Судове рішення #7257502

копія                                     Справа №2-4518/09

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

18 листопада 2009 року                             Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі:

головуючого судді  - Бурко Р.В.

при секретарі           - Рудніковій О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, про визнання права власності на спадкове майно, суд-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 10 жовтня 2008 року померла його дружина, ОСОБА_3, після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з 13/20 частин домоволодіння № 8, на вулиці Маяковського, в м. Кіровограді, та земельної ділянки, площею 871,9 кв.м. на праві спільної часткової 33/40 власності, розташованої на території м. Кіровограда Кіровоградської міської ОСОБА_4, по вул. Маяковського, 8, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю від 15.01.1998 року № 5474.

Зазначає, що є спадкоємцем першої черги за законом та прийняв спадщину у порядку встановленому чинним законодавством. Також зазначає, що в зв’язку з тим, що в свідоцтві на право власності на будівлю маються незастережені виправлення, через що нотаріус не прийняв його, що робить неможливим оформлення спадщини.

Також вказує, що відповідач по справі, син померлої, теж претендує на спадкове майно після смерті матері, хоча спадщину у встановленому законодавством порядку, не прийняв.

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд задовольнити позов.

Відповідач у судовому засіданні позов не визнав, зазначив, що теж являється спадкоємцем першої черги, прийняв спадщину, оскільки теж проживав на момент смерті матері за однією адресою, і має право на Ѕ частину спадкового майна.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

10 жовтня 2008 року померла дружина позивача, ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 11.10.2008. № 2997.

Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з 13/20 частин домоволодіння № 8, на вулиці Маяковського, в м. Кіровограді, яка належала померлій на підставі свідоцтва на право власності на будівлю від 4.05.1971 року №-, та земельної ділянки, площею 871,9 кв.м. на праві спільної часткової 33/40 власності, розташованої на території м. Кіровограда Кіровоградської міської ОСОБА_4, по вул. Маяковського, 8, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю від 15.01.1998 року № 5474.

Згідно ст. 1261 ЦК України, позивач являється спадкоємцем першої черги за законом після смерті дружини, ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про шлюб від 28.04.1959 року, № 20.

Відповідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї.

В порядку ст. 1268 ЦК України, позивач прийняв спадщину, що підтверджується довідкою квартального комітету №121 від 17.06.2009 року оскільки постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.

Згідно ч. 3 ст. 47 Закону України «Про нотаріат», для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем.

Згідно п. 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004  N 20/5, нотаріуси не приймають для вчинення нотаріальних дій документи, які не відповідають вимогам законодавства або містять відомості, що принижують честь, гідність та ділову репутацію фізичної особи або ділову репутацію юридичної особи, які мають підчистки або дописки, закреслені слова чи інші незастережені виправлення, документи, тексти яких неможливо прочитати внаслідок пошкодження, а також документи, написані олівцем.

В зв’язку з тим, що свідоцтві на право власності на будівлю від 4.05.1971 року №- маються незастережені виправлення, а саме в прізвищі власника, оригінал якого був оглянутий в судовому засіданні, враховуючи норми п. 3 ст. 47 Закону України «Про нотаріат», п. 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, суд приходить до висновку щодо неможливості оформлення спадкових прав нотаріально.

Посилання відповідача, як на заперечення позовних вимог, щодо його проживання за однією адресою зі спадкодавцем на момент її смерті, суд не бере до уваги, оскільки в судовому засіданні встановлено, що домоволодіння № 8, на вулиці Маяковського, в м. Кіровограді складається з двох окремих житлових будинків. Відповідач особисто пояснив, що на момент смерті спадкодавця проживав в іншому будинку, ніж спадкодавець, що не може бути судом оцінене як прийняття спадщини, оскільки п. 3 ст. 1268 ЦК України, передбачено, що падкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.

Згідно матеріалів спадкової справи Другої державної нотаріальної контори м. Кіровограда, з заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, яка померла 10 жовтня 2008 року, ніхто не звертався, свідоцтва про право на спадщину не видавалось.

Відповідно листа Другої державної нотаріальної контори м. Кіровограда від20.08.2009 року № 2112/ 01-14,  після смерті ОСОБА_3 померлої 10.10.2008 року спадкова справа не заводилась, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.

Згідно витягу заборона на відчуження 13/20 частин домоволодіння № 8, на вулиці Маяковського, в м. Кіровограді, та земельної ділянки, площею 871,9 кв.м. на праві спільної часткової 33/40 власності, розташованої на території м. Кіровограда Кіровоградської міської ОСОБА_4, по вул. Маяковського, 8, відсутня.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 2 ст. 16 ЦК України, способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

За таких обставин суд вважає можливим визнати за позивачем право власності на спірне спадкове майно.

Судові витрати відповідно до ст. 88 ЦПК України  віднести на рахунок позивача по фактично понесеним.

Керуючись ст.. 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 174, 208, 209, 213, 215, 223 ЦПК України, п. 3 ст. 47 Закону України «Про нотаріат», п. 22 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, яке складається з 13/20 частин домоволодіння № 8, на вулиці Маяковського, в м. Кіровограді.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на спадкове майно, яке складається з земельної ділянки, площею 871,9 кв.м. на праві спільної часткової 33/40 власності, розташованої на території м. Кіровограда Кіровоградської міської ОСОБА_4, по вул. Маяковського, 8, відповідно до державного акту на право приватної власності на землю від 15.01.1998 року № 5474.

Судові витрати відповідно до ст. 88 ЦПК України  віднести на рахунок позивача по фактично понесеним.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя                           підпис                                                                ОСОБА_4

Згідно з оригіналом

Суддя

Кіровського районного суду

м. Кіровограда                                                                                  ОСОБА_4

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація