У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 серпня 2018 року
м. Київ
справа №796/154/2018
провадження № 6/796/100/2018
Апеляційний суд міста Києва у складі судді судової палати з розгляду цивільних справ КравецьВ.А.
за участю помічника судді, який за дорученням головуючого судді здійснює повноваження секретаря судового засідання - Виноградової А.І.
учасники справи:
заявник - Кредитна спілка «СуперКредит»
заінтересована особа - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Голови правління Кредитної спілки «СуперКредит» Білак Ольги Сергіївни про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» від 07 червня 2018 року у складі одного третейського судді Логош Т.В.
у справі № 27/18 за позовом Кредитної спілки «СуперКредит» до ОСОБА_2
про стягнення заборгованості за кредитним договором,
В С Т А Н О В И В:
10 липня 2018 року Кредитна спілка «СуперКредит» звернулась до Апеляційного суду міста Києва із заявою про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» від 07 червня 2018 року у справі № 27/18 за позовом Кредитної спілки «СуперКредит» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором у розмірі 6 001 грн. 41 коп., мотивуючи тим, що вказаним рішенням третейського суду було задоволено позов, але станом на день подання даної заяви рішення в добровільному порядку не виконане, будь-яких дій щодо погашення заборгованості відповідачем не здійснено.
Заявник в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. 13 серпня 2018 року від представника КС «Супер Кредит» надійшла заява про розгляд справи за відсутності заявника.
ОСОБА_2 вдруге в судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду заяви повідомлений судом у встановленому законом порядку.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст. 483 ЦПК України питання видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду розглядається судом за заявою особи, на користь якої прийнято рішення третейського суду. Заява про видачу виконавчого листа про примусове виконання рішення третейського суду подається до апеляційного суду за місцем проведення третейського розгляду протягом трьох років з дня прийняття рішення третейським судом.
Судом установлено, що 15.01.2015 року між позивачем та позичальником ОСОБА_4 було укладено кредитний договір №СК-14/0008/15/78/20, відповідно до п.1.1. якого позивач зобов'язався надати позичальнику фінансовий кредит у сумі 15 000,00 грн. (а.с.4).
У забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором, 15.01.2015 року між Кредитною Спілкою «СуперКредит» (позивачем), ОСОБА_2 (поручителем) та ОСОБА_4 (позичальником) було укладено договір поруки, відповідно до п. 1.1. якого поручитель та позичальник зобов'язалися солідарно відповідати перед позивачем за виконання зобов'язань за кредитним договором (а.с.6).
07.06.2018 року Постійно діючим третейським судом при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» у справі № 27/18 за позовом Кредитної спілки «СуперКредит» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором ухвалено рішення, яким позов задоволено повністю. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь кредитної спілки «СуперКредит» суму тіла кредиту в розмірі 4282,73 грн.; суму нарахованих процентів станом на 25.04.2018 року в розмірі 2 200,18 грн.; суму нарахованої пені за період з 26.12.2016 року по 25.04.2018 року в розмірі 4 8585,54 грн.; суму сплаченого третейського збору в розмірі 1 700 грн.; суму понесених витрат на правову допомогу у розмірі 907,32 грн., що разом складає 13 948 грн. 77 коп. (а.с.3-4)
Зазначене рішення є остаточним і оскарженню не підлягає відповідно до ст. 51 Закону України «Про третейські суди».
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про третейські суди», рішення третейського суду виконуються зобов'язаною стороною добровільно, в порядку та строки, що встановлені в рішенні. Якщо в рішенні строк його виконання не встановлений, рішення підлягає негайному виконанню.
Судом також установлено, що ухвалене Постійно діючим третейським судом при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» рішення відповідач добровільно не виконує, ніяких дій щодо погашення заборгованості не здійснює.
Відповідно до статті 21 ЦПК України сторони мають право передати спір на розгляд третейському суду, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про третейські суди» до третейського суду за угодою сторін може бути переданий будь-який спір, що виникає із цивільних та господарських правовідносин, крім випадків, передбачених законом.
При розгляді справи в судовому засіданні суд встановлює наявність чи відсутність підстав для відмови у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду, передбачених ст.486 ЦПК України.
Статтею 486 ЦПК України визначено виключний перелік підстав для відмови у видачі виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду, а саме у разі якщо:
1) на день ухвалення рішення за заявою про видачу виконавчого листа рішення третейського суду скасовано судом;
2) справа, у якій прийнято рішення третейського суду, не підвідомча третейському суду відповідно до закону;
3) пропущено встановлений строк для звернення за видачею; виконавчого листа, а причини його пропуску не визнані судом поважними;
4) рішення третейського суду прийнято у спорі, не передбаченому третейською угодою, або цим рішенням вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди. Якщо рішенням третейського суду вирішені питання, які виходять за межі третейської угоди, то скасовано може бути лише ту частину рішення, що стосується питань, які виходять за межі третейської угоди;
5) третейська угода визнана недійсною;
6) склад третейського суду, яким прийнято рішення, не відповідав вимогам закону;
7) рішення третейського суду містить способи захисту прав та охоронюваних інтересів, не передбачені законом;
8) постійно діючий третейський суд не надав на вимогу суду відповідну справу;
9) третейський суд вирішив питання про права і обов'язки осіб, які не брали участі у справі.
Матеріали справи не містять доказів того, що рішення Постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» від 07 червня 2018 року скасовано судом.
Згідно Закону України «Про третейські суди» третейські суди можуть розглядати будь-які спори, за винятком зокрема тих, які випливають з договору споживчого кредиту і за своїм змістом пов'язані із захистом прав споживачів банківських послуг.
Суб'єктами правовідносин споживчого кредитування є споживач послуг з надання кредиту та банк.
Разом з тим, порука є способом забезпечення зобов'язань боржника перед кредитором і має похідну правову природу від правовідносин, що виникають з кредитного договору.
Оскільки рішення третейського суду приймалося відносно поручителя, який за змістом договору поруки не є споживачем послуг банку з кредитування, а навпаки, забезпечує відповідальність боржника у договорі споживчого кредиту, тому дія Закону України «Про захист прав споживачів» на нього не поширюється.
Таким чином, зазначена справа підвідомча третейському суду відповідно до Закону України «Про третейські суди».
Заява про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду подана заявником 10 липня 2018 року, тобто в межах строку, встановленого ч.2 ст.483 ЦПК України.
Рішення третейського суду прийнято у спорі, передбаченому третейською угодою, і питання, вирішені судом, не виходять за межі третейської угоди, що узгоджується з п.7.2 кредитного договору та п.4.2 договору поруки, де зазначено, що всі спори, які виникають за цим договором між сторонами, розглядаються в Постійно діючому третейському суді при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» (а.с.5,7).
Докази, що третейська угода визнана недійсною відсутні, склад третейського суду, яким прийнято рішення, відповідає вимогам закону, рішення третейського суду містить способи захисту прав та охоронюваних інтересів відповідно до закону, питання про права та обов'язки осіб, які не брали участі у справі, не вирішувались.
З огляду на ті обставини, що справа, по якій прийнято рішення, підвідомча третейському суду, строк для звернення за видачею виконавчого документа не сплинув, вирішення третейським судом питання не виходить за межі третейської угоди, третейська угода не визнана недійсною, відомості про оскарження або скасування рішення третейського суду у матеріалах третейської справи відсутні, тому суд доходить висновку, що заява підлягає задоволенню.
Згідно зі ст.141 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «СуперКредит» в розмірі 881,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 2, 55, 56 Закону України «Про третейські суди», ст.ст.141, 260-261, 483-487 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Заяву Кредитної спілки «СуперКредит» про видачу виконавчого листа на примусове виконання рішення третейського суду від 07 червня 2018 року у справі за позовом Кредитної спілки «СуперКредит» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором - задовольнити.
Видати виконавчий лист на примусове виконання рішення Постійно діючого Третейського суду при Всеукраїнській громадській організації «Право та обов'язок» від 07 червня 2018 року по справі № 27/18 за позовом Кредитної спілки «Супер Кредит» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором, яким стягнуто з ОСОБА_2 (АДРЕСА_2, АДРЕСА_1; ІНФОРМАЦІЯ_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кредитної спілки «СуперКредит» (02140, м. Київ, пр. П. Григоренка, 39б, оф. 123, ЄДРПОУ 37917325, п/р 265041486, в АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805) суму в розмірі 13 948 (тринадцять тисяч дев'ятсот сорок вісім ) грн. 77 (сімдесят сім) коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Кредитної спілки «Супер Кредит» судові витрати, пов'язані з оплатою судового збору у розмірі 881 грн. 00 коп.
Ухвала набирає законної сили негайно та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений 15 серпня 2018 року.
Суддя Кравець В.А.