АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Справа № 22-ц-10242/11 Головуючий суддя І інстанції Дегтярчук
Провадження № Суддя доповідач Пономаренко Ю.А.
Категорія:
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - Пономаренко Ю.А.,
суддів: Кукліної Н.О., Черкасова В.В.
розглянувши у письмовому провадженні засіданні в м.Харкові справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області на рішення Лозівського міськрайонного судуі Харківської області від 09 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про поновлення порушеного права на перерахунок пенсії, -
25 червня 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача про поновлення порушеного права на перерахунок пенсії.
В обґрунтування позовних вимог, він посилався на те, що після призначення йому пенсії за віком у 2002 році він продовжував працювати. 14 квітня 2010 року він звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок йому пенсії за 24 місяці страхового стажу, які він відпрацював після первинного призначення пенсії. Однак, позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Такі дії відповідача він вважає незаконними, оскільки згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо пенсіонер, що продовжує працювати набув стажу, достатнього для призначення пенсії, то за його заявою проводиться перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії. У зв'язку з викладеним ОСОБА_1 звернувся до суду і просив визнати протиправними дії ПФУ в Лозівському районі Харківської області про відмову йому в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача перерахувати йому розмір пенсії із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно застосовується для обчислення пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії.
В своїх запереченнях представник відповідача зазначив, що у повному обсязі заперечує проти задоволення позовних вимог позивача з наступних причин: при призначенні пенсії у 2009 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573, 99), як це визнано п.п.2 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 "Деякі питання захисту окремих категорій громадян".
Частиною 4 ст.42 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” було передано проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 зміни, що внесені до ст. 40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визначенні неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в проведеній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки проводились відповідно до п.п.п.З п.11 ПКМ України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання захисту окремих категорій громадян". Стаття 52 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" встановлює норму у відповідності до якої акти КМ України обов'язкові для виконання.
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.З п.11 ПКМ України від 28 травня 2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доход) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)
Рішенням Лозівського міськрайонного судуі Харківської області від 09 серпня 2010 року позов задоволено.
Визнано протиправним рішення Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з розрахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області перерахувати ОСОБА_1, який мешкає за адресою: Харківська область, м.Лозова, мікрорайон 3АДРЕСА_1, розмір пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно застосовується для обчислення пенсії за календарний рік, який передує року перерахунку пенсії, тобто за 2008 рік, починаючи з квітня 2010 року.
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області просить скасувати рішення новим рішенням, яким у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю, посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, судова колегія прихоить до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення виходячи з наступного.
Справа судом першої інстанції розглянута в порядку діючих на час ухвалення судового рішення норм цивільно-процесуального права, за наявними у справі матеріалами.
Судом 1 інстанції встановлено, що позивачем відпрацьовано трудовий стаж 42 рік, 00 місяців та 11 днів, оформлено пенсію, однак він і на далі після виходу на пенсію з 25 травня 2002 року, продовжував працювати, що підтверджується копією трудової книжки та довідкою про розрахунок стажу.
14 квітня 2010 року позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення йому перерахування пенсії за 24 місяці страхового стажу, які ним відпрацьовано після первинного призначення пенсії. На дану заяву ОСОБА_1 було надано відповідь про відмову в перерахунку пенсії.
Судом було з'ясовано, що при призначенні пенсій у 2009 році застосовується показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внескя та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік підпунктом 2 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян". Частиною 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року нарахування пенсії, що визначався згідно ст.40 Закону (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року. Відповідач при перерахунках позивачу пенсії визначив показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески у 2009 році відповідно до п./п 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2009 року № 530 із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (тобто 1197 грн. 91 коп).
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10 рп/2008 зміни, що були внесені до ст.ст.40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були визнані неконституційними Відповідно до вимог п.11 п/п 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року встановлено, що "у разі, коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.І ст.40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує перерахунку пенсії".
У даному випадку перерахунку пенсії передує середня заробітна плата, яка склалася по Україні за 2008 рік (сума 1573,99), а не за 2007 рік (сума 1197,91). Якщо пенсіонер, що продовжє працювати набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до ч. І ст. 28 За:хч?:-л-його заявою проводиться перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минло а.-.: призначення пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 19 та ч. З ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Таким чином, судова колегія погоджується з висновком суду 1 інстанції, що позовні вимоги є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки вони не суперечать закону, не порушують права, свободи чи інтереси інших осіб.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду і підстави до зміни або скасування ухваленого судом рішення у справі відсутні.
З огляду на викладене, керуючись ст.ст.99, 100, 195, 196, 197, 198, 200, 205 КАС України, колегія, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі Харківської області відхилити.
Рішення Лозівського міськрайонного судуі Харківської області від 09 серпня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили після проголошення але може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту його проголошення.
Головуючий-
Судді -