Судове рішення #7315388

Справа № 2а -5344/09/0308

 

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М    У К Р А Ї Н И

м. Луцьк                                                                                                  25 листопада 2009 року

Луцький міськрайонний суд Волинської області

в складі:     головуючого                     судді     Кихтюка Р.М.

при секретарі                         Козак О.А.

з участю позивача                     ОСОБА_1

представника відповідача                 ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Луцьк адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову в доплаті до пенсії, щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю внаслідок Чорнобильської катастрофи,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області, свої вимоги обґрунтовує тим, що він являється постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, пенсіонер ОВС, відповідно до ст. 51 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закону) йому повинна виплачуватись додаткова пенсія у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни в редакцію ст.51 Закону, яку викладено в такій редакції, що особам віднесених до категорії - 3, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Просить суд визнати відмову ГУПФУ у Волинській області у проведенні перерахунку неправомірною, стягнути з ГУПФУ у Волинській області недоплачену пенсію та зобов'язати здійснювати в подальшому виплату додаткової пенсії.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що він має статус постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, однак відповідач безпідставно не нараховує та не виплачує йому додаткову пенсію в розмірі 25 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка передбачена статтею 51 Закону. Просив провести перерахування недорплаченої додаткової пенсії за період з 22.05.2008 року по 01.12.2009 року.

Представник відповідача в судовому засіданні заявлений позов не визнала та пояснила, що в 2008 році позивачу додаткова пенсія виплачується в розмірі 10 відсотків мінімальної пенсії за віком, який було встановлено Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».

Суд заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, приходить до висновку про задоволення позову частково.

У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до Закону йому надано статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таких обставин сторони не заперечують. Крім того, ці обставини підтверджуються посвідченням від серії Б № 541645, виданого ОСОБА_1 Волинською облдержадміністрацією (а.с. 5).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни в Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи », зокрема в статтю 51 Закону, яка була викладена в новій редакції, за якою додаткова пенсія виплачується в розмірі 10 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту З розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І,пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Конституційний Суд України своїм рішенням визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення підпунктів 1-6 пункту 19 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року N 107-VI. Визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС за 2008 рік підлягають задоволенню - за період часу з 22.05.2008 року по 01.12.2009 року.

Виходячи з вимог ст.22 Конституції України при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних законів держава не вправі допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, у тому числі і для осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. При цьому слід виходити з правової позиції Конституційного Суду України, який неодноразово розглядав питання щодо конституційності положень Законів України про Державний Бюджет України у частині обмеження пільг, компенсацій і гарантій, на які відповідно до чинного законодавства мають право окремі категорії громадян.

Для значної кількості громадян України пільги, компенсації і гарантії, право на які передбачено чинним законодавством, є додатком до основних джерел існування, необхідною складовою конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (ст.48 Конституції України (254 к-96-ВР), який принаймні не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом (ч.3 ст. 46 Конституції України), тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22 Конституції України не допускається. Зупинення його дії можливе за умови введення відповідно до п.31 ч.1 ст.85, п.19 ч.1 ст.92 Конституції України надзвичайного стану (ст.64 Конституції України) (Рішення Конституційного Суду України від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг і компенсацій).

Згідно ч.1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини» суди України застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та протоколи до неї і практику Європейського Суду як джерело права.

Відповідно до вимог ч.1 ст.1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини та основних свобод від 04 листопада 2000 року, користування будь-яким правом, яке визнане законом, повинно бути забезпечено виконанням без будь-якої дискримінації.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо відсутності бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Керуючись ст.ст.9, 22 Конституції України, ч.1 ст.1 Протоколу №12 до Конвенції про захист прав людини і основних свобод від 04.11.2000 року, Законом України «Про виконання рішення та застосування практики Європейського Суду з прав людини», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » від28 лютого 1991 року N 796-ХІІ, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008, Постановою Пленуму Верховного Суду України №9 від 01.11.1996 року "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ст.ст. 158 - 164   КАС України, суд,-

п о с та н о в и в :

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області про визнання протиправною відмову в доплаті до пенсії, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю внаслідок Чорнобильської катастрофи - задовольнити.

Визнати дії Головного Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області незаконними щодо не нарахування та не виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 за період часу з 22.05.2008 року по 01.12.2009 року.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України у Волинській області провести перерахунок ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 25% мінімальної пенсії за віком як постраждалому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС за період часу з 22.05.2008 року по 01.12.2009 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до Львівського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження або після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Луцького міськрайонного суду                                                     Р.М. Кихтюк

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація