копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2-а-12872/08/0470
Категорія статобліку 2.16
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 грудня 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
суддів Барановського Р.А., Павловського Д.П.
при секретарі Халатур Р.В.
за участю:
представника позивача Яшкіна Г.В.
представника відповідача Бабченко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
25 листопада 2008 року товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» звернулось із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1064-ДМ від 11 листопада 2008 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо накладення штрафу у розмірі 2000,00 гривень на товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест».
В обґрунтування позову зазначено, що постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1064-ДМ від 11.11.2008 р. на позивача накладено санкцію у вигляді штрафу в розмірі 2000,00 грн. за несвоєчасне надання адміністративних даних за І квартал 2008 року. Позивач вважає, що постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1064-ДМ від 11.11.2008 р. є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки позивач вчасно подав адміністративні дані до відповідача, при цьому у оскаржуваній постанові відображено, що позивач вчасно первісно надав адміністративні дані. Однак, потім позивач самостійно виявив технічну помилку свого працівника та для того, щоб Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку мала достовірні дані та з метою недопущення надання недостовірної інформації, позивач надав виправлені адміністративні дані.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надавши письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що оскільки Положенням № 279 про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Комісії адміністративних даних торговця не допускається надання виправлень, доповнень до вже поданих документів, то надання 02.06.2008 р. до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку інформації, що входить до адміністративних даних за І квартал 2008 року, є порушенням строків надання такої інформації, встановлених підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Розділу 11 Положення № 279.
Заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши чинне законодавство, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» надало Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку адміністративні дані за І квартал 2008 року до загального відділу відповідача листом від 14.04.2008 р. за № 36, який отримано відповідачем 24.04.2008 року за № 4865.
Листом від 27.05.2008 року за № 42 позивачем подано до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку виправлені адміністративні дані, оскільки у первісно наданих даних була допущена помилка, що було самостійно виявлено позивачем, який отримано відповідачем 02.06.2008 року за № 7271
28.08.2008 року відповідачем складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 340-ДМ, у якому зазначено, що позивач порушив вимоги пп. 2.1.1 п. 2.1 р. 2 Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, в частині несвоєчасного подання адміністративних даних за І квартал 2008 року.
Також постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1064-ДМ від 11.11.2008 р. на позивача накладено санкцію у вигляді штрафу в розмірі 2000,00 грн. за несвоєчасне надання адміністративних даних за І квартал 2008 року.
Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Частиною першою статті п’ятої Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Положеннями статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено основні завданнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право:
здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам;
проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій;
надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства;
надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення;
накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року № 3480-IV регулює відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку.
Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затверджене рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.04 № 279, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 09.09.2004 за № 1122/9721 (зі змінами та доповненнями), визначає склад, терміни та порядок подання до Комісії адміністративних даних торговцями цінними паперами (далі - Дані), які мають ліцензії на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів, а саме діяльності по випуску та обігу цінних паперів, що видані Комісією (далі - Ліцензія), отримані у встановленому чинним законодавством порядку.
Відповідно до Положення, адміністративні дані складаються з документів, передбачених цим Положенням, у електронній та в паперовій формах. Документи в електронній формі складаються шляхом заповнення українською мовою таблиць та форм, передбачених цим Положенням, за допомогою програмних засобів, які забезпечують формування файлів у форматі, визначеному Комісією. Інформація, що міститься в електронній формі, яку надають торговці цінними паперами, має відповідати паперовій формі цієї самої інформації, склад якої встановлено цим Положенням.
Відповідно до пункту 2.5. та 2.6. розділу 2 Положення про порядок складання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами та подання відповідних документів до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 08.06.04 №279 (зі змінами та доповненнями), щоквартальні Дані складаються та надаються у паперовій та електронній формах, електронна форма складається з електронних файлів, структура яких установлюється наказом Комісії.
Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 р. 2 вищевказаного Положення передбачено, що торгівці цінними паперами надають щоквартальні Дані не пізніше останнього дня місяця, наступного за звітним.
Положенням передбачено, що державний контроль за дотриманням торговцями цінними паперами вимог щодо подання адміністративних даних здійснює Комісія.
Статтею 10 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень щодо цінних паперів - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді.
Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Стаття 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів: штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Аналізуючи матеріали справи та пояснення представників в їх сукупності, суд дійшов висновку, що постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 1064-ДМ від 11 листопада 2008 року про накладення штрафу у розмірі 2000,00 гривень прийнята в порушення Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Закону України «Про цінні папери і фондову біржу», у зв’язку з тим, що жодним нормативно-правовим актом на момент подання виправлених адміністративних даних до відповідача не був передбачений строк подання виправлень до адміністративних даних та не була передбачена відповідальність за подання самостійно виправлених адміністративних даних до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Приймаючи рішення, суд враховує, що позивачем адміністративні дані були подані до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в строки, передбачені чинним законодавством, а внесення в подальшому виправлень до адміністративних даних не може вважатися поданням адміністративних даних з пропущенням встановлених строків.
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони зокрема:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів № 1064-ДМ від 11 листопада 2008 року Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо накладення штрафу у розмірі 2000,00 гривень на Товариство з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест».
Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ділерська контора «Укрінвест» судові витрати у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 16 грудня 2009 року.
Судді: В.М. Олійник
Д.П. Павловський
Р.А. Барановський
З оригіналом згідно.
Суддя Олійник В.М.
Суддя В.М. Олійник