Справа № 2А-3916/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Ковель 03 листопада 2009 року
Ковельський міськрайонний суд Волинської області
під головуванням судді Бондара В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Ковелі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Ковельському районі Волинської області про поновлення строку для звернення в суд та стягнення невиплаченої щомісячної державної допомоги дітям війни, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Ковельському районі про зобов’язання провести нарахування щомісячної державної соціальної допомоги дитині війни. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що вона наділена правовим статусом дитини війни, а тому відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» користується правом на одержання щомісячної державної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Протягом 2006-2007 років позивачеві така допомога не нараховувалася та не виплачувалася, а за 2008 рік їй була нарахована та виплачена вказана допомога у неповному розмірі. Просить поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушеного права та стягнути недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу дитині війни за період з січня 2006 по грудень 2008 року.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явилась, попередньо подала заяву в якій просить справу слухати у її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, подав суду заперечення, в якому просить справу розглядати без його участі. У поданому запереченні зазначено, що позивачеві як дитині війни правомірно підвищення до пенсії протягом 2006-2007 років не нараховувалися та не виплачувалися. Виплата підвищення до пенсії дітям війни здійснюється не з коштів Пенсійного фонду України, а за рахунок коштів Державного бюджету України в межах видатків, затверджених Законами України про Державний бюджет України на відповідний рік, якими було передбачено виплату підвищення до пенсії позивачеві тільки з 1 січня 2008 року у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи також і те, що позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду, представник відповідача просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково.
Судом встановлено, що позивач наділений правовим статусом дитини війни, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ковельському районі, протягом 2006-2007 років їй нараховувалася та виплачувалася пенсія за віком без доплати як дитині війни, а протягом 2008 року позивачеві нараховувалася та виплачувалася надбавка до пенсії як дитині війни у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року, який набрав чинності з 01.01.2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України № 3235-IV від 20.12.05 року «Про державний бюджет України на 2006 рік», стаття 77 та стаття 110 та Законом України № 489-V від 19.12.2006 року «Про державний бюджет України на 2007 рік», ст.71 п.12 призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Конституційний Суд України своїм рішенням № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі № 1-29/2007 положення, що призупиняли дію ст. 6 Закону, визнав такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) та втратили свою чинність з дня їх ухвалення.
Згідно з ч.2 ст. 19 та ч.3 ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до підпункту 6 пункту 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 30.04.2002 року № 80-2, у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року № 5-5 (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 року) управління Пенсійного фонду України в районі відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до чинного законодавства. Судом встановлено, що позивачеві частково нараховувалося та виплачувалося підвищення до пенсії як дитині війни за період 2008 року Управлінням Пенсійного фонду України Ковельського району, де позивач перебуває на обліку.
Таким чином суд приходить до висновку, що саме відповідач зобов’язаний провести нарахування позивачеві державної соціальної допомоги як дитині війни у розмірі, визначеному ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», за період з 01.01.2006 року до 31 грудня 2008 року включно.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2006 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня – 350 гривень, з 1 квітня – 359 гривень, з 1 жовтня – 366 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня – 380 гривень, з 1 квітня – 406 гривень, з 1 жовтня – 411 гривень.
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 січня – 470 гривень, з 1 квітня – 481 гривню, з 1 липня – 482 грн., з 1 жовтня – 498 гривень.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, проте цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду. Згідно із ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року (з наступними змінами і доповненнями) суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком. Тому, суд вважає, що не має підстав для застосування строків позовної давності по справах про виплату соціальної допомоги.
Таким чином, суд оцінює, що відповідачу не доплачено в належному розмірі щомісячну державну соціальну допомогу у 2006-2008 роках. Всупереч вимогам ст.ст. 8, 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», протиправно звужено існуючий обсяг прав і свобод щодо отримання вказаної допомоги, шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили.
Приймаючи рішення по цій справі, суд виходить з того, що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» гарантовано визнання на державному рівні важкого життєвого шляху громадян України, чиє дитинство збіглося з роками Другої світової війни та необхідності надання дітям війни соціальної підтримки.
На підставі ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», керуючись ст. 160 ч. 3, ст. 163 КАС України, С У Д , -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України у Ковельському районі провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну соціальну державну допомогу, як дитині війни, за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2008 року включно.
В іншій частині відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження подано не було.
ГОЛОВУЮЧИЙ : В.М.БОНДАР