Судове рішення #7375242

Категорія 6.19        

                                                   

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 січня 2010 року                                          Справа № 2а-709/10/1270

    Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Островської О.П.,

при секретарі – Кір’ян О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державного реєстратора Лисичанської міської ради до приватного підприємства «Оникссинтез-09», третя особа – Державна податкова інспекція в місті Лисичанську про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи, -

ВСТАНОВИВ:

05.11.2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов прокурора м. Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державного реєстратора Лисичанської міської ради до ПП «Оникссинтез -09» про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи, в обґрунтування позовних вимог зазначене наступне.

Державним реєстратором після отримання пакету документів виконано вимоги ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» щодо перевірки комплектності поданих документів і повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці, а також перевірено подані документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації. Підстав для відмови у реєстрації, передбачених ст.ст.24,25,27 зазначеного Закону, не вбачалося, тобто державну реєстрацію ПП «Оникссинтез -09» проведено з дотриманням вимог законодавства. Відповідача взято на податковий облік як платника податків у ДПІ у м. Свердловську, про що видана довідка 02.02.2009 року.

У порушення вимог ст.ст. 44, 62,65 ГК України, ОСОБА_1 при реєстрації підприємства не мав наміру займатися підприємницькою діяльністю, ніколи не вів діяльність від імені підприємства, що підтверджує у своїх письмових поясненнях. Згідно його пояснень, відібраних працівниками ГВПМ ДПІ в м. Сєвєродонецьку, підприємницькою діяльністю він не збирався займатися, господарську діяльність вів чоловік на ім’я ОСОБА_2, який і вмовив його зареєструвати підприємство за грошову винагороду. Одразу після реєстрації ОСОБА_2 забрав усі установчі та реєстраційні документи. До відповідних органів фінансову та бухгалтерську звітність ОСОБА_1 не надавав, печаток і штампів підприємства не отримував, власних коштів або майна до статутного фонду підприємства не вносив. Тобто ОСОБА_1 не усвідомлював значення та наслідків дій при підписанні запропонованих йому документів, не мав наміру на зайняття підприємницькою діяльністю, як засновник підприємства був позбавлений можливості керувати підприємством, вести бухгалтерський облік, здавати податкову звітність.

Тобто дії засновників ПП «Оникссинтез – 09» щодо створення підприємства в порушення вимог ст.ст.202,203 ЦК України не були спрямовані на реальне настання наслідків, що ними обумовлені. Введення особи в оману впливає на її вільне волевиявлення в цивільних правовідносинах, суперечить загальним засадам цивільного законодавства, передбаченим ст.3 ЦК України, що визначає недійсність цього правочину.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи зазначається у її установчих документах, а перевіркою, проведеною робітниками ГВПМ ДПІ в м. Сєвєродонецьку встановлено, що підприємство відсутнє за адресою, вказаною в установчих документах. Відповідно до п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» підставою для судового рішення про припинення юридичної особи, є, зокрема, визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

На підставі вищевикладеного, просить суд припинити юридичну особу у зв’язку з визнанням недійсним запису про проведення державної реєстрації ПП «Оникссинтез-09», і.код № 36238907 від 30.01.2009 року, реєстр № 1 381 102 0000 001303, через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.

Представник позивача просив розглянути справу без його участі, надав письмові пояснення, в яких послався на наступне. Проведення державної реєстрації новоутвореної юридичної особи ПП «Оникссинтез-09» було здійснено державним реєстратором у виконкомі Лисичанської міської ради 30.01.2009 року, № запису 1 381 102 0000 001303. Підстав для відмови у проведенні державної реєстрації, вичерпний перелік яких визначено ст.ст. 24,25,27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», не було. Тобто перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є вичерпний, розширеному тлумаченню не підлягає та будь-якого обов’язку державного реєстратора засвідчуватися у справжності наміру засновників займатися підприємницькою діяльністю та сплачувати податки не містить. Документи для проведення державної реєстрації підприємства були надані Державному реєстратору довіреною особою ОСОБА_3, яку ОСОБА_1 уповноважив здійснювати всі передбачені законом дії щодо державної реєстрації ПП «Оникссинтез-09», що підтверджується нотаріальною довіреністю № 3341. ОСОБА_1 підписаний Статут підприємства, справжність підпису посвідчений нотаріусом. Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців – це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Реєстрація підприємства була проведена з дотриманням вищезазначеного Закону, установчі документи містили відомості, передбачені законодавством. Факти, викладені у позовній заяві, свідчать про порушення законодавства під час створення підприємства до проведення державної реєстрації. Позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Представник третьої особи ДПІ в м. Лисичанську Луганської області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, пояснив, що власником ПП «Оникссинтез-09» ОСОБА_1 підписаний статут підприємства, справжність підпису засвідчена приватним нотаріусом Лисичанського міського округу Скринник І.В., місцезнаходження підприємства згідно статутних документів – Луганська область, м. Лисичанськ, вул. К.Маркса,151, воно взято 02.02.2009 року на податковий облік як платник податків в ДПІ в м. Лисичанську Луганської області відповідно до заяви, поданої ОСОБА_3, яку уповноважив засновник ОСОБА_1 ГВПМ ДПІ в м. Сєвєродонецьку в ході слідчої роботи було встановлено відсутність підприємства за місцезнаходженням. Відповідно до пояснень ОСОБА_1, підприємницькою діяльністю на підприємстві він не збирався займатися, всю господарську діяльність вів чоловік на ім’я ОСОБА_2, який вмовив його зареєструвати підприємство за винагороду, після чого забрав всі установчі документи. У порушення вимог законодавства, а також принципу самостійності здійснення підприємницької діяльності, передбаченого ст.44 ГК України, ОСОБА_1 при реєстрації підприємства не мав наміру займатися підприємницькою діяльністю, ніколи не вів діяльність від імені підприємства. Відповідно до п.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» підставою для судового рішення щодо припинення юридичної особи є, зокрема, визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути.    

Вислухавши думку прокурора, пояснення представника третьої особи дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року.

    Згідно зі ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов’язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Судом встановлено, що юридична особа – приватне підприємство «Оникссинтез-09» зареєстроване як суб’єкт підприємницької діяльності – юридична особа виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 30.01.2009 року, запис № 1 381 102 0000 001303 (а.с.9), перебуває на обліку в ДПІ в м. Лисичанську Луганської області як платник податків 02.02.2009 року за № 1982 (а.с.13), засновником є ОСОБА_1 (а.с.14).

Проведеною перевіркою встановлено, що ПП «Оникссинтез-09» за юридичною адресою, зазначеною в статутних документах – Луганська область, м. Лисичанськ, вул. К.Маркса, 151,  не знаходиться, про що співробітниками податкової інспекції було складено відповідну довідку від 04.02.2009 року (а.с.17-20).

25.03.2009 року державним реєстратором виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області було внесено до ЄДРПОУ запис про відсутність підприємства за юридичною адресою, № запису 1 381 143 0001 001303 (а.с.7).

    Ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» містить перелік повноважень державного реєстратора, згідно якої Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить резервування найменувань юридичних осіб; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує, веде та забезпечує зберігання реєстраційних справ (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); здійснює оформлення та видачу свідоцтв про державну реєстрацію (крім видачі свідоцтв юридичним особам, зареєстрованим відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону), а також їх заміну; оформлює та видає виписки, довідки з Єдиного державного реєстру; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

    Згідно зі ст.7 Закону України   «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері підприємництва.

    Спеціально уповноважений орган з питань державної реєстрації:

- здійснює державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

- узагальнює практику застосування нормативно-правових актів з питань державної реєстрації та розробляє проекти нормативно-правових актів у цій сфері;

- затверджує нормативно-правові акти щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру;

- забезпечує формування та ведення Єдиного державного реєстру;

- затверджує форми реєстраційних карток, довідки, витягу та виписки з Єдиного державного реєстру;

- організовує навчальну підготовку та підвищення кваліфікації державних реєстраторів, погоджує кандидатури на зайняття посади державного реєстратора;

- видає посвідчення і печатку державного реєстратора;

- забезпечує замовлення, постачання, облік та звітність щодо витрачання бланків свідоцтв про державну реєстрацію та бланків виписок з Єдиного державного реєстру;

- видає спеціалізований друкований засіб масової інформації;

- забезпечує органи державної влади інформацією з Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації;

- установлює за погодженням з Міністерством юстиції України регламент передачі державному реєстратору даних про юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону.

    У відповідності до Указу Президента України №721/2000 від 25 травня 2000 року затверджено Положення про Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва, який є спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування, державної регуляторної політики та дозвільної системи у сфері господарської діяльності. у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням, у межах своїх повноважень Держпідприємництво України організовує виконання актів законодавства України і здійснює контроль за їх реалізацією, Держпідприємництво України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

    Таким чином, виходячи з викладеного, в даному випадку таким спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації є позивач – Державний реєстратор Лисичанської міської ради.

    Як вбачається зі змісту вказаних норм, вони не містять посилання на те, що цей перелік повноважень державного реєстратора та органу реєстрації є вичерпним.

    Таким чином, при визначенні їх повноважень слід керуватися і іншими нормативними актами, якими регулюються вказані питання.

    Згідно зі ст.104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або в результаті ліквідації. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

    Статтею 110 ЦК України передбачено, що юридична особа ліквідується:

1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;

2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

    Вимога про ліквідацію юридичної особи на вказаних підставах, може бути пред'явлена до суду органом, що здійснює державну реєстрацію, учасником юридичної особи, а щодо акціонерних товариств - також Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

    Як роз’яснив Вищий адміністративний Суд України у оглядовому листі «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби (за матеріалами справ, розглянутих у касаційному порядку Вищим адміністративним судом України)» від 24.10.2008 N 1776/100/13-08, вимога про визнання нечинним запису про проведення державної реєстрації суб’єкта господарювання фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому судам її слід розцінювати як вимогу про припинення юридичної особи.

    Таким чином, оскільки припинення юридичної особи тягне за собою ліквідацію цієї юридичної особи, а з вимогами про таку ліквідацію може звертатися орган, що здійснює реєстрацію, то суд вважає, що цей орган за наявності встановлених законом підстав, також може звертатися до суду з вимогами про припинення юридичної особи.

    За таких обставин, суд вважає, що позивач – Державний реєстратор Лисичанської міської ради, в інтересах якого у відповідності з правами, наданими Законом України «Про прокуратуру» пред’явлено позов прокурором, має право в межах своїх повноважень, звертатися до суду з указаними в позові вимогами.

    За таких обставин суд вважає, що в даному випадку вимога прокурора про припинення відповідача, як юридичної особи, що тягне ліквідацію цього суб’єкта господарювання, заявлена в інтересах позивача, відповідає вимогам закону.

    У судовому засіданні безспірно встановлена відсутність відповідача за юридичною адресою, а тому є підстави для припинення відповідача, як юридичної особи.

    Оскільки вимога про визнання недійсним запису про державну реєстрацію юридичної особи, фактично є вимогою про скасування державної реєстрації, а тому суд її розцінює, як вимогу про припинення юридичної особи, що не виходить за межі повноважень органу, що здійснює державну реєстрацію юридичної особи, суд вважає необхідним розглядати саме ці вимоги, не вирішуючи питання щодо визнання недійсною державної реєстрації відповідача, оскільки ніяких доказів наявності порушень при здійсненні реєстрації суду не надано.

    Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в частині вимог про припинення юридичної особи відповідача.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», суд

ПОСТАНОВИВ:

   

            Позовні вимоги прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державного реєстратора Лисичанської міської ради до приватного підприємства «Оникссинтез-09», третя особа – Державна податкова інспекція в місті Лисичанську про визнання недійсним запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи - задовольнити частково.

Припинити юридичну особу відповідача – Приватне підприємство «Оникссинтез-09», ід.код 36238907, яке зареєстроване за адресою: 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. К. Маркса, 151.

У задоволенні решти позовних вимог прокурора міста Лисичанська Луганської області в інтересах держави в особі Державного реєстратора Лисичанської міської ради – відмовити за необґрунтованістю.

Копію постанови направити державному реєстратору виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Комсомольська, 10) після набрання постановою законної сили.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Повний текст постанови складено 14 січня 2010 року.

Суддя                        

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація