ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОСОБА_1 ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-2359/10/0408
Провадження № б/н
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"25" серпня 2010 р.
Дзержинський районний суд м.Кривого Рогу у складі:
головуючого - судді Свистунової О.В..
при секретарі Севастьянової І.В..
представника позивача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кривому Розі цивільну справу за
позовом ОСОБА_3 до Третьої Криворізької державної нотаріальної
контори про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про
прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_3 звернулась в суд з позовом до Третьої Криворізької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
В обгрунтування своїх вимог позивачка посилається на той факт, що 22 липня 2009 року помер її батько - ОСОБА_4. На день смерті спадкодавець ОСОБА_4 поживав в м. Кривий Ріг, за адресою: АДРЕСА_1. Позивачка є громадянкою ОСОБА_5 Федерації, постійно проживає та зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після смерті батька вона звернулась до Третьої Криворізької державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно, що належало її батьку - ОСОБА_4, який помер 22.07.2009 року. Після його смерті відкрилась спадщина за заповітом у вигляді 51/100 частини домоволодіння №37 в м. Самбір по вул.. Петлюри. Заповіт від імені померлого було складено на ім»я дочки - позивачки ОСОБА_3 Крім позивачки, інших спадкоємців за законом чи заповітом на вищевказану спадкову масу немає.
Однак, юридично оформити право на спадкування позивачка не може, у зв'язку з тим, що нею пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини. Вчасно звернутись до нотаріальної контори позивачка не мала можливості з об»єктивних та поважних причин, а саме - перенесеною хворобою, що підтверджено доказами: довідкою про знаходження на амбулаторному лікуванні з приводу хвороби в період з 15.01.2010 року по 22.01.2010 року.
Позивачка просить суд винести рішення, яким визначити їй додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її батька.
Позивачка у судове засідання не з»явилась, про день та час розгляду справи сповіщена належно, причини своєї неявки суду не повідомила.
У судовому засіданні представник позивача - ОСОБА_2, яка діє на підставі нотаріально посвідченої довіреності, підтримала заявлені позовні вимоги позивача і просила суд їх задовольнити шляхом визначення її довірителю додаткового строку достатнього для подачі заяви про прийняття спадщини до 3-х місяців. Також зазначила щодо можливості розглянути справу у судовому засіданні за відсутності її довірителя..
Відповідач - державний нотаріус ОСОБА_6 у судове засідання не з»явилась, про день та час розгляду справи сповіщена належно, згідно до наданої на адресу суду письмової заяви, не заперечувала проти розгляду справи за її відсутності.
Відповідно до вимог ч.4 ст.130 ЦПК України при визнанні відповідачем позову, ухвалюється рішення в порядку встановленому до вимог ст. 174 ЦПК України - тобто у разі визнання позову відповідачем суд, за наявності законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд вважає позовні вимоги доведеними і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що після смерті батька позивачки, ОСОБА_4, який помер 22.07.2009 року (свідоцтво про смерть серії І-КИ № 338171, актовий запис № 1623 від 21.09.2009 року (а.с.6), відкрилась спадщина за заповітом у вигляді 51/100 частини домоволодіння №37 в м. Самбір по вул.. Петлюри (а.с.7,26).
Позивачка ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після смерті батька, однак, із заявою про прийняття спадщини у встановлений законом шестимісячний термін, до нотаріальної контори не зверталась, оскільки вважала, що прийняла спадщину, а крім того з тих підстав, що у зазначений період перебувала на амбулаторному лікуванні у медичній установі - Комунальний заклад Міська лікарня №1 в період з 15.01.2010 року по 22.01.2010 року (а.с.14). Крім того, позивачка у справі є громадянкою ОСОБА_5 Федерації, постійно проживає та зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1. Має на утриманні малолітню дитину чотирирічного віку, яка потребує постійного догляду та постійної уваги з боку матері.
У лютому 2010 року позивачка звернулась до Третьої Криворізької державної нотаріальної контори із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак, державним нотаріусом ОСОБА_6 було направлено на її адресу роз»яснення за № 207/01-14 від 17.02.2010 року згідно до якої було зазначено щодо необхідність звернення до суду для вирішення питання, щодо визначення додаткового строю достатнього для подання заяви про прийняття спадщини у зв'язку з тим, що позивачка пропустила строк встановлений законодавством на прийняття спадщини (а.с.15).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Місце відкриття спадщини, що встановлене ст.. 1221 ЦК України є останнє місце проживання спадкодавця. Крім того, ст.. 1223 ЦК України зазначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини. Для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК). Часом відкриття спадщини є день смерті спадкодавця або день, з якого його оголошено померлим ( ст. 1220 ЦК). За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК).
Своє право на звернення до суду із зазначеними вимогами, позивачка ОСОБА_3 підтвердила наданими суду Свідоцтвом про народження (а.с.10), згідно де якого батьком позивачки ОСОБА_7 зазначений ОСОБА_4. Крім того, факт зміни прізвища позивачки підтверджено наданими суд) Свідоцтвами про укладення шлюбу: - серії ІІ-СГ № 286699 від 01.09.1984 року (а.с.11 згідно до якого підтверджено факт її перебування у шлюбних відносинах з громадяниное ОСОБА_8, згідно до якого, після укладення шлюбу прийнял; прізвище чоловіка - ОСОБА_8. Шлюб розірвано 04.02.1989 року (Свідоцтво пр&?и; розірвання шлюбу серії І-МЛ № 334245 від 04.02.1989 року актовий запис № 271 (а.с.12).
- серії І-МЛ № 352513 від 14.07.1989 року (а.с.13) згідно до якого підтверджено факт і перебування у шлюбних відносинах з громадянином ОСОБА_9 згідно до якого, після укладення шлюбу прийняла прізвище чоловіка - ОСОБА_9.
Факт відсутності інших спадкоємців, що претендують на спадщину, як
відкрилась зі смертю ОСОБА_4, окрім позивачки по справі - ОСОБА_3, підтверджується відповіддю державного нотаріуса Третьої Криворізької державної нотаріальної контори, яка надійшла на адресу суду за № 1320/01-14 від 20.08.2010 року (а.с.25), з якої убачається, що з заявами про прийняття спадщини, а також з заявами про відмову від спадщини протягом 6-ти місяців з дня смерті ОСОБА_4, померлого 22.07.2009 року, до нотаріальної контори ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась. Також відповіддю нотаріуса зазначено, що заповіт від імені померлого згідно даних зі Спадкового реєстру Третьою Криворізькою державною нотаріальною конторою не посвідчувався, свідоцтва про право на спадщину не видавались. Згідно наданого Витягу зі Спадкового реєстру заповітів, заповіт від імені ОСОБА_4 посвідчено Симбірською державною нотаріальною конторою (а.с.26-27).
На підставі викладеного суд вважає підтвердженим право позивачки на звернення до суду із зазначеними позовними вимогами та доведеними поважність причин за яких позивачкою було пропущено встановлений законом строк для звернення із заявою про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті її батька. Визнати причину не прийняття вчасно спадщини що відкрилась після смерті ОСОБА_4, померлого 22.07.2009 року, за заповітом, позивачкою ОСОБА_3 - поважною.
Керуючись ст. ст. 1217, 1220, 1221, 1223, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 7,10,11,59, 60, 88, 215 ЦПК України, суд-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Третьої Криворізької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини у три місяці.
Перебіг додаткового строку починається з моменту набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Дніпропетровської області шляхом подачі через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу апеляційної скарги протягом 10 днів з моменту проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: О. В. Свистунова