Судове рішення #7237930

справа № 2-2482/2009 р.

Р І Ш Е Н Н Я

іменем     України

22 грудня 2009 року         Ірпінський міський суд Київської області в складі:

    головуючого             судді Савченка С.І.

при секретарі             Балинській О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду в м.Ірпніь справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про спадкування прав та обов»язків, що належали спадкодавцю, -

  в с т а н о в и в:

Позивач у вересні 2009 р. звернулася до суду із даним позовом,  який мотивувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. помер її чоловік та батько відповідачів - ОСОБА_5 Після його смерті відкрилася спадщина на 1/2 частину будинку АДРЕСА_1. Інша 1/2 частина будинку належить позивачу як частка у спільній власності подружжя. Спадкоємцями після смерті чоловіка є позивач та відповідачі - діти померлого. Позивач прийняла спадщину шляхом подачі заяви до держнотконтори, відповідачі подали заяви, якими відмовилися від спадщини. Однак, вона не має змоги оформити спадщину в держнотконторі, бо будинок не прийнятий в експлуатацію. Просила встановити факт належності будинку на праві власності спадковго будинку померлому ОСОБА_5, визнати за нею право власності на 1/2 частину будинку як частку в спільному майні подружжя та 1/2 частку як спадкове майно після смерті чоловіка.

В листопаді 2009 р. позивач подав уточнюючу позовну заяву, де змінив підстави позову, просив визнати за ним в порядку спадкування за законом право на спадкування прав та обов»язків забудовника будинку АДРЕСА_1, що належали померлому ОСОБА_5 Позов мотивував тим, що будинок ще не прийнятий в експлуатацію.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, підтвердив викладені в позові обставини, просив позов задоволити.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнав, пояснив, що його довіритель після смерті батька у 2007 р. подав до держнотконтори заяву про відмову від спадщини на користь матері.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явився, надіслав із США, де мешкає, заяву про розгляд справи у його відсутність, вказав, що позов визнає.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання на з»явилася, про час розгляду справи повідомлена належним чином.

Суд, заслухавши доводи та заперечення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1  р. помер чоловік позивача та батько відповідачів ОСОБА_5, який заповіту після себе не залишив. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді прав та обов»зків забудовника у відношенні будинку АДРЕСА_1 Київської області, будівництво якого померлий здійснював на підставі рішення Ірпінського міськвиконкому № 98 від 18.02.1980 р.

Будівництво на даний момент не закінчене, що стверджується технічним паспортом на будинок, відповідно спадщина на вказаний будинок, як об»єкт права власності, не відкрилася, бо на момент смерті ОСОБА_5 будинок не зданий в експлуатацію і право власності не було зареєстроване за померлим ОСОБА_5, а відтак право власності на будинок у останнього не виникло.

Позивач як спадкоємець першої черги за законом прийняла спадщину шляхом подачі у шестимісячний строк заяви до Ірпінської держнотконтори про прийняття спадщини. Відповідачі як спадкоємці першої черги за законом у шестимісячний строк подали заяви до Ірпінської держнотконтори про відмову від спадщини на користь своєї матері ОСОБА_1

                        -  2  -

Наведені обставини підтверджуються поясненнями сторін, свідоцтвами про смерть, про одруження, про народження, рішеннями виконкому, технічним паспортом, копією спадкової справи та іншими матеріалами справи.

Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов»язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до спадкоємців.

Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права і обов»язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час її відкриття не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно ст.331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийнятя до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відповідно до роз»яснень, що містяться у п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування» якщо будівництво здійснювалося згідно закону, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов2язки як забудовника входять до складу спадщини.

Поскільки судом встановлено, що після смерті ОСОБА_5 має місце спадкоємство за законом, а також встановлено, що спадщину прийняла позивач як спадкоємець першої черги за законом, відповідачі у встановлений законом строк відмовилися від спадщини на користь позивача, та беручи до уваги, що будинок не зданий в експлуатацію і право власності у померлого на будинок не виникло, то суд вважає за необхідне визнати за позивачем право на спадщину у вигляді прав та обов»зків забудовника у відношенні будинку АДРЕСА_1 Київської області .

На підставі ст.ст.331, 1216, 1218, 1269 ЦК України, керуючись 10, 11, 60, 130, 212-215 ЦПК України, суд, -

                       в и р і ш и в :

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 права та обов»зки забудовника будинку АДРЕСА_1 Київської області, які належали померлому ОСОБА_5,   в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Ірпінський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів та наступного подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву не було подано, а у випадку подання заяви – після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

   

        Суддя                             С.І.Савченко  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація