КРФ «ЦГЗК» при Держкомземі України – виконавцем укладено договір №42 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки.

Відповідно до п.1. даного договору, виконавець зобов’язується виконати з врахуванням вимог законодавства проектно – дослідницьких робіт по складанню проекту землеустрою по відводу земельної ділянки для – Технічна документація по землеустрою на складання документів посвідчуючих право на земельну ділянку для розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» в м. Алушта по вул. Леніна біля літньої площадки кафе «Красний мак», а замовник прийняти та сплатити виконання роботи.

Судом встановлено, що результатом виконання договору №42 на розробку проекту землеустрою по відводу земельної ділянки від 10.08.2005 року є виконаний проект землеустрою по відводу земельної ділянки ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» для розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» за адресою: м. Алушта,
вул. Леніна, біля літньої площадки кафе «Красний мак». Згідно даного проекту, виконавцем були отримані погодження та висновки щодо розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, біля літньої площадки кафе «Красний мак», а саме: висновок №336 погодженого головним архітектором м. Алушти І.Б. Юрченко 01.06.2004 року, висновок №99 від 02.09.2004 року Кримської Республіканської санепідемстанції, висновок про можливість відводу земельної ділянки №897-з від 29.07.2004 року, лист №11/1002 Державної Азово – Чорноморської екологічної інспекції від 18.10.2004 року, висновок Алуштинського міського управління земельних ресурсів №362 від 11.07.2005 року.

27.04.2006 року та 20.12.2006 року ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» направила на адресу міського голови м. Алушта листи №№110 та №322 відповідно до яких просить затвердити проект відводу земельної ділянки площею 50кв.м., розташованого за адресою: м. Алушта, вул. Леніна (біля площадки кафе «Красний мак») та укласти договір оренди вищевказаної земельної ділянки строком на 10 років.

14.02.2007 року Рішенням №10/80, 10-ї сесії 5-го скликання «Про розгляд клопотання ЗАТ «ІгроСервіс» вирішено відмовити ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» в передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0050га для розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон» за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, біля літньої площадки кафе «Красний мак» у зв’язку з тим, що розробленим Генпланом м. Алушта передбачена реконструкція центральної набережної міста та передача земельних ділянок на території набережної у користування для розміщення об’єктів ігрового бізнесу вважається недоцільним.

Суд вважає позовні вимоги обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі за наступними підставами.


Судом встановлено, що на всіх стадіях збору та надання дозвільної документації позивачем,  погоджувальні органи повністю приймали та погоджувались з тим фактом, що земельна ділянка площею 0,0050га в м. Алушті, по вул. Леніна, біля літньої площадки кафе «Красний мак» буде надана ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» для розміщення збірно – розбірного ігрового центру «Нерон».

Також суд вважає за необхідне зазначити, що 26.05.2004 року Рішенням, №17/71, 17-ї сесії 24-го скликання Алуштинської міської Ради «Про надання ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс дозволу на складання проекту відводу земельної ділянки» відповідач надав дозвіл на складання проекту відводу земельної ділянки, що після складання проекту землеустрою та при прийнятті оспорюваного рішення, самою Алуштинською міською Радою необґрунтовано було відмовлено в наданні земельної ділянки в оренду, що не відповідає вимогам ч. 9 ст. 123 Земельного Кодексу України та є порушенням прав та законних інтересів позивача.

   Крім того, Алуштинська міська Рада пропустила строк розгляду проекту відведення земельної ділянки, що є істотною умовою при наданні земельних ділянок у користування юридичним особам, згідно ч.6 ст.123 Земельного кодексу України.

Таким чином суд вважає, що існують всі підстави для скасування Рішення №10/80, 10-ї сесії 5-го скликання «Про розгляд клопотання ЗАТ «ІгроСервіс» від 14.02.2007 року, та не вбачає підстав для відмови позивачу у передачі в оренду земельної ділянки площею 0,0050га для розташування збірно – розбірного грального центру «Нерон» біля літньої площадки кафе «Красний мак» по вул. Леніна в м. Алушта.  

Відповідно до п.34 ч.1 ст. 26 Закону України “По місцеве самоврядування в Україні”,  виключно  на  пленарних  засіданнях  сільської,  селищної, міської ради вирішуються відповідно  до   закону   питання   регулювання земельних відносин.

     Відповідно до ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відноситься розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок в користування із земель комунальної власності; рішення інших питань у сфері земельних відносин відповідно до закону.

     Згідно ч.8 ст. 118 Земельного кодексу України, проект   відведення  земельної  ділянки  розробляється  за замовленням громадян організаціями,  які мають відповідні  дозволи (ліцензії)   на   виконання   цих   видів   робіт,  у  строки,  що обумовлюються угодою сторін.

       Відповідно до п. В, ч.1, ст.186 Земельного кодексу України відповідними органами місцевого самоврядування затверджуються проекти  відведення  земельних ділянок із земель державної чи комунальної власності затверджуються органами виконавчої  влади або  органами  місцевого  самоврядування,  які надають і вилучають земельні ділянки;

       Порядок передачі в оренду земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із земель запасу під забудову проводиться за проектами відводу в порядку, встановленому статтями 118,123, 124 Земельного кодексу України.

       Згідно ч.2 ст. 123 Земельного кодексу України, умови  і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором,  укладеним замовником з виконавцем цих  робіт  відповідно  до  типового  договору.   Форма   типового договору,   нормативи   та  строки  розробки  проектів  відведення земельних ділянок визначаються Кабінетом Міністрів України.

       Відповідно до ч.3 ст.123 Земельного кодексу України юридична особа,  зацікавлена в одержанні земельної ділянки у  постійне  користування  із  земель  державної  або  комунальної власності,  звертається  з  відповідним  клопотанням  до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій  або сільської, селищної, міської ради.

      Також відповідно до ч.6 ст.123 Земельного кодексу України проект   відведення   земельної  ділянки  погоджується  із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним  органами,  органами  архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання  висновку  державної землевпорядної   експертизи   по   об'єктах,  які  їй  підлягають, подається до відповідної державної  адміністрації  або  сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах  своїх  повноважень,  визначених  цим  Кодексом,   приймають рішення про надання земельної ділянки.

Згідно до ч.9 ст. 123 Земельного кодексу України, відмову  органів  місцевого  самоврядування  або  органів виконавчої  влади  у  наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк  може  бути оскаржено  в  судовому  порядку.  Рішення  про  відмову  у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані  пояснення з  посиланням  на  відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої  містобудівної  документації   та   документації   із землеустрою.

      Відповідно до ч. 2 Роз’яснень Вищого господарського суду України за №02-5/35 від 26.01.2000 р. “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів”, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного  законодавства  та/або  визначеній  законом компетенції  органу,  який видав цей акт. Обов'язковою  умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта  прав та охоронюваних   законом   інтересів підприємства   чи   організації  -  позивача  у  справі.

       Захист прав громадян та юридичних осіб  на  земельні  ділянки здійснюється згідно з ч.3 ст. 152 Земельного кодексу України шляхом: визнання прав;   відновлення  стану  земельної  ділянки,  який  існував  до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють  небезпеку  порушення  прав;  визнання  угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої  влади  або  органів місцевого   самоврядування;   відшкодування   заподіяних  збитків; застосування інших передбачених  законом  способів.  Зокрема,  при оскарженні  рішень  органів  виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування з питань,  віднесених до їх компетенції (наприклад, про  відмову  в передачі у власність чи в продаж земельної ділянки або розміщенні об'єкта),  суд у  разі  задоволення  позову  визнає рішення  цих  органів  недійсними  і  зобов'язує  їх,  залежно від характеру спору,  виконати певні дії на захист порушеного права чи сам визнає це право за позивачем.

       Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування, посадові особи органів місцевого самоврядування зобов’язанні діяти тільки на підставі та в межах компетенції.

       Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема шляхом визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

       Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень

      До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

      У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
-з  використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
-обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
- безсторонньо (неупереджено);
- добросовісно;
- розсудливо;
- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване
це рішення(дія);
- з  урахуванням  права  особи на участь у процесі прийняття рішення;
- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

     Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ч. ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

      Так за загальним правилом, підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного  законодавства  та/або  визначеній  законом компетенції  органу,  який видав цей акт. Обов'язковою  умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта  прав та охоронюваних   законом   інтересів підприємства   чи   організації  -  позивача  у  справі.

      Відповідно до ст. 105, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.

      Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 158 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови.

      В судовому засіданні 21.05.2007 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови.

       Повний текст постанови підписано 29.05.2007 року.

      Враховуючи вищевикладене, керуючись 158, 159, 161, 162, 163,  ст.ст. Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити в повному обсязі.

2.          Скасувати Рішення №10/80, 10-ї сесії 5-го скликання «Про розгляд клопотання ЗАТ «ІгроСервіс» від 14.02.2007 року.

3.          Зобов’язати Алуштинську міську Раду прийняти рішення про передачу в оренду ЗАТ «Корпорація ІгроСервіс» земельної ділянки площею 0,0050га для розташування збірно – розбірного грального центру «Нерон» за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, біля літньої площадки кафе «Красний мак».

Скасувати заходи забезпечення позову у вигляді заборони Алуштинській міській Раді та будь – кому здійснювати будь – то які дії (укладати угоди, продаж, передача в оренду, заставу и т.п.) щодо земельної ділянки загальною площею 0,0050га біля літньої площадки кафе «Красний мак» по вул. Леніна у м. Алушта накладені Ухвалою Господарського Суду Автономної Республіки Крим від 20.04.2007 року по справі № 2-8/5134-2007А.


Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим                                        Чумаченко С.А.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація