а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 грудня 2009 р. Справа № 2-а-4442/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни ,
при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні
за участю представників сторін:
позивача : Люлькіс Ірини Михайлівни, Левицької-Корчун Вікторії Ігорівни
відповідача : Горобець Юлії Сергіївни
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю Джуринське шахтоуправління
до : управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області
про : визнання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняв частині пенсій, призначених відповідно до пункту астатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, протиправними й скасування, та стягнення з відповідача сплачених коштів й пені
ВСТАНОВИВ :
16 жовтня 2009 року Товариство з обмеженою відповідальністю Джуринське шахтоуправління(ТОВ Джуринське шахтоуправління, Товариство) звернулося в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України у Шаргородському районі Вінницької області (УПФ України у Шаргородському районі) про визнання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняв частині пенсій, призначених відповідно до пункту астатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, протиправними й скасування, та стягнення з відповідача сплачених коштів й пені.
Зазначали, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів в- е та жстатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Отже, виплата пільгових пенсій, призначених працівникам ТОВ Джуринське шахтоуправління, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку корисних копалин з 01 січня 2005 року здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
Всупереч цьому, УПФУ у Шаргородському районі, протягом 2008 - 2009 років направляли їм розрахунки фактичних витрат на виплату на доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту астатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, при цьому, зазначивши, крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин.
Товариством вчасно сплачено всі платежі відповідно вищевказаних розрахунків з 16 жовтня 2008 року по даний час на загальну суму 44896 грн 62 коп., що підтверджується платіжними дорученнями.
Таким чином, посилаючись на те, що розрахунок на 2008 рік, розрахунки з квітня, червня, серпня, вересня 2008 року, розрахунок на 2009 рік, розрахунки з березня, квітня, червня, липня, серпня, вересня 2009 року, не відповідають нормам чинного законодавства, - просили визнати їх протиправними й скасувати, та стягнути з відповідача безпідставно сплачені кошти в сумі 44896 грн 62 коп. з одночасною сплатою нарахованої на цю суму пені в розмірі 6301 грн 27 коп.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2009 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
02 грудня 2009 року, до початку судового засідання через канцелярію суду, ТОВ Джуринське шахтоуправліннянадано додаткові пояснення (а.с. 112-114).
Зокрема, позивачем зазначено, що стаття 14 Закону України Про пенсійне забезпечення, називається Особливості пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних і відкритих гірничих роботах та металургії, тобто визначає особливості призначення пільгових пенсій працівників ...зайнятих повний робочий день на підземних роботах по видобутку ... ()... інших корисних копалень..., які мають право на пільгову пенсію відповідно статті 13 даного закону за списком №1.
Відповідно до правовстановлюючих документів (дозволів, ліцензій) Товариства, роботи проводяться саме в шахтах, а в Дозволі на продовження виконання роботи підвищеної небезпеки№382 9.08.30-14.11.0 від 23 грудня 2008 року, виданим Держгірпромнаглядом, чітко зазначено, що дозволяється проводити підземні гірничі роботи та інші роботи підвищеної небезпеки та експлуатувати гірничошахтне обладнання для видобутку корисних копалин підземним способом.
Тобто, на погляд позивача, працівники TOB Джуринське шахтоуправління, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах та, які мають право на пільгову пенсію за списком №1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України, повинні отримувати пільгову пенсію призначену на підставі статті 13 з урахуванням особливостей статті 14 Закону України Про пенсійне забезпечення. Крім того, останній абзац статті 14 Закону містить норму, яка зазначає наступне: при наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, передбачений статтею 12 цього Закону знижується на 1 рік, тобто дана норма відповідає нормам статті 13 Закону.
Постанова Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202, визначає Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних роботах... () ...пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин....
Зокрема, пункт 4.1 вищевказаної постанови визначає, список робітників, а саме ...Усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах....
Крім того, частина 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннявстановлює порядок призначення, виплати та відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до вимог статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Тобто, Закон визначає порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до статті 13 Закону №1058. При цьому, підприємствами не відшкодовуються пільгові пенсії працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах за списком робіт та професій, затверджених Кабінетом Міністрів України. Законом не зазначено, якою саме постановою Кабінету Міністрів України затверджується даний список - №36 від 16 січня 2003 року чи №202 від 31 березня 1994 року.
Позивач вважає, що на працівників, які працюють повний робочий день на підземних роботах з видобутку корисних копалень в шахтах ТОВ Джуринське шахтоуправліннярозповсюджується дія вищевказаних постанов Кабінету Міністрів України, і, як наслідок, підприємство не повинно відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій вищевказаних працівників.
В судовому засіданні представники позивача –юрист Люлькіс І.М. (довіреність на а.с. 71, 77, 83), юрист Левицька-Корчун В.І. (довіреність на а.с. 115) позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача –головний спеціаліст юрисконсульт УПФ України в Шаргородському районі Ю.С.Горобець (довіреність на а.с. 84) про задоволення заявлених вимог заперечила. Додатково пояснила, що посилання позивача на Прикінцеві положення Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннящодо виплати пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а із січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - є безпідставним, оскільки дана норма не стосується Списку №1 та №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року №36.
УПФ України у Шаргородському районі заперечили і про нарахування пені, оскільки в статті 107 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннязазначено, що поверненню підлягають безпідставно стягненні кошти. Кошти, перераховані ТОВ Джуринське шахтоуправлінняє сплаченими самостійно, а не стягнутими управлінням.
На підтвердження своєї позиції відповідачем подано письмові заперечення (а.с. 86-88).
Крім того, представником УПФ України у Шаргородському районі ініційовано застосування до позовних вимог ТОВ Джуринське шахтоуправлінняположень статті 99 Кодексу адміністративного судочинства (КАС України) та наслідків, зазначених у статті 100 цього ж Кодексу, оскільки вони стосуються оскарження розрахунків фактичних витрат за минулий час, починаючи з січня 2008 року (а.с. 106).
На подану відповідачем заяву, ТОВ Джуринське шахтоуправліннявраховано вищевказані вимоги КАС України при розрахунку суми безпідставно сплачених сум пільгових пенсій, а саме, 02 грудня 2009 року Товариством через канцелярію суду подано заяву про зменшення позовних вимог (а.с. 111).
Відповідно до цих уточнень, позивач просить визнати розрахунок на 2008 рік, розрахунок на 2009 рік, розрахунки з березня, квітня, червня, липня, серпня, вересня 2009 року протиправними й скасувати їх, та стягнути з УПФ України у Шаргородському районі безпідставно сплачені кошти в сумі 44896 грн 62 коп. й пеню в сумі 6301 грн 27 коп.
Зважаючи на те, що в силу частини першої статті 51 КАС України, крім прав та обов’язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду, заяву позивача про зменшення позовних вимог прийнято судом.
Суд заслухав пояснення представників позивача, заперечення представника відповідача, повно, всебічно, об’єктивно оцінив докази на підтвердження та спростування позовних вимог в сукупності та надав їм юридичну оцінку.
Зокрема, суд встановив, що відповідно до свідоцтва серії А01 №105801, ТОВ Джуринське шахтоуправліннязареєстроване Шаргородською районною державною адміністрацією Вінницької області, а згідно з довідкою управління статистики у Шаргородському районі від 18 грудня 2007 року №145 –внесене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 55).
Предмет діяльності Товариства визначений у пункті 2.2 Статуту, затвердженого зборами учасників (протокол №3 від 12 червня 2008 року), відповідно до якого, позивач проводить розробку родовищ корисних копалин, видобування каміння стінового та ін. (а.с. 47-54).
Дані роботи проводяться на підставі дозволу на продовження виконання роботи підвищеної небезпеки №3829.08.30-14.11.0, який діє з 23 грудня 2008 року по 23 грудня 2009 року (а.с. 56). До цього часу, позивач проводив всі роботи на підставі ліцензій від 17 червня 2002 року №№2738, 2739 (а.с. 57) та спеціального дозволу від 14 жовтня 2003 року №2346 (а.с. 58).
Наведена виробнича діяльність Товариства передбачає виконання робіт працівниками, які безпосередньо зайнятті повний робочий день на підземних роботах з видобутку корисних копалин.
Частина із цих працівників прийнятті на роботу до позивача (правонаступник Державного підприємства Джуринське шахтоуправління) відповідно до наказів від 27 січня 1988 року №25, від 30 листопада 1987 року №297, 03 серпня 1982 року №156, від 09 березня 1978 року №65, від 02 січня 2008 року №2, від 02 вересня 2004 року №111, від 01 липня 1082 року №122, від 09 листопада 2007 року №170, від 03 липня 1991 року №185 (а.с. 8, 11-12, 14-19), а частина - переведені відповідно до наказів від 05 вересня 1981 року №198, від 05 жовтня 1981 року №198, від 31 березня 1986 року №84, від 13 червня 1987 року №145 (а.с. 9-10, 13, 20).
Після виходу ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17 на пенсію, протягом 2008-2009 років, УПФ України в Шаргородському районі направляли позивачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуванняв частині пенсій, призначених відповідно до пункту а статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення(крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) (а.с. 21-46).
Зазначені в розрахунках суми, позивачем сплачені відповідно до платіжних доручень від 16 жовтня 2008 року №209, від 14 листопада 2008 року №224, від 12 грудня 2008 року №251, від 16 січня 2009 року №18, від 26 січня 2009 року №23, від 18 лютого 2009 року №40, від 26 лютого 2009 року №41, від 23 березня 2009 року №59, від 24 березня 2009 року №61, від 17 квітня 2009 року №85, від 20 травня 2009 року №108, від 18 червня 2009 року №128, від 17 липня 2009 року №154 (а.с. 62-68).
Однак, не погодившись з таким нарахуванням та відповідно безпідставністю сплати сум на виплату та доставку пенсій, ТОВ Джуринське шахтоуправління звернулося до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхуваннявід 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058, виключно цим Законом визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.
Відповідно до вимог статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ Про пенсійне забезпеченняпрацівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуваннявизначено порядок призначення, виплати та відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до вимог статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Так, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів вета жстатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року –за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Списки №1 та №2 виробництв, робіт, професій і показників , зайнятість яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджені постановою Кабінету Міністрів №36 від 16 січня 2003 року. Перелік професій і посад в даних списках передбачає вихід на пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту а, пункту бстатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Списками робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах ( включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31 березня 1994 року, передбачено професії для призначення пенсій відповідно до статті 14 Закону України Про пенсійне забезпечення.
Оскільки професії осіб, які працювали в ТОВ Джуринське шахтоуправління, передбачені розділом 1 Списку №1 постанови Кабінету Міністрів, що також підтверджують і довідки про пільговий стаж роботи, які видані Товариством за підписом керівника та інспектора відділу кадрів, пенсії їм призначені за Списком №1 відповідно до п астатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення(а.с. 89-105).
Зазначене у розрахунках та Законі ... крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій затвердженим Кабінетом Міністрів України..стосується працівників, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників - за списком робіт і професій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202, а це:
підземні гірничі роботи в шахтах для видобутку вугілля;
підземні гірничі роботи в рудниках для видобутку руд та інших корисних копалин з вмістом (в тому числі і у вміщуючи породах) двоокису кремнію 10 відсотків і більше;
гірничорятувальні частини;
відкриті гірничі роботи з видобування вугілля, руди та інших корисних копалин у розрізах і кар'єрах глибиною 150 м і більше.
Тобто, вказане не стосується TOB Джуринське шахтоуправління, а отже, колишні працівники Товариства отримують пенсії відповідно до пункту астатті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, відповідно до якої працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
За таких обставин, надіслані управлінням повідомлення щодо відшкодування витрат на виплату пенсій є цілком законними.
Що стосується самого порядку відшкодування виплачених пенсій та витрат на доставку, то він визначений у пункті 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21 -1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року за №64\8663 (Інструкція).
Зокрема, відповідно до підпункту 6.8 цієї Інструкції, підприємства щомісяця до 25 - числа вносять до Пенсійного фонду зазначену у повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Тобто, підприємство зобов'язано щомісяця вносити відповідну плату, яка зазначена у розрахунку фактичних витрат згідно додатку №8 до Інструкції.
Згідно із частиною другою статті 107 Закону №1058, суми коштів, безпідставно стягнені органами Пенсійного фонду з юридичних і фізичних осіб, підлягають поверненню в триденний строк із дня прийняття рішення виконавчим органом Пенсійного фонду або судом про безпідставність їх стягнення, з одночасною сплатою нарахованої на ці суми пені, що визначається виходячи з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України.
Застосування цього положення можливе лише щодо стягнення органами Пенсійного фонду коштів. Кошти перераховані платником на виплату та доставку пільгових пенсій є сплаченими ними самостійно, а не стягнутими управлінням Пенсійного фонду, тому до них і неможливе застосування вказаної норми.
За наведеного, розглядаючи позовні вимоги, слід зазначити, що відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції –переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 3 КАС України адміністративний позов –це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Виходячи із загального розуміння правового спору, публічно-правовий спір –це відносини, які виникають внаслідок реального або уявного порушення прав, свобод та інтересів учасників публічно-правових відносин.
Публічно-правові відносини –це відносини між органами влади і їх посадовими чи службовими особами, які здійснюють владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень і фізичними та юридичними особами.
Відповідно до положень статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Так, суб'єктом владних повноважень є - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч.1 ст. 3 КАС України).
Разом з тим, акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативні і такі, що не мають нормативного характеру, тобто індивідуальні.
Нормативний акт - це прийнятий уповноваженим державним чи іншим органом у межах його компетенції офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, носить загальний чи локальний характер та застосовується неодноразово. Що ж до актів ненормативного характеру (індивідуальних актів), то вони породжують права і обов'язки тільки у того суб'єкта (чи визначеного ними певного кола суб'єктів), якому вони адресовані.
Офіційний письмовий документ державного чи іншого органу (посадової особи), виданий в межах його компетенції, встановленої законом, має точно визначені зовнішні реквізити та породжує певні правові наслідки, створює юридичний стан, спрямований на регулювання суспільних відносин, має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, поширює свою чинність на певний час, територію, коло суб'єктів.
Що ж стосується оскаржуваних ТОВ Джуринське шахтоуправліннярозрахунків, то слід зазначити, що відповідно до пункту 6 Інструкції, витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуванняпідлягають відшкодуванню.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058 (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З огляду на вказане, розрахунок УПФ України у Шаргородському районі на 2008 рік, розрахунок на 2009 рік, розрахунки з березня, квітня, червня, липня, серпня, вересня 2009 року, узагальненні відповідно до вимог Інструкції, не містять в собі ознак, а ні нормативного акту, а ні акту індивідуальної дії, а тому не є рішенням суб’єкта владних повноважень, яке б породжувало певні правові наслідки, спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин.
Пункт 4 частини третьої статті 105 КАС України дійсно передбачає таку вимогу адміністративного позову, як стягнення з відповідача –суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Однак, наведене положення слід розуміти так, що за умови, коли такого рішення, дії чи бездіяльності зі сторони суб’єкта владних повноважень не встановлено, то вимога про стягнення свідчить про майновий характер спору і не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, заперечення відповідача щодо неможливості визнати розрахунки УПФ України у Шаргородському районі фактичних витрат на виплату та доставку пенсій - рішенням суб’єкта владних повноважень, а як наслідок і неможливість розглянути питання про стягнення сплачених коштів та безпідставність нарахування пені, відповідають чинному законодавству, а тому враховуючи матеріали справи, позовні вимоги ТОВ Джуринське шахтоуправлінняє необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Оскільки Товариству в задоволенні позову відмовлено, а також за відсутності витрат позивача, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 07.12.09
Суддя /підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: