Справа № 2-о-83
2009 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 квітня 2009 року с. Покотилівка
Харківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді Назаренка О.В.,
за участі секретаря Романенко Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа відділ реєстрації актів цивільного стану Харківського районного управління юстиції про встановлення факту смерті особи в певний час,
ВСТАНОВИВ:
9.12.2008 року до суду подана заява ОСОБА_1, заінтересована особа відділ реєстрації актів цивільного стану Харківського районного управління юстиції, в якій заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки с. Комарівка Харківського району Харківської області, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Високий Харківського району Харківської області.
В судовому засіданні заявник повністю підтримала свої вимоги і пояснила суду, що її мати померла ІНФОРМАЦІЯ_2, поховання проводили у неділю, дільничний лікар не оглядав померлу, тому відмовляється видавати лікарську довідку про смерть, що не дає можливості отримати свідоцтво про смерть.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення заявника і дослідивши надані суду докази, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 256 ч. 1 п. 8 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а саме факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації факту смерті.
Із пояснень заявника і наданих документів суд приходить до висновку, що заявник у встановленому законом порядку не зверталась до відділу реєстрації актів цивільного стану Харківського районного управління юстиції, або до Височанської селищної ради про реєстрацію смерті і не отримала відмову в реєстрації смерті. Крім того, із пояснень заявника судом встановлено, що ОСОБА_2 похована. Відповідно до ст. ст. 11, 12 Закону України «Про поховання та похоронну справу» поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов'язалася поховати померлого. Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються: лікарське свідоцтво про смерть - закладом охорони здоров'я; свідоцтво про смерть та довідка про смерть - відділом реєстрації актів громадянського стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України. Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов'язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі. Особа, яка зобов'язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Таким чином, без отримання свідоцтва про смерть поховання неможливе. Враховуючи ту обставину, що причини відсутності реєстрації факту смерті особи органами, уповноваженими проводити таку реєстрацію у судовому засіданні встановити достовірно не можливо суд вважає, що звернення заявника до суду є безпідставним і відсутні підстави для встановлення в судовому порядку факту смерті особи у певний час і суд відмовляє в задоволенні вимог заявника.
Керуючись ст. 10,11,60,61, 212-215, 256-259 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
ОСОБА_1 в задоволенні вимоги про встановлення факту смерті ОСОБА_2 яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Високий Харківського району Харківської області – відмовити.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення суду а також, апеляційну скаргу на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження в апеляційний суд Харківської області через Харківський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не буде подано.
Якщо було подано таку заяву, але апеляційна скарга не була надана в строк, встановлений ст. 294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий суддя: Назаренко О.В.