ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2009 року Справа № 2а-4634/09/2370
14 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гаращенка В.В.,
при секретарі: Бондар Т.П.,
за участю:
позивача: ОСОБА_1 – особисто;
представника відповідача: Пугач Л.М. – за довіреністю;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України територіального управління інспекції у Черкаській області про визнання нечинною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду з позовною заявою звернулася ОСОБА_1, в якій просить визнати нечинною та скасувати постанову Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України територіального управління інспекції у Черкаській області про застосування фінансових санкцій № 067877 від 14.09.2009 року на суму 1700 грн. за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: у водія при перевірці виявився не повний перелік документів, була відсутня ліцензійна картка.
Позивач обґрунтовує позов тим, що по-перше, транспортний засіб з державним номером СА 53-16 ХТ зазначений відповідачем в оскаржуваній постанові є насправді напівпричепом, і відповідно водій не повинен мати ліцензійну карту на нього, а по-друге, позивач вказує, що оскаржувана постанова винесена щодо неї як фізичної особи, тоді як остання є суб’єктом господарської діяльності і зареєстрована як фізична особа – підприємець, з видом діяльності - діяльність автомобільного вантажного транспорту.
Позивач в судовому засідання позовні вимоги підтримала повністю та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечила з мотивів викладених в запереченні на позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, суд приходить до такого висновку.
12.08.2009 року державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Харківській області під час проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт щодо перевезень пасажирів і вантажів виявлено, що ОСОБА_3 за допомогою водія ОСОБА_4, який керував транспортним засобом марки МАЗ-931010-2011 державний номер НОМЕР_1, надавала послуги з перевезення вантажів, згідно Т.Т.Н. АА № 0046 від 11.08.2009 року виданої ТОВ «Лукойл-Груп» для ТОВ «Караван-Будівельний-Харків» без оформлення документів, перелік яких передбачено ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт", а саме: без ліцензійної картки, про що складено акт проведення перевірки № 139245 від 12.08.2009 року.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Мінтрансзв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі, центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.
Закон України, який регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами – суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень є Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344-III (далі – «Закон №2344-III»).
Статтею 6 Закону №2344-III передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті (далі – «Головавтотрансінспекція»), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 передбачено, що Головавтотрансінспекція, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 цього ж Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом від 14.12.2005 № 888 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головавтотрансінспекції в Черкаській області (далі – «територіальне управління») є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи.
Пунктом 4 цього ж Положення визначено, що основними завданнями територіальних управлінь Головавтотрансінспекції у відповідному регіоні є здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5 - що територіальні управління Головавтотрансінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Статтею 48 Закону №2344-III передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні пред’являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. Такими д окументами зокрема є:
• - для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
• - для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Стаття 60 Закону №2344-III передбачає застосування санкції до автомобільних перевізників за порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначено в акті перевірки, водій не надав державним інспекторам ліцензійну картку на транспортний засіб чим порушено ст. 48 Закону.
З цих підстав, розглянувши справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт, керівником органу державного контролю територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області 14.09.2009 року винесено постанову № 067877 про застосування до ОСОБА_1 фінансових санкцій, передбачених абзацом 3 частини першої статті 60 Закону №2344-III в сумі 1700 грн.
Копія постанови від 14.09.2009 року отримана позивачем того ж дня.
В той же час, в ідповідно до ст.238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
В свою чергу, штраф за порушення вимог ст.ст. 34, 39 Закону №2344-III підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.
Ліцензійна картка транспортного засобу – документ, який містить реєстраційні дані ліцензії та транспортного засобу. Ліцензія видана на господарську діяльність з надання послуг з внутрішнього перевезення вантажним транспортом. Право на отримання ліцензії має виключно суб’єкт господарювання.
Автомобільний перевізник – фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами, що визначено статтею 1 Закону №2344-III.
Вищезгадана стаття 60 Закону №2344-III передбачає застосування фінансових санкцій до позивача, як до автомобільного перевізника, проте автомобільним перевізником слід вважати суб’єкта господарювання, а не фізичну особу ОСОБА_1
В раховуючи викладене, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова винесена з порушенням чинного законодавства, оскільки фінансова санкція застосована до фізичної особи ОСОБА_1, тоді як санкцію належить застосовувати не інакше, як до суб’єкта господарювання.
Суд також звертає увагу, що відповідно до ст. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закріплено, що положення цього Кодексу поширюються і на адміністративні правопорушення, відповідальність за вчинення яких передбачена законами, ще не включеними до Кодексу.
Так, статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.
Наведені факти є підставою вважати постанову начальника територіального управління Головавтоінспекції у Черкаській області № 067877 від 14.09.2009 року такою, що не відповідає чинному законодавству та підлягає скасуванню.
На підставі частини 1 статті 94 КАС України суд присуджує всі здійснені позивачем документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162, 163, 254 КАС України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною постанову про застосування фінансових санкцій №067877 від 14 вересня 2009 року.
Скасувати постанову про застосування фінансових санкцій №067877 від 14 вересня 2009 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 3 (три) грн. 40 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення та підписання постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текс постанови виготовлено та підписано 03 грудня 2009 року.
Суддя В.В. Гаращенко