Справа №705/3216/18
3/705/1285/18
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2018 року м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Мазуренко Ю.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за вчинення адміністративного правопорушення,
- передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Уманського міськрайонного суду знаходиться адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно з протоколу серії ГП № 172450 від 18.07.2018 року про адміністративне правопорушення, вбачається, що ОСОБА_1 13.07.2018 року о 12 год. 45 хв. за адресою АДРЕСА_1, ображав нецензурною лайкою, намагався затіяти бійку у відношенні своїх батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3, чим вчинив відносно них насильство і завдав шкоду їх психічному здоров’ю.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов’язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 256 КУпАП «Зміст протоколу про адміністративне правопорушення» - у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складення; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Також при складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються його права і обов’язки передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Частиною 1 ст. 173-2 КУпАП передбачено, що до адміністративної відповідальності притягуються особи, за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисне вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї» членами сім'ї є особи, які перебувають у шлюбі; проживають однією сім'єю, але не перебувають у шлюбі між собою; їхні діти; особи, які перебувають під опікою чи піклуванням; є родичами прямої або непрямої лінії споріднення за умови спільного проживання.
Насильство в сім'ї - будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного спрямування одного члена сім'ї по відношенню до іншого члена сім'ї, якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.
Фізичне насильство в сім'ї - умисне нанесення одним членом сім'ї іншому члену сім'ї побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до смерті постраждалого, порушення фізичного чи психічного здоров'я, нанесення шкоди його честі і гідності.
Психологічне насильство в сім'ї - насильство, пов'язане з дією одного члена сім'ї на психіку іншого члена сім'ї шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров'ю.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про попередження насильства в сімї» визначено, що підставами для вжиття заходів з попередження насильства в сім'ї є: заява про допомогу жертви насильства в сім'ї або члена сім'ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім'ї; висловлене жертвою насильства в сім'ї або членом сім'ї, стосовно якого існує реальна загроза вчинення насильства в сім'ї, бажання на вжиття заходів з попередження насильства в сім'ї у разі, якщо повідомлення або заява надійшли не від нього особисто; отримання повідомлення про застосування насильства в сім'ї або реальної загрози його вчинення стосовно дитини, яка є членом цієї сімї, чи недієздатного члена сім'ї.
Заява та повідомлення про застосування насильства в сім'ї або реальної загрози його вчинення приймаються за місцем проживання постраждалого органами, зазначеними в п.п.1,2 ч.1 ст.3 цього Закону.
Орган, до якого надійшла заява або надійшло повідомлення про вчинення насильства в сім'ї або реальну загрозу його вчинення, розглядає заяву чи повідомлення та вживає в межах своїх повноважень передбачені законом заходи з попередження насильства в сім'ї.
Порядок розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім'ї або реальну загрозу його вчинення затверджується Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім'ї або реальну його загрозу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №616 від 26.04.2003 року, з наступними змінами та визначає механізм прийняття, обліку і розгляду заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім'ї або реальну його загрозу.
Незважаючи на вказані вимоги закону в протоколі про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів відсутні відомості про склад сім'ї потерпілих та ОСОБА_1, які б слугували підставою для початку провадження у справі про адміністративне правопорушення, а також підставою для складання протоколу за ст.173-2 КУпАП. А саме, відсутні дані, які б вказували на те, що ОСОБА_1 є суб'єктом правопорушення передбаченого ст. 173-2 КУпАП, за ознаками, зазначеними у ст. 1 Закону України «Про попередження насильства в сім'ї».
Суддя вивчивши матеріали адміністративної справи, вважає, що є підстави для повернення їх на дооформлення оскільки, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ГП № 172450 від 18.07.2018 року не зазначено об’єктивну сторону адміністративного правопорушення з врахування особливостей диспозиції ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Також у графі «Свідки:…» вказана ОСОБА_3, а у графі «Потерпілий(і):…» вказаний ОСОБА_2, при цьому у графі склад адміністративного правопорушення вказано: «…затіяв бійку у відношенні своїх батьків ОСОБА_2 та ОСОБА_3В….».
Крім того, у графі «У присутності понятих:» - не зазначено прізвища, імена, по батькові, місця проживання осіб, які були присутні при вчиненні ОСОБА_1 адміністративного правопорушення та можуть підтвердити дану обставину.
Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справа про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтею 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.
Частиною 2 статті 268 КУпАП встановлено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, ст. 173-2 КпАП України, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.
З метою всебічності та об'єктивності, оперативності та своєчасності розгляду справи даної категорії з обов'язковою участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про зобов'язання органу внутрішніх справ забезпечити явку до суду особи, відносно якої складено адміністративний протокол за ч.1 ст. 173-2 при повторному направленні для розгляду адміністративного матеріалу за ч.1 ст.173-2 КпАП України.
Беручи до уваги викладене, суддя вбачає підстави для повернення до Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області на дооформлення адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, у зв’язку з його невідповідністю вимогам чинного законодавства України.
Керуючись ст. ст. 255, 256, 283, 284- 285 КУпАП,
П О С Т А Н О В И В:
Повернути до Уманського відділу поліції ГУНП в Черкаській області адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1, що складений за ч.1 ст.173-2 КУпАП, для дооформлення.
Зобов'язати Уманський відділ поліції ГУНП в Черкаській області забезпечити явку особи відносно якої складено адміністративні матеріали при повторному направленні до суду для розгляду адміністративних матеріалів за ч.1 ст.173-2 КпАП України відносно ОСОБА_1.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.В. Мазуренко
- Номер: 3/705/1285/18
- Опис: вчинення домашнього насильства
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 705/3216/18
- Суд: Уманський міськрайонний суд Черкаської області
- Суддя: Мазуренко Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 01.08.2018
- Дата етапу: 07.08.2018
- Номер: 3/705/1624/18
- Опис: вчинення домашнього насильства
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 705/3216/18
- Суд: Уманський міськрайонний суд Черкаської області
- Суддя: Мазуренко Ю.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.09.2018
- Дата етапу: 09.10.2018