ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-1741/10/0408
Провадження № б/н
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"30" липня 2010 р.
Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу у складі:
Головуючого судді - Міхеєвої В.Ю.,
При секретарі - Резніченко В.М
За участю позивачки - ОСОБА_2,
ОСОБА_3.
представника 3-ї особи - ОСОБА_4,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5, 3-і особи виконавчий комітет Інгулецької районної у місті ради, виконавчий комітет Дзержинської районної у місті ради про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_2 12.05.2010 року звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_5 відносно двох малолітніх дітей: дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що відповідач ОСОБА_5 - чоловік її померлої ІНФОРМАЦІЯ_6 сестри ОСОБА_8 та батько малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_7. '
Відповідач вироком Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу від
02.06.2009року був засуджений на строк 1 рік 10 днів позбавлення волі за скоєння злочину - побиття своїх дітей.
Рішеннями виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради від
21.10.2009року №№ 382, 383 малолітнім ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування та призначено опікуном позивачку.
На теперішній час діти проживають разом з нею, вона піклується про їх фізичний та духовний розвиток, забезпечує матеріально. Побоюється, що відповідач після відбуття покарання буде поганим прикладом для своїх дітей, так як до. його ув'язнення зловживав алкоголем, дома в присутності дітей були постійні сварки з матір'ю дітей (нині покійною), жорстоке поводження з дітьми негативно впливало на їх психіку, фізичний та моральний етан.
У судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала. Пояснила, що вона є тіткою малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 - дітей її сестри ОСОБА_8,
яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6, та відповідача. Ще є старша дочка сестри - ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_3, якій присвоєно статус сироти.
Відповідач до засудження зловживав алкогольними напоями, погано ставився до своїх дітей, жорстоко поводився з ними. Внаслідок побиття ОСОБА_9 та ОСОБА_6, був засуджений 02.06.2009 року до позбавлення волі. Після смерті сестри вона забрала дітей до себе та рішенням виконкому була призначена над ними опікуном. Вважає, що відповідача необхідно позбавити батьківських прав відносно дочки ОСОБА_6 та сина ОСОБА_7, так як він на теперішній час не може забезпечити їм нормальні умови проживання та повноцінно про них піклуватися.
Відповідач ОСОБА_5 в судовому засіданні позов визнав та пояснив, що він є батьком малолітніх дітей ОСОБА_6 та ОСОБА_5. Після звільнення з місць, позбавлення волі шукає роботу. Вважає, що на теперішній час він не може забезпечити дітям повноцінні умови проживання, так як квартира потребує ремонту, в ній відсутні необхідні для дітей речі. Але в той же час запевнив суд, що він буде намагатися зробити все, щоб виправитися та вести нормальний спосіб життя та повернути дітей.
Представник 3-ї особи виконавчого комітету Дзержинської районної у місті ради ОСОБА_4, яка діє на підставі довіреності, позов підтримала. Пояснила, що в інтересах дітей відповідача необхідно позбавити батьківських прав та стягнути аліменти на користь опікуна.
Представник 3-ї особи виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради надав письмову заяву про розгляд справи без його участі (а.с.28).
Вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Встановлено, що батьком малолітніх дітей ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 є відповідач ОСОБА_5, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с.5,6).
Мати дітей ОСОБА_8 померла ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.7).
Як убачається з копії вироку по кримінальній справі №1-270/09. відповідач ОСОБА_5 був засуджений 02.06.2009 року Дзержинським районним судом м. Кривого Рогу за ч.І ст. 125 КК України за спричинення у стані алкогольного сп'яніння навмисних легких тілесних ушкоджень малолітнім ОСОБА_9 та ОСОБА_6 (а.с. 8).
Після смерті матері та засудження батька малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_5 взяла, на виховання сестра матері - ОСОБА_2, яка призначена опікуном дітей згідно рішень виконкому Дзержинської районної у місті ради № 382. 383 від 21.10.2009 року (а.с.9-12).
На даний час діти проживають з позивачкою в будинку АДРЕСА_2, яка піклується про них, забезпечує матеріально, піклується про їх духовний та фізичний розвиток, що підтверджується актом обстеження матеріально-побутових умов проживання дітей (а.с. 23).
Відповідач ОСОБА_5 зареєстрований та мешкає у АДРЕСА_1. Згідно акту обстеження житлово-побутових умов від 09.07.2010 року, складеного представником служби у справах дітей, умови для проживання дітей в квартирі незадовільні, квартира потребує капітального ремонту. Відповідачем не створено належних умов для проживання та розвитку малолітніх дітей (а.с.39).
Виходячи з вищенаведеного встановлено, що своїми діями відповідач порушує свої зобов'язання, закріплені в ст.51 Конституції України, а саме, «Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття». Аналогічне твердження закріплене і у ст. 150 СК України, якою передбачені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини, де зазначено, що батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно до ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Згідно п.п. 1,6 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Пленум Верховного Суду України у п. 16 своєї постанови «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30.03.2007 року № 3 вказує, що ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання: не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, такі в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
У п. 6 Декларації прав дитини, прийнятої Генеральною Асамблеєю 20.11.1959 р., записано: «Дитина, якщо це можливо, повинна зростати під опікою та відповідальністю своїх батьків, і звичайно, в атмосфері любові та матеріального забезпечення».
В ч. 2 ст. З Конвенції про права дитини, що діє в Україні з 27.09.1991 р., вказано: «Держави-учасники зобов'язуються забезпечити дитині такий захист та опіку, які необхідні їй для злагоди, приймаючи до уваги права та обов'язки її батьків, опікунів та інших осіб, котрі відповідають за неї по закону і з цією метою приймають всі відповідні законодавчі та адміністративні заходи».
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р. № 2402 «Кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України».
Статтею 11 цього ж Закону передбачено, що «Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім'ї разом з батьками або в сім'ї одного з них та на піклування батьків. Предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини».
У відповідності до ст. 12 Закону на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов'язані
виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування виконкому Дзержинської районної ради, який в судовому засіданні підтримала представник 3-ї особи ОСОБА_4, виходячи з інтересів малолітніх, ОСОБА_5 необхідно позбавити батьківських прав відносно малолітніх дітей дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 та сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_12 народження та залишити дітей на вихованні їх опікуну - позивачці ОСОБА_2
Статтею 180 СК України передбачений обов'язок батьків утримувати дітей до досягнення ними повноліття. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину згідно вимог ч.2 ст. 182 СК України не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Судом встановлено, що відповідач вихованням та утриманням, дітей не займається, свій обов'язок щодо матеріального забезпечення малолітніх ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не виконує, офіційно не працевлаштований, за станом здоров'я працездатний та може надавати матеріальну допомогу, тому суд вважає, що з відповідача .необхідно стягнути • аліменти на користь опікуна ОСОБА_2, з якою проживають діти, у розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходів), але не менше ніж 30, % прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для дитини відповідного віку.
Крім того, суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, та відповідно до п.1 ч. 1 ст. 367 ЦПК України допускає негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. п. 2 ч.І 164, 165, 180, 182, 183, Сімейного кодексу України, ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212, 213, 215. 367 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі . .
Позбавити ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженця м. Кривого Рогу, який працевлаштовується вантажником у ТОВ «Клінінг». проживає в АДРЕСА_1
батьківських прав відносно малолітніх дочки ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_11 народження та сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 народження, які проживають у АДРЕСА_2.
Малолітніх ОСОБА_6, ОСОБА_7 залишити на вихованні опікуна ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5. | уродженця м. Кривого Рогу, який працює вантажником ТОВ «Клінінг», проживає в АДРЕСА_1
аліменти щомісяця на користь ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_9, яка проживає у АДРЕСА_2.
на утримання двох малолітніх дітей ОСОБА_6. ІНФОРМАЦІЯ_11 та ОСОБА_7. ІНФОРМАЦІЯ_12, в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку (доходів), але не менше ніж 30 % прожиткового мінімуму, встановленого законодавством для дитини відповідного віку. )
його проголошення, якщо у оскарження або апеляційної починаючи стягнення з ЗО липня 2010 року до досягнення найстаршою' дитиною повноліття.
Стягнути з ОСОБА_5 на користь держави судовий збір в розмірі 51 (п'ятдесят одна) грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 120 (сто двадцять) грн.
Рішення суду в межах стягнення суми платежів аліментів за один місяць допустити до негайного виконання.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дзержинський районний суд м. Кривого Роґу, а апеляційна скарга подається у такому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набирає чинності через десять днів після зазначений строк не буде подано заяви про апеляційне скарги.
Суддя: В. Ю. Міхеєва