Судове рішення #7302683

Справа № 2-510

2009 рік

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

16 грудня 2009 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді-                                                   Бондаренка О.В.

при секретарі-                                             Мороз Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом   ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Закрите акціонерне товариство «ПРОСТО-страхування» та Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Українська страхова група» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2, треті особи: Закрите акціонерне товариство «ПРОСТО-страхування», Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Українська страхова група» та просив стягнути на свою користь суму матеріальної шкоди в розмірі 105 193 грн. 38  коп., моральну шкоду в розмірі 40 000 грн. 00 коп., витрати по проведення калькуляції автомобіля у розмірі 527,25 грн. та витрати пов’язані з розглядом справи.

В позові послався на те, що 21 червня 2008 року на 26 км. автодороги Київ-Чоп в с. Капітанівка відбулось зіткнення автомобіля «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля «Шкода» д.н.з. НОМЕР_2, який належить позивачеві. Вина водія ОСОБА_2 доведена Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 24 липня 2008 року. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди позивачу заподіяна матеріальна шкода, яка підтверджується калькуляцією вартості робіт пошкодженого транспортного засобу № ТО-0018597 від 26.06.2008 року. Крім матеріальної шкоди позивачу спричинена й моральна шкода, яка виражається в тому, що позивач порушив встановлений життєвий ритм, спокій та здоров’я. Моральну шкоду спричинену відповідачем, позивач визначає в розмірі 40 000 грн. 00 коп.. Заподіяну матеріальну та моральну шкоду позивач вважає необхідним стягнути з відповідача на підставі ст. ст. 1166,1167 та 1187 ЦК України.

19.08.2009р. до суду від позивача по справі надійшла заява в якій він просив стягнути з відповідача на свою користь різницю між фактичним розміром заподіяної шкоди та страховою виплатою у розмірі 45 000,00 грн., інфляцію в розмірі 6 570,00 грн., та 3 % річних у розмірі 1237,50 грн., а всього 52 807, 50 грн.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та в уточненнях до неї.

Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позову та уточнень до нього  заперечували, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.

Представники Закритого акціонерного товариства «ПРОСТО-страхування» в судовому засіданні заперечували проти заявлених позовних вимог.

Від Закритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Українська страхова група» до суду надійшли пояснення в яких зазначено, що 21 грудня 2007р. між ЗАТ «Страхова компанія «Українська страхова група» та ОСОБА_2 був укладений договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ВВ/4659469, предметом якого є страхування цивільно-правової відповідальності власника забезпеченого транспортного засобу «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1. Також зазначено, що до теперішнього часу потерпіла особа, яка відповідно до чинного законодавства України має право на отримання страхового відшкодування до ЗАТ «Страхова компанія «Українська страхова група» з приводу написання відповідної заяви про настання страхового випадку та виплату страхового відшкодування від постраждалої особи не зверталися та не надали жодного документа.

Заслухавши пояснення сторін, допитавши свідка, дослідивши матеріали справи в їхній сукупності та співставленні, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

 З матеріалів справи вбачається, що 21 червня 2008 року на 26 км. автодороги Київ-Чоп в с. Капітанівка відбулось зіткнення автомобіля «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_2 та автомобіля «Шкода» д.н.з. НОМЕР_2, який належить позивачеві, внаслідок чого автомобіль позивача зазнав значних механічних пошкоджень.

Власник автомобіля «Мерседес» д.н.з. НОМЕР_1, ОСОБА_2, застрахував свою цивільно-правову відповідальність, як власника наземного транспортного засобу в ЗАТ «Страхова компанія «Українська страхова група».

Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 24 липня 2008 року ОСОБА_2 був визнаний винним у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП (а.с. 4 – копія постанови).

Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди позивачу заподіяна матеріальна шкода в розмірі 105 193,38 грн., що підтверджується калькуляцією вартості робіт пошкодженого транспортного засобу № ТО-0018597 від 26.06.2008 року (а.с. 5-7).

На підставі ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Стаття 1166 ЦК України встановлює загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду. Відповідно до положень даної норми Закону майнова шкода, завдана діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної особи, а також шкода завдана майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди звільняється від відшкодування шкоди, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно зі ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об’єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Ця особа не відповідає за завдану шкоду, якщо доведе, що шкоди завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого.

Відповідно до положень ст. 1188 ЦК шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, зокрема: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Відповідно до п. 22.1 ст. 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.

Згідно ст. 23 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», шкодою, заподіяною життю та здоров'ю потерпілого у результаті дорожньо - транспортної пригоди, є шкода (в тому числі моральна шкода), пов'язана: з лікуванням потерпілого, з тимчасовою втратою працездатності потерпілим, із стійкою втратою працездатності потерпілим, із смертю потерпілого.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», у зв'язку лікуванням потерпілого відшкодовується обгрунтовані витрати, які пов'язані з доставкою, розміщенням- утриманням, діагностикою, лікуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров'я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та купівлею лікарських препаратів.

Згідно до п. 35.1 ст. 35 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику (або якщо страховик невідомий - МТСБУ) відповідну заяву. Відповідно до п. 35.2 ст. 35 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» до заяви додаються довідки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідних закладів охорони здоров'я щодо тимчасової втрати працездатності або довідки спеціалізованих установ про встановлення стійкої втрати працездатності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому вигляді.

Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою ( страховим відшкодуванням ).

Як вбачається з матеріалів цивільної справи та не заперечується сторонами,   на даний  час потерпіла особа або особа, яка відповідно до чинного законодавства України має право на отримання страхового відшкодування в зв'язку з дорожньо-транспортною пригодою до ЗАТ „Страхова компанія „Українська страхова група" з приводу написання відповідної заяви про настання страхового випадку та отримання страхового відшкодування не надавала.

Також з матеріалів справи вбачається, що внаслідок ДТП автомобіль позивача отримав механічні пошкодження та даний автомобіль відновленню не підлягає, тому від Закритого акціонерного товариства «ПРОСТО-страхування» позивачу було запропоновано на вибір отримати відшкодування у розмірі 105 193,38 грн. або 58 100,00 грн. та залишити у себе пошкоджений автомобіль. Позивач забажав залишити собі пошкоджений автомобіль та отримав від Закритого акціонерного товариства «ПРОСТО-страхування» виплату страхового відшкодування у розмірі 58 100,00 грн. (а.с. 43,94,95,96).

В судовому засіданні яке було проведено 13.05.2009р.позивач зазначив, що він відремонтував свій автомобіль, на нього були куплені нові запчастини, однак його ремонтом займалось приватне підприємство, а не спеціалізоване СТО, тому він не може надати докази вартості ремонтних робіт автомобіля «Шкода»,вартості запчастин та повну калькуляцію, що стосується ремонту пошкодженого автомобіля (а.с. 35-36).

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 суду показав, що йому нічого не відомо з приводу вартості запчастин до автомобіля «Шкода».

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про стягнення з відповідача заподіяної матеріальної шкоди, яка становить різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою, як зазначено в змінах вимог до позовної заяви (а.с. 124) не підлягають задоволенню.

Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Підстави відповідальності за моральну шкоду визначені в ст. 1167 ЦК України, яка встановлює, що моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.

Внаслідок винних дій відповідача, позивач зазнав моральної шкоди, оскільки тривалий час був позбавлений можливості використовувати свій автомобіль за призначенням та втратив чимало часу на організацію його відновлювального ремонту.

Враховуючи встановлені по справі обставини, суд дійшов висновку, що сума моральної шкоди, яку позивач просить стягнути на свою користь з відповідача є завищеною.

Саме тому, у відповідності до вимог ч. 3 ст. 23 ЦК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму в розмірі 5 000,00 грн. в якості відшкодування моральної шкоди, що цілком буде відповідати характеру правопорушення відповідача, глибині фізичних та душевних страждань позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 8 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 30 грн.00 коп..

На підставі ст.ст. 22, 23, 1166, 1167, 1172, 1187, 1188, 1194 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 208, 209, 212-215, 218, 223 ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

    Позов   ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: Закрите акціонерне товариство «ПРОСТО-страхування» та Закрите акціонерне товариство «Страхова компанія «Українська страхова група» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди – задовольнити частково.

    Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Житомирської області, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1, який проживає за адресою: АДРЕСА_2 моральну шкоду у розмірі 5 000 грн. 00 коп., сплачений судовий збір в розмірі 8 грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в розмірі 30 грн. 00 коп., а всього стягнути 5 038 (п’ять тисяч тридцять вісім) грн. 50 коп..

    В задоволенні інших заявлених вимог – відмовити.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду м. Києва через Святошинський районний суд м. Києва.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація