Справа №2-1722/06
Справа №2-260/07
2007 рік
РІШЕННЯ
ім'ям УКРАЇНИ
19 січня 2007 року
Оріхівський районний суд Запорізької області у складі судді Швайковського А.А. при секретарі Піхуля Ю.М., розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Оріхівської районної державної адміністрації, третя особа: Оріхівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько - ОСОБА_2 (св-во про смерть НОМЕР_1), який проживав в АДРЕСА_1, колишній член КСП "Восток".
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) на території Білогір'ївської сільської ради Оріхівського району, право на яке підтверджене сертифікатом серії ЗП за НОМЕР_2, зареєстрованого 25.02.1997 року за НОМЕР_3 в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку в Оріхівській районній державній адміністрації, розміром 8,11 умовних кадастрових гектарів, вартістю 18025 грн.; та земельної ділянки площею 0,57 га на території Білогір'ївської сільської ради з цільовим призначенням - ведення особистого підсобного господарства, право на яку підтверджене Державним актом на право приватної власності на землю серії ЗП НОМЕР_4, виданого 26.01.1996 року.
Своєю спадщиною ОСОБА_2 розпорядився ще до своєї смерті, склавши заповіт, зареєстрований в книзі для запису нотаріальних дій Білогір'ївської сільської ради Оріхівського району під НОМЕР_5.
За його умовами ОСОБА_2 після своєї смерті все своє майно, де б воно не знаходилось і взагалі все те, що їй буде належати на час смерті, заповів своїм дітям - йому та його братові ОСОБА_3.
Після смерті ОСОБА_2 на сімейній нараді було вирішено, що саме він приймає спадщину від батька, що й було ним зроблено: в нього весь час знаходились документи на землю - сертифікат та державний акт, а також він весь час після відкриття спадщини розпоряджаюсь земельними ділянками - 10.06.2001 року уклав договір оренди землі з ПП ОСОБА_4, на підставі якого отримує орендну плату.
Його брат - ОСОБА_3 спадковим майном не розпоряджався та до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звертався, що вказує на його відмову від спадщини.
До Оріхівської державної нотаріальної контори він не звертався за отриманням свідоцтва на право на спадщину, оскільки вважав, що він, згідно вимог пункту 1 ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України (в ред. 1963 року) прийняв цю спадщину, але не оформив її на своє ім'я.
Для виготовлення державного акту на право на землю на його ім'я, що у відповідності до вимог ст. 126 Земельного кодексу України є єдиним документом, що підтверджує право
2
власності на землю, моє право на спадщину - земельну частку (пай) повинне бути підтверджене документально.
Стаття 15 Цивільного кодексу України надає право громадянам України на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, для чого, у відповідності з вимогами ст. 16 цього ж Кодексу, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, одним із способом якого є визнання цього права.
В попередньому судовому засіданні Позивач на позові наполягає і прохає визнати право власності на спадкове майно за ним.
Відповідач в попереднє судове засідання свого представника не направив, про час та місце судового засідання був повідомлений судовим викликом, до суду надіслав клопотання про заміну на належного відповідача, так як райдержадміністрація не має ніякого відношення до спадку - землі та не заважають оформити права на спадщину.
Третя особа в попереднє судове засідання свого представника не направила, про час та місце судового засідання була повідомлена судовим викликом у встановлений законодавством спосіб, до суду надіслав лист про розгляд справи без їх участі.
Суд, заслухавши доводи Позивача та вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Із заперечення Відповідача, що райдержадміністрація є неналежним відповідачем, погодитися не можна, так як хоч спадкове майно не переходить у власність райдержадміністрації, однак ця установа в особі державі є власником землі та у відповідності до Земельного кодексу розпоряджається землею, втому числі і видає правовстановлюючі документи.
На підставі ксерокопії Державного акту на право приватної власності на землю серії ЗП НОМЕР_4 виданого 26 січня 1996 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки розміром 0,57 га на території Преображенської сільської Ради Оріхівського району Запорізької області. Також, згідно наданої ксерокопії сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ЗПНОМЕР_2 виданого 12 березня 1997 року, ОСОБА_2 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП „Восток" розміром 8,11 в умовних кадастрових гектарів.
Так, у відповідності до ксерокопії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, про що зроблено відповідний актовий запис НОМЕР_6, у зв'язку з чим, з дня смерті відкрилася спадщина, що зазначена вище.
У відповідності до ст. 1235 ЦК України ОСОБА_2 визначив спадкоємцями після його смерті ОСОБА_3 і ОСОБА_2, згідно наданої ксерокопії заповіту, що зареєстровано в реєстрі за НОМЕР_7.
Як визначено в п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК України в редакції 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном, та ці дії вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
А згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом одного року він не заявив про відмову від неї.
Зважаючи, що визначений за заповітом ОСОБА_3 не подав до нотаріальної контори, а в контексті ч. 2 ст. 553 ЦК України в редакції 1963 року, вважається, що відмовився від спадщини також той спадкоємець, який не вчинив жодної з дій, що свідчать про прийняття спадщини (стаття 549 цього Кодексу).
Як пояснив Позивач, він розпоряджався земельною часткою (паєм) та земельною ділянкою 0,57 га, отримував за них орендну плату. Цей факт стверджується і наданою ксерокопією договору оренди земельної частки (паю) від 10.06.2001 року.
При таких обставинах, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 2і, 11, 27, 31, 60, 74, 76, 167, 199, 208, 209, 213-215, 218 ЦПК України, ст.ст. 11, 16, 267, 1222, 1235, 1264, 1265, 1268, 1272, 1276, 1268 ЦК України, ст.ст. 549,553 ЦК України в редакції 1963 року, суд, -
3
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Оріхівської районної державної адміністрації, третя особа: Оріхівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно задовольнити повністю.
Визнати факт прийняття ОСОБА_1 спадщини у вигляді земельної частки (паю), розташованої на території Білогір'ївської сільської ради Оріхівського району, право на яке підтверджене сертифікатом серії ЗП заНОМЕР_2, зареєстрованого 25.02.1997 року за НОМЕР_3 в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку в Оріхівській районній державній адміністрації, розміром 8,11 умовних кадастрових; земельної ділянки, площею 0,57 га на території Білогір'ївської сільської ради з цільовим призначенням - ведення особистого підсобного господарства, право на яку підтверджене Державним актом на право приватної власності на землю серії ЗП НОМЕР_4, виданого 26,01.1996 року, що відкрилося після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), що розташована на території Білогір'ївської сільської ради Оріхівського району, право на яке підтверджене сертифікатом серії ЗП заНОМЕР_2, зареєстрованого 25.02.1997 року за НОМЕР_3 в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку в Оріхівській районній державній адміністрації, розміром 8,11 умовних кадастрових; земельну ділянку, площею 0,57 га на території Білогір'ївської сільської ради з цільовим призначенням - ведення особистого підсобного господарства, право на яку підтверджене Державним актом на право приватної власності на землю серії ЗП НОМЕР_4, виданого 26.01.1996 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: А.А. Швайковський