ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" липня 2006 р. |
Справа № 16/240-06-6671 |
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Счастливцевої К.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: ОСОБА_1 по дов. № НОМЕР_1;
Від відповідача: не з'явився;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні за позовом суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_2 до комунального підприємства „Білгород -Дністровське міське бюро технічної інвентаризації” про визнання права власності та звобов'язання зареєструвати за позивачем право власності на нерухоме майно, -
ВСТАНОВИВ:
Суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_2 ( далі по тексту СПД ОСОБА_2) звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до комунального підприємства „Білгород -Дністровське міське бюро технічної інвентаризації” про визнання права власності на будівлі бару “ІНФОРМАЦІЯ_1”, розташовані на території ІНФОРМАЦІЯ_2, та зобов'язання комунального підприємства “Білгород -Дністровське бюро технічної інвентаризації” зареєструвати за позивачем право власності на вказані будівлі. Свої вимоги позивач обґрунтовує правомірністю підстав набуття СПД ОСОБА_2 права власності на будівлі бару “ІНФОРМАЦІЯ_1”, розташовані на території ІНФОРМАЦІЯ_2.
Заявою наданою представником позивача у судовому засіданні 26.07.2006 року СПД ОСОБА_2 позовні вимоги у даній справі були уточненні в частині складу майна, у зв'язку з чим позивач просить суд визнати за ним право власності на будівлі бару “ІНФОРМАЦІЯ_1”, які складаються з: літери А павільйон - бар площею 16, 55 кв. м; літера Б склад площею 8, 63 кв. м; літера В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літера В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літера а навіс площею 16,74 кв. м, розташовані за адресою -АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.
Вищенаведена редакція позовних вимог СПД ОСОБА_2, згідно заяви про уточнення позовних вимог, наданою у судовому засіданні 26.07.2006 року , є остаточною, у зв'язку з чим відповідно до ст. 22 ГПК України приймається господарським судом для розгляду по суті викладених в ній вимог.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду, однак на неодноразові вимоги суду в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, у зв'язку з чим справа розглядається за наявними матеріалами в порядку, передбаченому ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
01.11.2001року між сільськогосподарським виробничим кооперативом „Красная заря” (Орендодавець) та СПД ОСОБА_2(Суборендар) було укладено договір суборенди земельної ділянки б/н, відповідно до якого Орендодавець надає, а Суборендар - приймає в довгострокове користування на умовах суборенди строком на 25 років земельну ділянку загальною площею 0,02 га, у тому числі під пісками 0,02 га для розташування літнього бару з відкритим майданчиком, розташовану на землях ІНФОРМАЦІЯ_2.
Згідно ст. 1 Закону України „Про оренду землі” від 06.10.1998 року №161-ХІV (в редакції закону № 1211-IV від 02.10.2003р. з наступними змінами та доповненнями), оренда землі -це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про оренду землі” від 06.10.1998 року №161-ХІV (в редакції закону № 1211-IV від 02.10.2003р. з наступними змінами та доповненнями) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Крім того, у відповідності до ст. 8 Закону України „Про оренду землі” від 06.10.1998 року №161-ХІV (в редакції закону № 1211-IV від 02.10.2003р. з наступними змінами та доповненнями) орендована земельна ділянка або її частина може передаватися орендарем у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця.
Як вбачається із змісту договору суборенди земельної ділянки б/н від 01.11.2001 р. даний договір було погоджено з власником земельної ділянки Білгород-Дністровською районною радою Одеської області та у відповідності до вимог чинного земельного законодавства України - зареєстровано у Білгород-Дністровському районному відділі земельних ресурсів, про що зроблено запис у Книзі реєстрації договорів суборенди земельних ділянок від 18.09.2001р. № НОМЕР_2 (згідно листа вих. № НОМЕР_3).
Таким чином СПД ОСОБА_2 з 2001 року на законних підставах набув право володіння та користування земельною ділянкою загальною площею 0,02 га, розташовану на землях Білгород-Дністровської районної ради Одеської області, та у відповідності з цільовим призначенням зазначеної земельної ділянки до теперішнього часу здійснює підприємницьку діяльність з експлуатації та обслуговування літнього бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком для задоволення потреб громадян щодо організації відпочинку.
Будівництво бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком на земельній ділянці, отриманої позивачем за договором суборенди земельної ділянки б/н від 01.11.2001 р., було погоджено з архітектором Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області, що підтверджується паспортом прив'язки малої архітектурної форми та листом відділу містобудування та архітектури Білгород-Дністровської районної державної адміністрації Одеської області № НОМЕР_4.
Будівництво бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком здійснювалось за рахунок позивача з придбаного ним будівельного та іншого допоміжного матеріалу, що підтверджується товарними накладними № НОМЕР_5, № 14 від 11.03.2001р., №НОМЕР_6, № НОМЕР_7, №НОМЕР_8. Згідно локального кошторису на капітальне будівництво бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” №НОМЕР_9, складеного суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_3, загальна сума витрат на будівництво складає 88302,00 грн.
Як вбачається з листа вих.№ 529 від 11.05.2005р. Білгород-Дністровського районного управління Головного управління МНС України в Одеській області приміщення бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” відповідає вимогам „Правил пожежної безпеки в Україні” та придатне для реалізації алкогольних напоїв та табачних виробів. 11.05.2005року Білгород-Дністровським районним управлінням Головного управління МНС України в Одеській області було видано дозвіл № НОМЕР_10 на роботу бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” сезонної дії.
Крім того, на підставі наданих СПД ОСОБА_2 матеріалів Білгород-Дністровською районною санітарно-епідеміологічною станцією 17.05.2005 року був наданий висновок про відповідність вимогам санітарних норм об'єктів і споруд, що вводяться в експлуатацію, та готовність підприємств до роботи для отримання дозволу на початок роботи підприємства, установи, організації, відповідно до якого бар „ІНФОРМАЦІЯ_1”, що належить СПД ОСОБА_2, відповідає вимогам санітарних норм і правил та готовий до роботи.
08.06.2005 року СПД ОСОБА_2 на підставі вказаних документів Білгород-Дністровською районною державною адміністрацією Одеської області було надано дозвіл №НОМЕР_11 на розміщення (торгівлю) об'єктів торгівлі, громадського харчування, служби побуту.
20.07.2006 року комунальним підприємством „Білгород -Дністровське міське бюро технічної інвентаризації” виготовлений технічний паспорт на приміщення бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком, розташованого за адресою -на території ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке складається з літери А павільйон -бар площею 16, 55 кв. м; літери Б склад площею 8, 63 кв. м; літери В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літери В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літери а навіс площею 16,74 кв. м.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем був отриманий певний перелік необхідних для здійснення будівництва узгоджень, а будівництво здійснено на земельній ділянці, що спеціально відведена для розташування літнього бару з відкритим майданчиком. Будь-яких істотних порушень будівельних норм та правил при здійсненні будівництва СПД ОСОБА_2 допущено не було.
В свою чергу, відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Статтею 49 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що володіння майном вважається правомірним, якщо інше не буде встановлено судом, арбітражним судом, третейським судом. Згідно ч. 1, 2 ст. 4 зазначеного Закону встановлено, що власник на свій розсуд володіє, користується та розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам.
Згідно ч. 1, 3 ст. 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями) Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Захист права власності здійснюється, у тому числі, господарським судом.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Суд оцінює позовні вимоги СПД ОСОБА_2 про визнання права власності на збудований ним об'єкт правомірними виходячи з наступного.
Пунктом 2 ст. 331 ЦК України передбачено, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року N 1952-IV з наступними змінами та доповненнями відповідна державна реєстрація - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обмежень, що супроводжується внесенням даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обмежень.
Отже, названі у цьому Законі органи єдиної системи реєстрації відповідних прав можуть бути відповідачами за позовами про офіційне визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, пред'явленими згідно зі статтею 392 Цивільного кодексу України Оскільки відповідно до пункту 5 розділу V "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 року N 1952-IV з наступними змінами та доповненнями до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації, останні можуть бути відповідачами у таких справах.
Приймаючи до уваги ті обставини, що проектування, розробку, будування СПД ОСОБА_2 здійснювало на підставі відповідних узгоджень та дозволів, приведених вище по тексту рішення, на земельній ділянці, що спеціально відведена для розташування літнього бару з відкритим майданчиком, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог СПД ОСОБА_2 в частині визнання за ним права власності на будівлю бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком, розташованого за адресою -на території ІНФОРМАЦІЯ_2, яке складається з літери А павільйон -бар площею 16, 55 кв. м; літера Б склад площею 8, 63 кв. м; літера В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літера В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літера а навіс площею 16,74 кв. м. При цьому, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державної реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями (далі по тексту Положення) реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації.
Згідно п. 1.1 Положення цей нормативно-правовий акт визначає порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні та спрямований на забезпечення визнання та захисту цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна, активізації інвестиційної діяльності. При цьому, у відповідності до 1.2 Положення його дія поширюється на всю територію України та є обов'язковим для виконання громадянами, міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами й організаціями незалежно від форм власності, тобто державна реєстрація прав власності на об'єкти нерухомості є обов'язковим елементом при виникненні, зміні або припиненні права власності на нерухоме майно, а також складовою частиною цивільних правовідносин, пов'язаних з реалізацією права власності.
На думку суду, реєстрація прав власності фактично представляє собою остаточний етап оформлення правовстановлюючих документів будь-яким суб'єктом на будь-який об'єкт внаслідок чого, відсутність державної реєстрації права власності не лише позбавляє суб'єкта цивільних правовідносин права у повному обсязі здійснювати реалізацію своїх повноважень як власника нерухомості, а також є порушенням вимог чинного законодавства України з приводу обов'язкової реєстрації прав власності на об'єкти нерухомості.
Таким чином, враховуючи висновки до яких дійшов суд в процесі розгляду даної справи щодо правомірності набуття СПД ОСОБА_2 права власності на збудований ним об'єкт, суд вважає правомірним задовольнити позовні вимоги останнього і в частині зобов'язання комунальне підприємство „Білгород -Дністровське бюро технічної інвентаризації” здійснити реєстрацію права власності на приміщення бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком, розташованого за адресою -на території ІНФОРМАЦІЯ_2, яке складається з літери А павільйон -бар площею 16, 55 кв. м; літери Б склад площею 8, 63 кв. м; літери В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літери В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літери а навіс площею 16,74 кв. м.
Підсумовуючи вищезазначене, суд оцінює позовні вимоги СПД ОСОБА_2 обґрунтованими та такими, що міститься на законних підставах, у зв'язку з чим підлягаючими задоволенню у повному обсязі відповідно до ст.ст. 328, 331 ЦК України, ст.ст. 4, 48 Закону України “Про власність” від 07.02.1991р. №697-ХХІІ (з наступними змінами та доповненнями), п.п. 1.1, 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003р. №6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28.01.2003р. за реєстраційним №66/7387(з послідуючими змінами та доповненнями).
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами по справі, враховуючи ті обставини, що звернення СПД ОСОБА_2 до господарського суду з позовом у даній справі не було зумовлене неправомірними діями відповідача, суд вважає за правомірне витрати, пов'язані із сплатою державного мита, інформаційно-технічного забезпечення судового процесу, віднести на рахунок позивача згідно із ст. 44, ч. 2 ст. 49 ГПК України (Лист ВАСУ від 26.06.1995р. №01-8/453 “Про деякі питання практики застосування окремих норм чинного законодавства при вирішенні спорів”).
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати право власності суб'єкта підприємницької діяльності -фізічної особи ОСОБА_2 / АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_12 / на приміщення бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком, розташованого за адресою -на території ІНФОРМАЦІЯ_2, яке складається з літери А павільйон -бар площею 16, 55 кв. м; літери Б склад площею 8, 63 кв. м; літери В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літери В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літери а навіс площею 16,74 кв. м.
3. Зобов'язати комунальне підприємство „Білгород -Дністровське бюро технічної інвентаризації” / 67700, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Леніна, буд. 23, код ЄДРПОУ 03350120 / здійснити реєстрацію права власності суб'єкта підприємницької діяльності -фізічної особи ОСОБА_2 / АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_12 / на приміщення бару „ІНФОРМАЦІЯ_1” з відкритим майданчиком, розташованого за адресою -на території ІНФОРМАЦІЯ_2, яке складається з літери А павільйон -бар площею 16, 55 кв. м; літери Б склад площею 8, 63 кв. м; літери В літній майданчик площею 167,48 кв. м; літери В1 видовий майданчик площею 69,04 кв. м; літери а навіс площею 16,74 кв. м.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення підписане 27.07.2006р.
Суддя Желєзна С.П.