Справа № 4-295/2009 р.
№ 4-2/2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2010 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Скічко Н.В., за участю прокурора Левицького В.В., представника скаржниці ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в місці Кременчуці матеріали справи за скаргою ОСОБА_2 на постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 від 26 листопада 2009 року про порушення кримінальної справи № 09815142 відносно службових осіб ПП «АВХ Фарм» та ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України , -
ВСТАНОВИВ:
Представник скаржниці ОСОБА_1 звернулась до суду зі скаргою в інтересах ОСОБА_2 на постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області старшого радника юстиції ОСОБА_3 від 26 листопада 2009 року, якою прийнято рішення про порушення кримінальної справи № 09815142 за фактом вчинення службовими особами ПП «АВХ Фарм» та ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» службового підроблення за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України.
В наданих до суду 12 січня 2010 року доповненнях, представник скаржниці просить суд постановити рішення яким скасувати постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 винесену 26 листопада 2009 року лише в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України, в іншій частині зазначену вище постанову залишити без змін.
Скаргу обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова про порушення кримінальної справи є незаконною та необґрунтованою, оскільки винесена в порушення вимог кримінально-процесуального законодавства, без наявності достатніх на те приводів та підстав. Висновок прокурора щодо вчинення службового підроблення зазначеними вище особами суперечить вимогам статті 94 КПК України, оскільки, як на думку, представника скаржниці, данні які стали підставою щодо порушення кримінальної справи, а саме розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за період жовтня 2008 року по вересень 2009 року, отриманні з порушенням вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні представник скаржниці ОСОБА_1 скаргу підтримала повністю, просила суд скасувати постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 винесену 26 листопада 2009 року в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України, оскільки в матеріалах дослідчої перевірки відсутні дані які вказують на наявність в їх діях ознак злочину.
Прокурор просить скаргу залишити без задоволення, оскільки вважає, що оскаржувана постанова про порушення кримінальної справи відносно службових осіб ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України, винесена за наявності достатніх не приводів та підстав, визначених статтями 94, 97, 98 КПК України.
Дослідивши матеріали, на підставі яких була винесена постанова про порушення кримінальної справи від 26 листопада 2009 року, заслухавши пояснення представника скаржника, приймаючи до уваги думку прокурора, суд вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав :
Судом встановлено, що 26 листопада 2009 року прокурором міста Кременчука Полтавської області старшим радником юстиції ОСОБА_3 була порушена кримінальна справа № 09815142 по факту вчинення службовими особами ПП «АВХ Фарм» та ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» службового підроблення за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України.
Із оскаржуваної постанови про порушення кримінальної справи вбачається, що 25 листопада 2009 року до прокуратури міста Кременчука надійшла заява від громадянина ОСОБА_4 зі змісту якої вбачалося що, раніше незнайома йому особа запропонувала за винагороду в розмірі 150 доларів США перереєструвати на нього ПП«АВХ Фарм», після вчинення зазначених вище дій, заявник фінансово-господарської діяльності підприємства не вів, документів фінансово-бухгалтерської звітності не підписував і до податкових органів не звітувався. Відповідно до поданих електронним шляхом до Кременчуцької ОДПІ декларацій, ПП «АВХ Фарм» впродовж 2008-2009 років мало взаємовідносини з іншими підприємствами, частина яких не звітувалася до податкових органів і не знаходилося за юридичною та фактичними адресами. Посилаючись на вищевикладене, прокурором, був зроблений висновок щодо внесення службовими особами ПП «АВХ Фарм» до офіційних документів неправдивих даних щодо взаємовідносин з іншими підприємствами.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, в подальшому службові особи зазначеного вище підприємства, діючи за попередньою змовою з службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» відображали в деклараціях з податку на додану вартість в розділі 1 податкові зобов’язання обсяги поставки товарів послуг отриманих начебто від інших підприємств, підтверджуючи таким чином податковий кредит ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ». За таких обставин, прокурор міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 прийшов до висновку, що в діях службових осіб ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» та ПП «АВХ Фарм» вбачаються ознаки злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України.
Згідно статті 236-8 КПК України суд, розглядаючи скаргу на постанову про порушення кримінальної справи, повинен перевіряти наявність приводів і підстав для винесення зазначеної постанови, законність джерел отримання даних, які стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи, і не вправі розглядати й заздалегідь вирішувати ті питання, які вирішуються судом при розгляді справи по суті.
Відповідно до вимог статей 94, 97, 98 КПК України прокурор чи слідчий зобов’язані винести постанову про порушення кримінальної справи лише за наявності приводів і підстав, зазначених у статті 94 КПК України, вказати в постанові ці приводи і підстави, статтю кримінального закону за ознаками якої порушується справа, а також подальше її спрямування.
Статтею 94 КПК України визначено, що приводом до порушення кримінальної справи, наряду з іншими, є заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян. Справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані які вказують на наявність ознак злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, які підтверджують реальність конкретної події злочину(час, місце, спосіб та інші обставини здійснення злочину).
Як вбачається із наданих та досліджених в судовому засіданні матеріалів, приводом до порушення зазначеної кримінальної справи стала заява ОСОБА_4 від 24 листопада 2009 року, зареєстрована в Книзі реєстрації та повідомлень про злочини 24 листопада 2009 року за № 439пр/09, зі змісту якої вбачалося що раніше незнайома йому особа запропонувала за винагороду в розмірі 150 доларів США перереєструвати на нього ПП«АВХ Фарм», після вчинення зазначених вище дій, заявник фінансово-господарської діяльності підприємства не вів, документів фінансово-бухгалтерської звітності не підписував і до податкових органів не звітувався. Підставами для порушення кримінальної справи в оскаржуваній постанові прокурором зазначено, те що матеріали перевірки містять достатні докази, які вказують на наявність в діях службових осіб ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» та ПП «АВХ Фарм» ознак злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України.
Із досліджених в судовому засіданні матеріалів, наданих прокуратурою міста Кременчука Полтавської області і на підставі яких прийнято оскаржуване рішення про порушення кримінальної справи вбачається, що вирішуючи питання про причетність службових осіб ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» до вчинення злочину, прокурор посилається на ненадання, відображених в деклараціях з податку на додану вартість, послуг, і доказом цього є розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за період жовтня 2008 року по вересень 2009 року. Однак, на думку суду, зазначений висновок суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки в наданих матеріалах перевірки відсутні данні які свідчать про проведення належної перевірки (відібрання пояснення у службових осіб, зазначених в постанові підприємств, складання актів надання або навпаки послуг тощо) фактів зазначених у розшифровках податкових зобов’язань та податкового кредиту, на які прокурор посилається як на данні, що стали підставою для винесення постанови про порушення кримінальної справи відносно службових осіб ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ».
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення про порушення кримінальної справи по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України прийнято передчасно, оскільки можливості дослідчої перевірки на час прийняття рішення були не вичерпані.
Окрім того, об’єктивна сторона частини 1 статті 366 КК України полягає у внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей та інше підроблення документів.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної постанови, службові особи ПП «АВХ Фарм», діючи за попередньою змовою з службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» відображали в деклараціях з податку на додану вартість в розділі 1 податкові зобов’язання обсяги поставки товарів послуг отриманих начебто від інших підприємств, підтверджуючи таким чином податковий кредит ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ». Однак, на думку суду, зазначений висновок прокурора суперечить вимогам кримінального законодавства, оскільки стаття 366 КК України виключає таку кваліфікуючу ознаку як попередня змова.
Оцінюючи в сукупності матеріали, які стали підставою для порушення кримінальної справи, суд приходить до висновку, що прокурором при проведенні перевірки не було зібрано усі необхідні дані для проведення всебічного та об’єктивного аналізу обставин справи, що свідчить про неповноту проведеної перевірки і передчасність прийнятого рішення, а тому постанова прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 винесена 26 листопада 2009 в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України підлягає скасуванню, в частині порушення постановою від 26 листопада 2009 року кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ПП «АВХ Фарм» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України залишити без змін.
Керуючись статями 94-98, 236-7, 236-8 КПК України , суд –
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу представника скаржниці ОСОБА_1 яка в діє в інтересах ОСОБА_2 на постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 винесену 26 листопада 2009 року в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України – задовольнити.
Постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 винесену 26 листопада 2009 року в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ТОВ «ДСК-ІНВЕСТ КОМПАНІ» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України – скасувати.
Постанову прокурора міста Кременчука Полтавської області ОСОБА_3 від 26 листопада 2009 року в частині порушення кримінальної справи № 09815142 по факту вчинення службового підроблення службовими особами ПП «АВХ Фарм» за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 366 КК України залишити без змін.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Полтавської області протягом 7 діб з моменту її винесення.
Суддя
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на справу (провадження) за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або скаргою на їх дії
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.08.2015
- Дата етапу: 16.08.2015
- Номер: 4-2/2010
- Опис:
- Тип справи: на справу (провадження) за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або скаргою на їх дії
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.09.2015
- Дата етапу: 08.09.2015
- Номер: 4/445/1/15
- Опис:
- Тип справи: на справу (провадження) за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або скаргою на їх дії
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Золочівський районний суд Львівської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.09.2015
- Дата етапу: 09.09.2015
- Номер: 4-2/2010
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи: клопотання (заяву) задоволено, у тому числі частково
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.01.2010
- Дата етапу: 23.01.2010
- Номер: 4-2/2010
- Опис:
- Тип справи: на справу (провадження) за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або скаргою на їх дії
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Ружинський районний суд Житомирської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 22.12.2009
- Дата етапу: 27.01.2010
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на справу (провадження) за поданням органу дізнання, слідчого, прокурора або скаргою на їх дії
- Номер справи: 4-2/2010
- Суд: Городоцький районний суд Львівської області
- Суддя: Зоріна Діана Олександрівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.01.2010
- Дата етапу: 15.06.2015