Судове рішення #7385569

Справа № 2-3511-09

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

04 листопада 2009 року                                                                 м. Дніпродзержинськ

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська в складі:

головуючого судді Савранського Т.А.

при секретарі Луценко Л.О.,

за участю представника позивачів ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська Дніпродзержинської міської Ради про визначення спадкової частки та визначення частки співвласника в праві спільної сумісної власності, -

в с т а н о в и в:

        Позивачі звернулись до Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області з позовом до Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська Дніпродзержинської міської Ради, в якому просять: визначити спадкову долю у вигляді ? частки в праві спільної сумісної власності на житлове приміщення, розташоване за адресою: вул. Медична, 34-57 у м. Дніпродзержинську, житловою площею 29,8 кв.м., загальною площею 44,8 кв. м., після смерті ОСОБА_4, померлої 24 вересня 2008 року; визначити за ОСОБА_3, як за співвласником, долю в праві спільної сумісної власності у вигляді ? частки на житлове приміщення за адресою: вул. Медична, 34-57 у м. Дніпродзержинську житловою площею 29,8 кв. м., загальною площею 44,8 кв. м., з подальшою реєстрацією права власності в органах державної реєстрації.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що, вони є рідними братами. Їх батьками були ОСОБА_5 і ОСОБА_4, що підтверджується їхніми свідоцтвами про народження.

Батько, ОСОБА_5 помер 29 жовтня 1980 року.

Мати, ОСОБА_4 померла 24 вересня 2008 року, що підтверджується копією свідоцтва про смерть. Після її смерті відкрилась спадщина на належну їй 1/2 частину квартири, розташованої за адресою: вул. Медична, 34-57 у м. Дніпродзержинську.

Вони є спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.

Вказана квартира, за адресою вул. Медична, 34-57 у м. Дніпродзержинську, була приватизована 12 січня 1998 року на ОСОБА_4 та ОСОБА_3, про що Центральною комісією по приватизації житлового фонду ВО «Придніпровський хімзавод», згідно з розпорядженням органу приватизації № 3877 від 12 січня 1998 року, видано свідоцтво про право власності на житло. Форма власності зазначена як спільна сумісна, але вони з матір'ю розуміли, що є співвласниками квартири в рівних долях.

Складається зазначена квартира із двох кімнат житловою площею 29,8 кв. м., загальною площею 44,8 кв. м. В БТІ право власності було зареєстровано в книзі № 127 за реєстровим № 21474.

У встановленому законом порядку вони звернулись до Третьої Дніпродзержинської Державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини після смерті їх матері. Однак, постановою Держнотаріуса Третьої Дніпродзержинської Державної нотаріальної контори № 2188/02-14 від 15 квітня 2009 року їм було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме, у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом, так як відповідно до ч. 1 п. 224 Розділу 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності можливе лише після виділення (визначення) частки померлого у спільному майні.

У судовому засіданні представник позивачів за довіреністю ОСОБА_1, повністю підтримала вимоги своїх довірителів та суду пояснила, що позивачі по справі є рідними братами. 24 вересня 2008 року померла їх мати, ОСОБА_4. Після її смерті відкрилась спадщина на належну їй частину квартири, розташованої за адресою вул. Медична, 34-57 у м. Дніпродзержинську. Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 є її діти – позивачі по справі. Інших спадкоємців ні за законом ні за заповітом немає. Позивачі звернулись до   Третьої Дніпродзержинської Державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини після смерті їх матері, але постановою Держнотаріуса Третьої Дніпродзержинської Державної нотаріальної контори № 2188/02-14 від 15 квітня 2009 року їм було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом, так як не визначена частка квартири за померлим. Просила суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, письмово просив суд розглядати справу без його участі та на власний розсуд.    

Представники третіх осіб по справі Третьої Дніпродзержинської державної
нотаріальної контори та  ОКП «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації»,  в судове засідання не з’явились, письмово просили суд розглядати справу без їх участі.

Суд, розглянувши позовну заяву, вислухав представника позивачів, вивчивши наявні матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню. Приймаючи зазначене рішення суд виходить з наступного.

В судовому засіданні встановлено та підтверджено відповідними та належними доказами, що ОСОБА_4 Петрівна є матерю ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвами про народження, видані Дніпродзержинським міським ЗАГСом, актові записи, відповідно № 1506, № 1278.  

Відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 12 січня 1998 року, виданого Центральною комісією по приватизації житлового фонду ВО «Придніпровський хімзавод», згідно з розпорядженням від 12 січня 1998 року, громадянам ОСОБА_4 та ОСОБА_3, на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1.

24 вересня 2008 року ОСОБА_4 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть, виданим 30.09.2008 року Заводським відділом РАЦС Дніпродзержинського МУЮ, актовий запис № 1261.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належну їй частину квартири АДРЕСА_1.

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_4 позивачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом немає.

 Постановою Державного нотаріуса Третьої Дніпродзержинської Державної нотаріальної контори № 2188/02-14 від 15 квітня 2009 року позивачеві –          ОСОБА_2 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме, у видачі свідоцтва про право власності в порядку спадкування за законом, так як відповідно до ч. 1 п. 224 Розділу 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної сумісної власності можливе лише після виділення (визначення) частки померлого у спільному майні.

Згідно ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України, кожна особа може звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

У відповідності зі ст.8 Цивільного Кодексу України, якщо цивільні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими актами цивільного законодавства або договором, вони регулюються тими правовими нормами цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, що регулюють подібні за змістом цивільні відносини (аналогія закону).

Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду", передача займаних квартир (будинків) здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім'ї, які постійно мешкають в даній квартирі (будинку), в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов'язковим, визначенням уповноваженого власника квартири (будинку).

У відповідності до ст. 370 Цивільного Кодексу України, частки у праві спільної часткової власності вважаються рівними, якщо інше не встановлено за домовленістю співвласників або законом.

Згідно до ч. 2 ст. 372 ЦК України, у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

Як зазначено в ст. 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. З68, 370, 372 ЦК України, ст.ст. 3, 212, 213, 215 ЦПК України, суд –

в и р і ш и в:

Позов задовольнити.

Визначити спадкову частку після ОСОБА_4, померлої 24 вересня 2008 року,  у праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 у розмірі 1/2 зазначеної квартири.

Визначити частку ОСОБА_3  у праві спільної часткової власності на квартиру АДРЕСА_1 у розмірі 1/2 зазначеної квартири.

Обласному комунальному підприємству «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» зареєструвати відповідні зміни в реєстрі прав власності.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з моменту проголошення рішення, та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.    

Суддя                                                                                          Т.А. Савранський

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація