Судове рішення #7307607

САМАРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 2-а-10/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2009 року Самарський районній суд м. Дніпропетровська у складі:

    головуючого судді                     Румянцева О.П.

    при секретарі                         Демура Ю.В.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними щодо виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та зобов’язання привести свої дії у відповідність до діючого законодавства про соціальні гарантії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Самарського районного суду м. Дніпропетровська з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними щодо виплат допомоги при народженні та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов’язання провести свої дії у відповідність до діючого законодавства про соціальні гарантії.

В обґрунтування позову, позивач зазначила, що відповідачем при призначенні їй одноразової допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, порушені вимоги Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року, а саме, зазначені види допомоги виплачені та продовжують виплачуватися не в повному обсязі. Відповідно до ст. 41 вищевказаного Закону, допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Відповідно до ст. 43 цього ж Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановлюється законом «Про Державний бюджет України» на відповідний рік. Позивач також посилається на те, що  Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007  положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», на підставі якого їй нараховані одноразова допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визнані неконституційними. Просила визнати дії відповідача неправомірними, стягнути з відповідача недоплачену грошову допомоги при народженні дитину у сумі 2122 грн., недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 4945,08 грн. та зобов’язати відповідача проводити щомісячні виплати допомоги у розмірі не меншому прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

19.02.2009 року позивач доповнила свої позовні вимоги та просила також стягнути недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за листопад та грудень 2008 року у сумі 1078 грн.  

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, та просила задовольнити їх у повному обсязі, виходячи з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на наступне. Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради призначало і виплачувало ОСОБА_1 допомогу при народженні дитину у відповідності до ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік». Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2008 та 2009 році, нараховується та виплачується позивачці відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» із змінами, внесеними Законом України від 28.12.2007 р. Зміни, внесені до цього закону, не були визнані неконституційними.

Заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи та чинне законодавство, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Відповідно до положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», один з батьків дитини з дня звернення за призначенням допомоги по догляду за дитиною, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами для непрацюючих осіб, та з дня надання відпустки по догляду за дитиною для працюючих осіб, - має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в порядку та розмірах, визначених законодавством України.

31 жовтня 2007 р. ОСОБА_1 народила сина – ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с.8).

Що стосується виплати допомоги при народженні дитини, то суд вважає дії відповідача по нарахуванню і виплаті зазначеної допомоги правомірними, тобто такими, що відповідають чинному законодавству, оскільки абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено розмір допомоги при народженні дитини у 2007 році, ні Рішенням Конституційного Суду України, ні будь-яким іншим чином не визнавався неконституційним, тому є чинним і мав виконуватися відповідачем.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, почала виплачуватися ОСОБА_2 з 14.01.2008 р. Згідно наданої довідки, з січня по грудень 2008 року позивачу фактично виплачено допомогу по догляду за дитиною у сумі 1245 грн. 48 коп. (в січні – 75 грн. 48 коп., з лютого по грудень – по 130 грн. 00 коп.), яка виплачувалася у відповідності до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (а.с. 10).

Суд також доходить висновку про безпідставність позовних вимог про зобов’язання відповідача нарахувати і виплатити допомогу по догляду за дитиною за 2008 та 2009 роки, оскільки ОСОБА_1 не взято до уваги внесення Верховною Радою України відповідних змін до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» .

Так, відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції Закону України від 27.12.2007 р., який набрав чинності з 01.01.2008 р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Положення ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в редакції Закону України від 27.12.2007 р ., на час розгляду справи судом не визнані неконституційними, тому мають застосовуватися у спірних правовідносинах. Таким чином, правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в цій частині – відсутні.

Щодо позовних вимог ОСОБА_1 про зобов’язання відповідача на майбутнє нараховувати позивачу державну допомогу по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму, суд зазначає наступне. Згідно ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, необхідною умовою для звернення до суду є обов’язкова наявність порушення прав, свобод чи інтересів цієї особи на час звернення до суду з позовом. Тобто, захисту в судовому порядку підлягає вже порушене право, а не те, яке може бути порушено в майбутньому, і щодо якого невідомо, буде воно порушено, чи ні. Таким чином, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Також, є такими, що не відповідають вимогам Закону, посилання позивача про те, що державну допомогу Управління праці та соціального захисту населення повинно нараховувати їй у відповідності до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 року, а не Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» з наступних підстав.

Згідно ч.1 Постанови Кабінету Міністрів України №32 від 16.01.07р. «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку»  допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам з 01.01.2007 року призначається, а з 2 кварталу 2007 року і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

У вступній частині Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» №2240-ІІІ від 18.01.2001 року зазначено: «Матеріальне забезпечення та соціальні послуги, що надаються за цим Законом, є окремим видом загальнообов'язкового державного соціального страхування   громадян, що здійснюється Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності». Тобто положення цього закону, на думку суду, не може поширюватися на діяльність іншого державного органу, а саме Управління праці та соціального захисту населення.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167  КАС України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Самарської районної у м. Дніпропетровську ради про визнання дій неправомірними щодо виплат допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, та зобов’язання привести свої дії у відповідність до діючого законодавства про соціальні гарантії – відмовити .

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Самарський районний суд м. Дніпропетровська протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцять днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 13 липня 2009 року.

Суддя                                         О.П.Румянцев

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація