Судове рішення #73348
2-25/264.1-2006

       


СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ   СУД


Постанова

Іменем України


 10 серпня 2006 року  


Справа № 2-25/264.1-2006


                    Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді                                                  Маслової З.Д.,

суддів                                                                      Голика В.С.,

                                                                                          Заплави Л.М.,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився,

відповідача: Харчишин А.Д. - начальник ,

розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя  Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя    Маргарітов М.В.) від 05-06.06.2006 у справі № 2-25/264.1-2006

за позовом           Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим (вул. Гагаріна, 14а,Сімферополь,95000)  

до           Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. Чернишевського, 2,Сімферополь,95051)      

про стягнення суми 185122,33 грн.

                                                            

                                                            ВСТАНОВИВ:

                    Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.06.2003 у справі №2-23/7737-2003 в позові відмовлено (аркуш справи 59- том 1).

                    Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.08.2003 рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.06.2003 залишено без змін (аркуш справи 99-100 том 1).

                    Постановою Вищого Господарського суду України від 09.12.2003 постанову Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.08.2003 та рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 03.06.2003 скасовані, справу передано на новий розгляд до господарського суду Автономної Республіки Крим (аркуш справи 114-117 том 1).

                    Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим від 05-06.06.2006у справі № 2-25/264.1-2006 Управлінню  Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя  Автономної Республіки Крим у позові відмовлено.

          Не погодившись з рішенням суду Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить рішення суду скасувати, позов задовольнити.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що  Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі міста  Сімферополя Автономної Республіки Крим відповідно до статей 21, 28 Закону України „Про обов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України” № 1105-ІІІ від 23.09.1999 несе витрати зі сплати фізичним особам пенсій, а відповідач зобов'язаний відшкодувати шкоду, що заподіяна працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або у випадку його смерті при настанні страхового випадку, виплачуючи йому або особам, що перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійному захворюванні, пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійному захворюванні.

Крім того, згідно пункту 2 статті 7 Закону України „Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 2272-ІІІ від 22.02.2001, статті  26 Основ законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування і статтю 1 Угоди „Про гарантії прав громадян в сфері пенсійного забезпечення” від 13.02.1992 фонд   сплачує  страхові виплати та надає соціальні послуги, коли відповідні підприємства визначеної категорії осіб, за наявності необхідного переліку документів. Крім того, потерпілі, документи  яких не передані до Фонду,   продовжують отримувати  належні  виплати  та  соціальні  послуги   від   Пенсійного фонду  України, а між фондами проводяться відповідні розрахунки.  

                    Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 10.08.2006 була проведена заміна судді  Лисенко В.А. на суддю Голика В.С.

                    Представник відповідача в судовому засіданні просив рішення суду залишити без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав безмотивне і не підтверджене документально клопотання про відкладення слухання справи, але судова колегія вважає можливим розглянути апеляційну скаргу у відсутність представника позивача  за матеріалами які є у справі , оскільки в силу статті 101 Господарського процесуального кодексу України апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду в повному  обсязі.

Повторно розглянувши справу у порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, перевіривши матеріали справи на предмет правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що Управління пенсійного фонду України в Залізничному районі міста  Сімферополя 14.04.2003 звернулося  до суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в місті Сімферополі про стягнення 185122,33 грн.

                    Крім того, 05.04.2006 позивач уточнив позовні вимоги та збільшив їх до 185888,14 грн. (аркуш справи 160 том 1).

                    28.07.2004 позивач збільшив позовні вимоги до 337349,40 грн. (аркуш справи 1-2 том 2).

                    22.10.2004 позивач збільшив позовні вимоги до 366489,70 грн. (аркуш справи 1-2 том 2).

                    01.03.2006 позивач заявив клопотання про зміну позовних вимог та просив зобов’язати відповідача  здійснити певні дії по підписанню акту щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання відповідно до "Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України  за № 376/7697 від 16.05.2003 та залишити без розгляду позовну заяву в частини стягнення 29140,30 грн. (аркуш справи 121-122 том 2).

                    Судова колегія вважає, що  суд першої інстанції дійшов  вірного висновку про відмову у позові, виходячи з наступного.          

                    Підпунктами "г" і "д" пункту 1 статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-ХІV від 23.09.1999, який набрав чинності з 1 квітня 2001 року, передбачено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

                    Згідно з частиною 2 статті 7 Закону "Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку" №2272-ІІІ від 22.02.2001 Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

                    Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 від 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України  за № 376/7697 від 16.05.2003. В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків України (пункт 6).  Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного  за  звітним (пункт  7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено  здійснення  відповідних розрахунків  на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України, незалежно від того чи є предметом спору стягнення понесених витрат  у зв’язку з виплатою пенсій чи спонукання  до прийняття  до відшкодування сум понесених  витрат.

                    Що ж до витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, зазнаних з 1 квітня 2001 року до введення в дію Порядку відшкодування витрат, то пунктом 3 постанови правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків № 5-4/4  від 04.03.2003 року передбачено, що Пенсійний фонд України та Фонд соціального страхування від нещасних випадків повинні розробити механізм узгодження цих витрат та провести відповідні розрахунки на тому ж рівні, тобто на централізованому рівні. Цієї позиції  підтримується у своїх постановах як Вищий Господарський Суд  України по справі №2-25/6718-2004 від 27.04.2005 так і Верховний Суд України по справі №04/546 від 30.11.2004 .

                    Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2, управління в своїй діяльності керується, зокрема, постановами правління Пенсійного фонду України.

                    Відповідно до угоди від 30.07.2004 про реструктуризацію  заборгованості Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань України Пенсійному Фонду України витрат, пов’язаних з  виплатою пенсії по інвалідності  внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за 2002-2003 роки, погоджену з Міністерством праці  та соціальної політики і затверджену  Головою Пенсійного Фонду України та Головою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 30 липня 2004 року, згідно з якою реструктуризації підлягає заборгованість в сумі 136068281,31 грн.  Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України перед Пенсійним фондом України за витрати, пов'язані з виплатою ним пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій в зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за 2002-2003 роки, що була не відшкодована станом на 31.12.2003 відповідно до актів звірки про проведені виплати. Сплата реструктуризованої заборгованості починається з 01.01.2005 і проводиться рівними частками до 25 числа кожного місяця протягом 24 місяців.

                    На таких умовах здійснюється відшкодування витрат і за 2004-2005. На момент постановки судового рішення Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" затвердженого постановою правління Пенсійного Фонду України і Правління ФССНВВПЗ №5-4/4 от 04.03.2003 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України  за № 376/7697 від 16.05.2003 не змінено і відшкодування затрат проводиться  на централізованому рівні.

                    Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що апеляційна скарга  не підлягає задоволенню, рішення місцевого господарського суду прийнято при правильному застосуванні норм матеріального права, викладені в рішенні  суду висновки відповідають обставинам справи, інших підстав для скасування (зміни) рішення місцевого господарського суду також немає.

          Керуючись статтями 101, (пункт 1) 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд


                                                            

                                                  ПОСТАНОВИВ:          

          1. Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Залізничному районі міста Сімферополя Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим  залишити без задоволення.

          2. Рішення господарського суду  Автономної Республіки Крим від 05-06.06.2006 у справі № 2-25/264.1-2006 залишити без змін.


                                                  

Головуючий суддя                                                  З.Д. Маслова

Судді                                                                                В.С. Голик

                                                                                Л.М. Заплава


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація