справа № 22ц-1100/2009рік головуючий у 1 інстанції – Цвинтарна Т.М.
категорія – спори, що виникають із доповідач – Гірський Б.О.
земельних правовідносин (45)
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області в складі :
головуючого - Ткач О.І.
суддів - Гірського Б.О., Бершадської Г.В.
при секретарі - Танцюрі О.В.
з участю апелянта ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Гусятинського районного суду від 04 вересня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_1 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Постолівське", Постолівської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, Гусятинської районної державної адміністрації про визнання права на земельну частку (пай), -
В С Т А Н О В И Л А :
В лютому 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вищезазначеним позовом.
Позивач посилався на те, що з 1987 по 1990 роки працював заступником голови колгоспу ім. Б. Хмельницького Гусятинського району Тернопільської області, а з 1990 року був переведений на роботу в Хоростківський міжколгоспний комбікормовий завод.
В березні 1996 року селянській спілці "Постолівська" Гусятинського району Тернопільської області (створеній на базі колгоспу ім. Б. Хмельницького) передано у колективну власність для ведення сільського господарства 1180,9 га земель.
Однак, в список громадян – членів колективного сільськогосподарського підприємства, які мають право на земельну частку його неправомірно внесено не було.
В зв’язку з цим, просив визнати за ним право на земельну частку (пай).
Рішенням Гусятинського районного суду від 04.09.2009 року відмовлено в задоволенні пред’явленого ОСОБА_1 позову.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове, яким в повному обсязі задовольнити пред’явлені ним вимоги.
Апелянт зазначає, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи стосовно його права на земельну частку (пай), як члена колективного сільськогосподарського підприємства.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що скаргу ОСОБА_1 слід відхилити.
Судом установлено, що ОСОБА_1 з 1987 по 1990 роки працював заступником голови колгоспу ім. Б. Хмельницького Гусятинського району Тернопільської області, на базі якого було створене колективне сільськогосподарське підприємство – селянська спілка "Постолівська", яка в листопаді 1997 року була перереєстрована в сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю "Постолівське".
З 1990 року ОСОБА_1 був переведений на роботу в Хоростківський міжколгоспний комбікормовий завод.
З листопада 1992 року працював в виробничо-комерційному підприємстві фірми "Святослав Ко", яке в квітні 1995 року реорганізовано в агропідприємство "Нива", яке в свою чергу в липні 1995 року було введено в склад АТ "Укрволгатехсервіс", з якого звільнився в вересні 1999 року.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08.08.1995 року №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" установлено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
Отже, право на земельну частку (пай) виникає в осіб, у тому числі й у пенсіонерів, які на час видачі колективному сільськогосподарському підприємству державного акта на право колективної власності на землю були чи залишалися членами цього підприємства.
Державний акт на право колективної власності на землю селянській спілці "Постолівська" Гусятинського району Тернопільської області був виданий 26.03.1996 року і на час його видачі ОСОБА_1 не був і не залишався членом цього підприємства, тому в нього не виникло права на земельну частку (пай).
За вказаних обставин, відсутні підстави для задоволення судом вимог ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 307, 308, 313, 314 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Тернопільської області, -
У Х В А Л И Л А :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Гусятинського районного суду від 04.09.2009 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і з того дня може бути оскаржена протягом двох місяців в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий:
Судді: