Справа № 2-678
2009 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 вересня 2009 року с. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Назаренка О.В.,
за участі секретаря Шевчук А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунарської сільської ради, 3-ті особи Управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Харківської регіональної філії про скасування рішення, скасування державного акту, скасування запису в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю, визнання права на приватизації та зобов’язанні передати у власність земельну ділянку,
ВСТАНОВИВ:
14.03.2008 року до суду подано позов ОСОБА_1 до Комунарської сільської ради, 3-ті особи Управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області, Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» в особі Харківської регіональної філії, в якому позивач просить суд скасувати рішення Комунарської сільської ради народних депутатів Харківського району Харківської області № 288 від 09.07.1996р., скасувати Державний акт на право приватної власності на землю виданий позивачу серії ХР-25-89-43945, що посвідчує право власності на земельну ділянку площею 0,1505 га, розташовану на території Комунарської сільської ради в АДРЕСА_1, надану для будівництва та обслуговування житлового будинку, що зареєстрований в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 545 від 30.01.1998р., Харківській регіональній філії Державного підприємства Центр Державного земельного кадастру скасувати в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю по Комунарській сільській раді Харківського району Харківської області реєстраційний запис за № 545 від 30.01.1998р. про реєстрацію Державного акту серії ХР-25-89-43945, виданого на ім'я позивача, що посвідчує право власності на земельну ділянку, розташовану на території Комунарської сільської ради, АДРЕСА_1; визнати за позивачем право на безоплатну приватизацію земельної ділянки та зобов'язати Комунарську сільську раду Харківського району Харківської області винести рішення про надання позивачу в порядку п. г) ч.І ст.121 ЗК України земельної ділянки розташованої на території Комунарської сільської ради АДРЕСА_2.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав позовні вимоги і пояснив суду, що у 1996 році він отримав у власність земельну ділянку, яка розташована не неіснуючий вулиці, тому просив суд позов задовольнити для того, щоб позивач безоплатно ще раз отримав у власність земельну ділянку.
Відповідач надав суду письмову заяву, в якій позов визнав і просив суд розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Представники 3-х осіб у судове засіданні вдруге не з’явились, причин неявки суду не повідомили, тому, враховуючи, що відповідно до ст. 169 ЦПК України повторна неявка представників 3-х осіб у судове засідання не є підставою для відкладення розгляду справи, суд розглянув справу за відсутності представників 3-х осіб.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення позивача і дослідивши надані суду докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до листа Харківського районного відділу Держкомзему за позивачем зареєстровано право власності на земельну ділянку, розташовану в Харківській області, Харківському районі, АДРЕСА_1, а державний акт серія ХР-25-89-43945 зареєстрований в реєстрі за № 545 30.01.1998 року, що підтверджено листом № 2963\02 від 16.07.2007 року (а.с. 7). Земельна ділянка, розташована в Харківській області, Харківському районі, АДРЕСА_1 передана позивачу у власність рішенням Комунарської сільської ради № 288 від 9 липня 1996 року, що підтверджено копією рішення (а.с. 8). Належність позивачу на праві власності земельної ділянки розміром 0,1505 Га, яка розташована в Харківській області, Харківському районі, АДРЕСА_1 підтверджено державним актом на право власності на землю серія ХР-25-89-43945 (а.с. 9). Та обставина, що позивачу видано державний акт на право власності на землю підтверджує, що земельна ділянка передана позивачу в натурі і на місцевості встановлені межі земельної ділянки. Відповідно до ст. 60 ЦПК України позивач зобов’язаний довести наявність обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх позовних вимог. Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає справу лише в рамках заявлених позовних вимог і на підставі наданих суду доказів. Та обставина, що позивач отримав правовстановлюючі документи на неіснуючу земельну ділянку не доведена доказами. Ніяких доказів, крім тих, які наведені у рішенні, позивачем суду не надано. На підставі наданих суду доказів зробити висновок про те, що є підстави визнати недійсними, або незаконними, або є підстави для скасування рішення Комунарської сільської ради № 288 від 9 липня 1996 року та державного акту на право власності на землю серія ХР-25-89-43945, виданого на ім’я позивача – не можливо, підстав для скасування державної реєстрації прав власності на землю суд також не знаходить, а тому в цій частині позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню за недоведеністю.
Позовні вимоги про визнання за позивачем права на безоплатну приватизацію та в частині зобов’язання відповідача передати йому у власність конкретну земельну ділянку також задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 116 ЗК України безоплатна передача у власність громадянам земельних ділянок здійснюється лише один раз, а позивач таке право уже використав.
Відповідно до ст. 118 Земельного Кодексу України для отримання у власність земельної ділянки необхідно отримати дозвіл на розробку технічної документації щодо відведення земельної ділянки, виготовити проект відведення земельної ділянки, який погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування. Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
Відповідно до ст. 118 ч. 11 Земельного Кодексу України у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
З наведених норм закону суд приходить до висновку, що позивач має право звернутись до суду з позовом лише в разі винесення рішення Комунарської сільської ради про відмову передати позивачу у власність земельну ділянку, оскільки лише в цьому випадку право позивача на отримання земельної ділянки у власність можливо вважати порушеним. Позивачем суду надана лише його заява, подана голові Комунарської сільської ради, на якій є резолюція про неможливість приватизації земельної ділянки і розмірі 0,1505 по вул. Просторій 26 в с. Комунар Харківського району Харківської області. Відмова позивачу в отриманні земельної ділянки у власність в такій формі не передбачена законом. Але, така заяви свідчить про залишення без розгляду по суті заяви позивача на отримання земельної ділянки у власність з боку Комунарської сільської ради. На думку суду, хоча відповідачем і порушено порядок розгляду заяви позивача, але ця обставина не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки повторна безоплатна приватизація землі громадянином України не можлива, а доказів того, що позивач виконав всі вимоги, передбачені ст. 118 ЗК України для отримання у власність земельної ділянки суду не надано.
Таким чином, суд повністю відмовляє позивачу в задоволенні позовних вимог і на підставі ст. 88 ЦПК України судові витрати, понесені позивачем відносить за його рахунок.
Керуючись ст. ст. 10,11,60,61,88,212-215 ЦПК України, ст. 116,118 ЗК України, суд
ВИРІШИВ:
ОСОБА_1, в задоволенні позовних вимог повністю відмовити.
Судові витрати, понесені ОСОБА_1 віднести за його рахунок.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду а також, апеляційну скаргу на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Харківської області через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано.
Якщо було подано таку заяву, але апеляційна скарга не була надана в строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя: Назаренко О.В.
- Номер: 2/1304/11
- Опис: про визнання права власності на спадкове майно
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-678
- Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
- Суддя: Назаренко Олег Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Повернуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 08.07.2011
- Дата етапу: 08.08.2011
- Номер: 2-з/572/1/25
- Опис:
- Тип справи: на заяву про забезпечення позову, доказів у цивільних справах
- Номер справи: 2-678
- Суд: Сарненський районний суд Рівненської області
- Суддя: Назаренко Олег Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.07.2025
- Дата етапу: 17.07.2025
- Номер: 2-з/572/1/25
- Опис:
- Тип справи: на заяву про забезпечення позову, доказів у цивільних справах
- Номер справи: 2-678
- Суд: Сарненський районний суд Рівненської області
- Суддя: Назаренко Олег Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 17.07.2025
- Дата етапу: 21.07.2025