Судове рішення #7390250

копія                                                                                                                                                                                                                                                            

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-5880/08/0470

Категорія статобліку 2.19.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 грудня   2009  року                                                                                   м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

          головуючого судді                                                                                 Олійника В.М.

          при секретарі                                                                                          Лоба Е.Г.

за участю:

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом  ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, третя особа: Акціонерне товариство відкритого типу концерн «Весна» про призначення пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

26 червня 2008 року  ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду  із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська, третя особа Акціонерне товариство відкритого типу концерн «Весна», в якому просить зобов’язати призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст.100 п.6 Закону України «Про пенсійне забезпечення громадян».

В обґрунтування  позову позивач посилається на те, що у жовтні 2007 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про призначення  пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Листом УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська повідомило відмовою, мотивуючи це тим, що концерн «Весна» не може представити всі необхідні підтверджуючі документи про характер робіт, які виконувались позивачем. Позивач вважає, що основним документом, підтверджуючим стаж роботи, є трудова книжка, згідно ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1778-ХІІ.  Порядок призначення пенсій на пільгових умовах і в пільгових розмірах регулюється ст.100 цього Закону, що не вимагає уточнюючої довідки. У позивача є архівна довідка, видана концерном «Весна» №79 від 12.03.2007 року з перерахуванням посад, на яких працювала ОСОБА_1.

Позивач та представник позивача  в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні просили  позов залишити без задоволення, оскільки згідно архівної довідки №79 від 12.03.2007 р., виданої концерном «Весна»,  підтверджується загальний стаж, але не особливі умови праці. Тому, без отримання уточнюючої довідки про особливий характер робіт управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська не має права призначити  пенсію на пільгових умовах. Також управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська вважає, що не є належним відповідачем по справі, а належним відповідачем є акціонерне  товариство відкритого типу концерн «Весна», оскільки відмовилося видати уточнюючу довідку про особливий характер робіт.

Представник відповідача 25 грудня 2009 року в судове засідання не з’явився, надавши клопотання, в якому просив відкласти розгляд справи  у зв’язку з хворобою представника відповідача, але належних доказів щодо підтвердження хвороби представника суду не надав.

Відповідно до  ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача – суб’єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у  ній доказів.

У зв’язку з тим, що представник відповідача вже надав свої пояснення та письмові заперечення протягом судового розгляду справи, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.

Представник третьої особи  в судове засідання не з’явився, надавши відзив на позов, в якому зазначив, що позовні вимоги позивача підтримує в повному обсязі та просив розглядати справу без участі представника третьої особи.

Суд, заслухавши пояснення представників  сторін та свідків, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом у справі встановлено, що в  2007 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах  відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

За результатами перевірки даного звернення  управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, у зв'язку з відсутністю первинних документів, підтверджуючих характер робіт.  

Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.  

Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам.

Працівникам інших виробництв, професій та посад дострокові пенсії залежно від умов праці (але не раніш як після досягнення 55 років чоловіками і 50 років жінками) можуть встановлюватися за результатами атестації робочих місць за рахунок коштів підприємств та організацій, призначених на оплату праці, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону. (Частина третя статті 13 Закону)

Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону. (Частина четверта статті 13 Закону).

Відповідно до статті 100 даного Закону, особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах:

а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;

б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення»  передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Як видно з трудової книжки  ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в період з 1978 року по 1993 рік вона працювала на посаді гальваніка та маляра.

Таким чином, факт роботи ОСОБА_1 гальваніком та маляром підтверджується належним чином оформленою трудовою книжкою.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.  

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (п. 20 Правил).

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (п. 23 Правил).

Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів (п. 24 Правил).

 Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 № 18-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 р. за № 1231/13105 визначений механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, який поширюється на осіб, які працювали, в тому числі, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком.

Право ОСОБА_1 на призначення пенсії на пільгових умовах підтверджено в судовому засіданні архівною довідкою №79 від 12.03.2007 р. про уточнення характеру роботи або умов праці, необхідних для нарахування пенсії, виданою на підставі архівних документів Акціонерним товариством відкритого типу концерн «Весна» за період з 16.05.1978 по 23.04.1993 р.

Відповідно до трудової книжки та уточнюючої довідки підприємства позивач працювала на професіях, віднесених до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, протягом 7 років та 8 місяців.

Крім цього, у судовому засіданні судом були допитані свідки гр.гр. ОСОБА_3 ОСОБА_4, ОСОБА_5, які  підтвердили особливі умови праці позивача та факт того, що позивач була зайнята на роботах із шкідливими і важкими умовами, що передбачені Списком № 2,  повний робочий день протягом 7 років та 8 місяців.

 Отже, виходячи із вищенаведених норм діючого законодавства та змісту досліджених в судовому засіданні письмових доказів, суд дійшов висновку про неправомірність дій управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо неврахування архівної довідки про уточнення характеру роботи або умов праці, необхідних для нарахування пенсії, виданої Акціонерним товариством відкритого типу концерн «Весна», при вирішенні питання про призначення ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах та про безпідставність відмови даним органом Пенсійного Фонду України у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах.

Завданням адміністративного судочинства, згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. При цьому, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд перевіряє, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, чи обґрунтоване рішення, чи використані повноваження з метою, з якою це повноваження надано, та ін.

Згідно з ч.2 ст.162 Кодексу, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та захистити це право позивача шляхом визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська призначити ОСОБА_1  пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»  із 22 лютого 2007 року, тобто, з моменту досягнення позивачем 52 років – із зменшенням пенсійного віку на 3 роки.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. У зв’язку з цим суд вважає за необхідне  присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1  судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.

На підставі вищевказаного, керуючись ст.ст. 122, 162  КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська призначити ОСОБА_1  пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»  із 22 лютого 2007 року.

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1  судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складений 30  грудня 2009 року.

Суддя                                                                                                                В.М.Олійник

З оригіналом згідно.

Суддя Олійник В.М.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація