ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"21" липня 2006 р. | Справа № 16/191-06-5708 А |
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Счастливцевої К.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Качанов В.Х. –голова міської ради;
Від відповідачів:
виробничий кооператив “Геодезист-Буджак” – Безушенко Д.В. –голова;
Болградський колгоспний ринок –Тащі М.Г. - директор;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань №404 господарського суду Одеської області (м. Одеса) адміністративну справу за позовом Болградської міської ради до виробничого кооперативу “Геодезист-Буджак”, Болградського колгоспного ринку Болградської районної спілки споживчих товариств про визнання недійсним доповнень до державного акту, -
ВСТАНОВИВ:
Болградська міська рада в порядку, передбаченому ст.ст. 11, 106, п. 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України), звернулась до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до виробничого кооперативу “Геодезист-Буджак” про визнання недійсним доповнення до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою від 26.02.1998р. П-ОД №003906 в частини виділення земельної ділянки площею 0,933 га Болградському колгоспному ринку під існуючими будівлями. Свої вимоги позивач обґрунтовує фактичним виділенням Болградському колгоспному ринку земельної ділянки площею 0,933 га, в той час як рішенням Болградської міської ради №148-ХІІІ від 08.04.1999р. було вирішено виділити земельну ділянку площею 0,0933га.
Відповідач –виробничий кооператив “Геодезист-Буджак” згідно пояснень, наданих у судовому засіданні 03.07.2006р., позовних вимог не визнає, стверджуючи про здійснення ним лише розробки технічної документації на земельну ділянку, що ніяким чином, за його думкою не може бути підставою для притягнення його до відповідальності за заявленими вимогами.
Вимоги суду про надання уточнень процесуального статусу Болградської райспоживспілки та обгрунтування необхідності її участі у справі позивачем виконані не були, в зв’язку з чим дана особа до участі в справі не залучалася.
Ухвалою суду від 03.07.2006р. до участі в справі в якості відповідача було залучено Болградський колгоспний ринок Болградської райспоживспілки Одеської області.
Болградський колгоспний ринок повністю заперечує проти заявлених вимог, стверджуючи про допущення по тексту рішення Болградської міської ради №148-ХІІІ від 08.04.1999р. в частини визначення площі земельною ділянки технічної помилки.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Земельна ділянка, площею 0,1458га, була надана Болградському колгоспному ринку на підставі рішення Болградської міської ради №464 від 17.12.1997р. під будівлею адміністративного комплексу та готелю “Колос”. Державний акт на право постійного користування землею (ІІ-ОД №003906) був виданий Болградському колгоспному ринку 26.02.1998р. та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №4.
08.04.1999р. Болградською міською радою було прийнято рішення “Про внесення змін до державного акту на право постійного користування землею Болградським колгоспним ринком”. Даним рішенням було виділено Болградському колгоспному ринку 0,0933 га земель, які знаходяться під існуючими будівлями, розташованими на території Болградського колгоспного ринку. Пунктом 2 цього рішення було вирішено внести зміни до державного акту на право постійного користування землею (ІІ-ОД №003906), виданого Болградською міською радою 26.02.1998р. Болградському колгоспному ринку.
На підставі цього рішення, державний акт на право постійного користування землею був доповнений планом зовнішніх меж користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Болградського ринку з визначенням площі у розмірі 0,933га з посиланням на рішення Болградської міської ради №148-ХХІІІ від 08.04.1999р.
Розглянувши доводи та заперечення сторін, суд зазначає наступне.
Пунктом 1.15 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647 з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що розробку технічної документації зі складання державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою здійснюють суб'єкти господарювання, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності щодо проведення землевпорядних робіт, або територіальні органи земельних ресурсів.
Пунктом 1.16 цієї Інструкції встановлено, що технічна документація зі складання державного акта на право приватної власності на землю, на право колективної власності на землю, на право власності на землю або на право постійного користування землею включає: виписку з рішення відповідної ради або державної адміністрації про надання у постійне користування, передачу у власність або продаж земельної ділянки; заяву власника землі або землекористувача про складання державного акта; технічне завдання на розробку технічної документації зі складання державного акта; висновок державного органу земельних ресурсів Держкомзему України про наявні обмеження на використання земельної ділянки; висновок органу у справах будівництва і архітектури про наявні обмеження на використання земельної ділянки; журнал польових вимірювань; кадастровий план земельної ділянки, складений за результатами зйомки; збірний кадастровий план землевласників і землекористувачів; відомість обчислення площі земельної ділянки; відомість обробки теодолітного ходу та вирахування координат поворотних точок меж земельної ділянки; експлікація земельних угідь згідно з формою 6-зем. Наведений перелік документів входиться до складу технічної документації із землеустрою, складання якої в свою чергу передує одержанню правовстановлюючого документа на земельну ділянку.
Як вбачається з матеріалів справи, Болградський колгоспний ринок своїм листом за №136-8 від 16.10.1997р. звернувся на адресу Болградської міської ради з проханням видати державний акт на право постійного користування землею під будівлями та спорудами та іншими господарськими спорудженнями Болградського колгоспного ринку. 17.10.1997р. Болградська міська рада запропонувала кооперативу “Геодезист” виконати технічну документацію по видачі державного акта на право постійного користування землею під будівлями та спорудами та іншими господарськими спорудженнями Болградського колгоспного ринку. Виробничим кооперативом “Геодезист” правонаступником якого є виробничий кооператив “Геодезист-Буджак” здійснило розробку технічної документації зі складання державного акта на право постійного користування земельною ділянкою Болградського колгоспного ринку. Із матеріалів по проведенню топогеодезічних та землевпорядних робіт, наданих представником кооперативу “Геодезист-Буджак” вбачається, що розробка технічної документації з землеустрою провадилася в тому числі на підставі рішення виконавчого комітету Болградської міської ради №374 від 15.10.1997р., пунктом 2 якого було вирішено виділити Болградську колгоспному ринку у постійне користування земельну ділянку під спорудами, що розташовані на території ринку. Згідно відомості про визначення площі будівель Болградського колгоспного ринку, площа під будівлями та спорудами ринку складає 0,9330 га. Згідно довідки Болградського районного відділу земельних ресурсів, станом на 01.01.1999р. за Болградським колгоспним ринком рахується 1,3913 га, у тому числі 0,9330 га під будівлями та спорудами ринку.
Відповідно до висновку Болградського районного відділу земельних ресурсів “Про внесення змін до державного акту на право постійного користування землею Болградського колгоспного ринку”, Болградським районним відділом земельних ресурсів було узгоджено питання щодо додаткового виділення Болградському колгоспному ринку земельної ділянки площею 0,9330 га під існуючими будівлями, спорудами, магазинами, складами та іншими спорудженнями ринку. Аналогічний висновок був наданий відділом будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Болградської міської ради.
20.04.1999р. уповноваженими особами був складений акт закріплення земельною ділянки в натурі Болградського колгоспного ринку, площею 0,9330 га під існуючими будівлями та спорудами ринку.
Наведений аналіз документів дозволяє суду погодитись з позицією Болградського колгоспного ринку про допущення по тексту рішення Болградської міської ради №148- ХХІІІ від 08.04.1999р. технічної помилки в частини визначення площі 0,0933 га.
Однак, незважаючи на приведений вище правовий аналіз документів по справі, положень діючого законодавства, суд, здійснюючи правовий аналіз змісту позовних вимог Болградської міської ради, звертає увагу позивача на наступному.
Відповідно до положень ч.1 ст. 126 Земельного кодексу України в редакції Закону України від 25 жовтня 2001 року N 2768-III з послідуючими змінами та доповненнями, право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є правовстановлюючим документом, яким посвідчено право власності особи на отриману земельну ділянку. За переконанням суду, з юридичної точки зору, позовні вимоги в редакції позивача про визнання недійсним доповнення до державного акту на право постійного користування землею викладені некоректно, без надання відповідного правового обґрунтування правомірності заявлених вимог. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою є єдиним документом, яким не лише посвідчено право на земельну ділянку, а і встановлені межі наданої у користування земельної ділянки. Більш того, як зазначалося по тексту вище, доповнення до державного акту на право постійного користування земельною ділянкою були здійснені шляхом нанесення нових зовнішніх меж користування земельною ділянкою під будівлями та спорудами Болградського ринку. Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою представляє собою правовстановлюючий документ на земельну ділянку, яким відображається в цілому земельна ділянка, яка надана у користування, в зв’язку з чим, на думку суду, не є можливим визнавати акт недійсним частково.
Більш того, положеннями Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 р. за N 354/3647, в редакції, яка є чинною на теперішній час, не передбачена можливість внесення змін до державних актів на земельну ділянку. Враховуючи викладене, суду вбачається правомірним зробити висновок, що законом не передбачено право суду визнавати недійсними доповнення до державного акту на земельну ділянку, які укладаються у внесенні до державного акту нових меж земельної ділянки.
Відповідно до ч. 1 ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю.
Враховуючи висновки, до яких дійшов суд в процесі вирішення спору, суд оцінює позовні вимоги Болградської міської ради про визнання недійсними доповнення до державного акту від 26.02.1998р. П-ОД №003906 в частини виділення земельної ділянки площею 0,933 га Болградському колгоспному ринку під існуючими будівлями необґрунтованими, неправомірними та такими, що не містяться на законних підставах.
Судові витрати розподіляються згідно положень ст..94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160 –163, 167 п.п. 3, 6 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В позові відмовити.
Відповідно до ст. 185 Кодексу адміністративного судочинства України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку та у строки, передбачені ст. 186 цього Кодексу.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 03.08.2006р.
Суддя Желєзна С.П.