Справа № 2-а-153/2009р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 грудня 2009 року Сколівський районний суд Львівської області в складі
головуючого - судді Гуменної Н.М.
при секретарі Трембач М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області про виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 30.09.2006 року вона народила дитину: ОСОБА_2 Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідачем всупереч вимогам даного Закону, допомога виплачувалась у меншому розмірі. Просить суд стягнути з відповідача заборгованість сумі 14 217 грн. 61 коп. та витрати на правову допомогу.
В судовому засіданні представник позивачки дав пояснення аналогічні наведеним, просить позов задоволити.
Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області в судове засідання не з'явився, однак подав клопотання про розгляд справи без участі представника та заперечення на позовну заяву, в якому покликається на те, що згідно ст.95 Конституції України, виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Крім того, при визначенні таких обсягів повинні враховуватися вимоги ст.95 Конституції України щодо справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами та збалансованості бюджету України, тобто усі суспільні потреби, які тягнуть за собою видатки з Державного бюджету України, мають бути задоволені виходячи з фінансових можливостей держави. Враховуючи з вищевикладеного, відповідними статтями Законів України «Про державний бюджет України» розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку установлюються, виходячи з обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний рік. Вважає, що заборгованість по виплаті даної допомоги є лише за 2007 рік, а саме з моменту винесення рішення Конституційним Судом України, яким було визнано неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», щодо розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, і до кінця бюджетного року. Оскільки Рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 р. №6-рп/2007 не має зворотної дії у часі, відтак вимоги ОСОБА_1 вважає безпідставними.
Суд, визначив причини неявки відповідача неповажними, та, з урахуванням думки представника позивача, ухвалив проводити розгляд справи на підставі наявних у справі доказів.
Суд, заслухавши думку представника позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серія I-СГ № 067052 позивач є матір’ю ОСОБА_2– ІНФОРМАЦІЯ_1.
Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2007 року – 434 грн.; з 1 квітня 2007 року – 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року – 470 грн.
Статтею 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 січня 2008 року – 526 грн.; з 1 квітня 2008 року – 538 грн.; з 1 липня 2008 року – 540 грн.; з 1 жовтня 2008 року – 557 грн.
Частина 2 статті 8 Конституції України встановлює вимогу щодо законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Частиною 3 статті 22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" дію ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було обмежено.
Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» якими обмежується дія ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
З дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.
Судом встановлено, що всупереч Рішенню Конституційного Суду України, Управлінням праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області оспорювана позивачем допомога по догляду за дитиною з зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити на користь позивача недоплачену допомогу з липня по грудень 2007 року виплачувалась не у повному розмірі, тому позов в цій частині за вказаний вище період підлягає задоволенню.
Отже, вищенаведене свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки всупереч Рішенню Конституційного Суду України, допомога до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачу у 2007 року виплачувалась не у розмірі визначеному ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Що стосується позовних вимог позивача про виплату не отриманої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2008 рік, то такі задоволенню не підлягають з наступних підстав.
У ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім”ям з дітьми”, Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни згідно яких після 01.01.2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Судом встановлено, що Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року та положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” в частині внесення змін до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» не визнавались не конституційними.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійсненні позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Враховуючи вищевикладене із Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області на користь За броварної Г.В. слід стягнути 400 грн. витрат на правову допомогу.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 23, 90, 143, 158, 160, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, ч.2 ст.8 Конституції України, Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» від 15.02.2009 року, Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 01.01.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, суд
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області щодо ненарахування та невиплатити ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації у Львівській області провести нарахування та виплату з 09.07.2007 року по 31.12.2007 рік включно ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною: ОСОБА_2 Мар»яновичем - ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сколівської районної державної адміністрації Львівської області на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 400 (чотириста) грн. 00 коп.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через Сколівський районний суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Н. Гуменна