Судове рішення #73832
Справа № 22ц-3133/2006 р

Справа № 22ц-3133/2006 р.                                                      Головуючий у 1-ій інстанції

Категорія 4                          суддя Патинка А.Г.

Доповідач суддя Повєткін В.В. 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ          УКРАЇНИ

14 червня 2006 р. Колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апе­ляційного суду Дніпропетровської області з складі:

Головуючого судді:                     Перцової В.А.

Суддів:                                             Козлова С.П., Повєткіна В.В.

При секретарі:                                Сидоренко А.С.

Розглянула у відкритому судовому засіданні в М.Дніпропетровську цивільну справу

за  апеляційними  скаргами  ОСОБА_1  та  ОСОБА_2

на рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 21 березня 2006 року

за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної і моральної шкоди, -

Встановила :

В травні 202 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до ОСОБА_2 посилаючись на заподіяння йому збитків внаслідок того, що відповідач перекультував ячмінь на належній йому земельній ділянці. Тому просив стягнути з відповідача матеріальні збитки, встановлені згідно з довідкою упраавління  сільсь­кого господарства та продовольства у розмірі 695,56 грн., а також моральну шкоду у розмірі 1000,00 грн. (а.с.3-4). 

В лютому 2006 року позивач з урахуванням уточнення розміру земельної ділянки зменьшив розмір позовних вимог про  стягнення матеріальних збитків до 406,36 грн. та просив стягнути цю суму з урахуванням індексу інфляції за 2003-2005 роки у сумі 530,30 грн., а також збільшив позовні вимоги в частині стягнення моральної шкоди до 5000,00 грн., посилаючись на моральні страждання внаслідок тривалого розгляду справи у суді (а.с.70-73).

Рішенням Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 21 берез­ня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, на його користь з ОСОБА_2 стягнуто матеріальні збитки у сумі 300,00 грн., моральну шкоду у сумі 100,00 грн. та судові витрати у сумі 59,50 грн., в іншій частині позову ОСОБА_1 відмовлено (а.с.111-112).

В апеляційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом вимог процесуального і матеріального права, а також невідповідність висновків суду об­ставинам справи, просить рішення суду першої інстанції частково змінити і ухвалити нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги, оскільки, на його погляд, суд не врахував, що спричинення відповідачем  матеріальних збитків та моральної шкоди підтверджується матеріалами справ.  (а.с.115-125).

                    

 

В апеляційній скарзі (а.с.130-133) ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом вимог  матеріального права і невідповідність висновків суду обставинам спра­ви, просить рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити рішення, яким в по­зові відмовити, оскільки; на  його погляд, суд не врахував, що позивачем:

. не надано доказів, що його посіви ячменю були перекультизовані відповідачем навмистно;

надані два різні акти щодо площі перекультивованого ячменю; не надано доказів заподіяння моральних страждань.

Перевіривши законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційних скарг і вимог, заявлених у суді першої інстанції, коле­гія суддів вважає, що скарга ОСОБА_2 є необгрунтованною і не підлягає задово­ленню, а скарга ОСОБА_1 є обгрунтованною і підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Частково задовольняючи позовні вимоги про стягнення матеріальних збитків, суд першої інстанції дійшов висновку, що матеріальні збитки підлягають задоволенню лише в частині втраченої вигоди, оскільки позивач у судовому засіданні  пояснив, що ніяких робіт навесні 2002 року не проводив.

Колегія суддів вважає, що такий висновок суду першої інстанції не відповідає матеріалам справи і вимогам закону.

Згідно зі ст.440 ЦК України 1963 року, що діяв на час виникнення спірних правовідношень, шкода, заподіяна майну громадянина, підлягає відшкодуванню особою, яка заподіяла шкоду, у повному обсязі; той, хто заподіяв шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкоду заподіяно не з його вини.

Як вбачається з матеріалів справи, перекультування відповідачем посівів яч­меню на належній позивачу земельній ділянці встановлено актом від 18 квітня 2002 року комісією сільради (а.с.6), цей факт підтверджується адмінматеріалами про при­тягнення відповідача до адмінвідповідальності за захват землі позивача (а.с.7,7-оборот,8,9,11,14,20).

Розмір матеріальної шкоди встановлений згідно з довідками управління сільсь­кого господарства відповідно до обсягів проведених 'позивачем посівних робіт (а.с.10,43).

Протирічь щодо надання позивачем різних довідок про розмір збитків немає, оскільки це пов'язано з уточненням площі земельної ділянки позивача.

Відповідачем не надано суду доказів того, що шкоду заподіяно не з його вини. Як вбачається з пояснень відповідача, він сам провів перекультування ячменя у зв'язку з відмовою його робітника зробити це.

За таких обставин суд першої інстанції правомірно дійшов висновку, що відпо­відачем були порушені права позивача, що визнається й самим відповідачем.

Разом з тим, відповідно до журналу судового засідання твердження позивача про непроведення робіт на земельній ділянці стосувалось часу після перекультування ячменя (а.с. 107-109) .

У зв'язку з цим висновки суду першої інстанції про непроведення позивачем посівних робіт і відсутність у позивача затрат на ці роботи є безпідставними.

Тому рішення суду першої інстанції про відмову з задоволенні позову про стя­гнення матеріальних збитків в іншій (крім втраченої вигоди) частині є необгрунто-ванним і підлягає скасуванню внаслідок невідповідності висновків суду обставинам . справи.

Зважаючи на вищевказане, колегія судів вважає за необхідне ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача інших (крім втраченої вигоди) матеріальних збитків. .,

Згідно з довідкою управління сільського господарства витрати позивача після уточнення площі його земельної ділянки стяновлять 406,36 грн. (а.с.43).

З урахуванням індексів інфляції 108,2 - в 2003 році, 112,3 - в 2004 році, 110,3 - в 2005 році, збитки позивача становлять 544,62 грн.

Тому заявлені позиваччем вимоги про стягнення матеріальних збитків з ураху­ванням індексу інфляції у сумі 530,30 грн. підлягають задоволенню.

Враховуючи часткове задоволення позиву в цій частині на суму 300,00 грн. та відшкодування судових витрат у сумі 51,00 грн., з відповідача на користь позивача підлягають стягненню матеріальні  збитки    з  урахуванням індексу інфляції у сумі 230,30 грн. і судові витрати   по сплаті,судового  збору у сумі 2,03 грн.

 

 

Що ж стосується моральної шкоди, то в цій частині рішення суду першої інста­

нції ухвалене відповідно  до  обставин справи, а розмір моральної шкоди, стягнутої на користь позивача, відповідає вимогам,ст.440-1 ЦК України 196і року, що. діяв на час виникнення спірних правовідношень.                                                             

За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції всебічно і повно дослідив обставини справи  в цій частині, надав належну оцінку доказам по справі і постановив законне і обгрунтоване рішення  в частині стягнення моральної  шкоди.

Тому підста   для скасування або зміни рішення суду першої інстанції в цій частині немає.

У зв"язку  з викладеним і керуючись ст.ст. 307,308,309,314, 316 Цивільного про­цесуального кодексу України, колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:.

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - відхилити.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 21 березня 2006 соку в частині відмови ОСОБА_1 в задоволенні позову до ОСОБА_2 про стягнення матеріальних збитків - скасувати.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1

матеріальні збиткі з урахуванням індексу інфляції у сумі 230,30 грн. і судові ви

трати по сплаті судового збору у сумі 2,03 грн.                                                               

В решті рішення Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 21

березня 2006 року - залишити без зміни, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 -відхилити.

Рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховно­го Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація