Справа № 22- 2754 Головуючий у 1 інстанції
Категорія - 47 - Партоліна І.П.
Доповідач - Головань А.М.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
9 грудня 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області у складі:
Головуючої судді - Кривохижі В.І.
суддів - Голованя А.М.
- Черниш Т.В.
при секретарі - Салабай М.В .
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 27 жовтня 2009 року і
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2009 року ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_4 про збільшення розміру аліментів.
Зазначала, що рішенням суду від 27 квітня 2004 року з відповідача - батька на її користь, як інваліда дитинства другої групи, присуджено стягнення аліментів в твердій грошовій сумі - у розмірі 35 грн.
Розмір пенсійних виплат та аліментів не забезпечує встановлений законом розмір прожиткового мінімуму, вона часто хворіє, що потребує від неї додаткових матеріальних витрат, тому просить, посилаючись на положення ст. 198 Сімейного кодексу України, збільшити суму аліментів, які підлягають стягненню з відповідача на її утримання, до 1000 грн. щомісячно.
Рішенням Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 27 жовтня 2009 року позов задоволено частково. З ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 стягнуто аліменти у твердій грошовій сумі у розмірі 150 грн. щомісячно, починаючи з 17 серпня 2009 року.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 ставиться питання про скасування судового рішення, з ухваленням нового рішення про задоволення заявленого нею позову у повному обсязі через неповне з’ясування обставин, що мають значення для справи, оскільки вважає, що нею було надано докази про спроможність відповідача надавати аліменти у більшому розмірі.
Крім того, вважає, що суд не мав правових підстав визначити розмір аліментів нижче 30 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, який підтримав доводи скарги, заперечення відповідача, перевіривши законність і обгрунтованість рішення суду, в межах визначених ст. 303 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Ухвалюючи рішення суд першої інстанції врахував розмір доходів відповідача, а тому вважав, що аліменти на утримання повнолітньої непрацездатної дитини підлягають стягненню з нього у розмірі 150 грн. щомісячно.
Колегія суддів погоджується з такими висновками місцевого суду.
Судом встановлено, що позивач у справі - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 є повнолітньою дочкою відповідача -ОСОБА_4 Позивач є інвалідом дитинства другої групи, не працює і отримує пенсію по інвалідності у розмірі 551 грн. 50 коп.
Згідно рішення суду від 27 квітня 2004 року з відповідача на утримання позивача стягуються аліменти у розмірі 35 грн. щомісячно, починаючи з 20 квітня 2004 року.
За правилами ч.1 ст. 198 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані утримувати своїх повнолітніх непрацездатних дочку, сина, які потребують матеріаль-ної допомоги, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.
Статтею 200 СК України встановлено, що суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 цього Кодексу. При визначенні розміру аліментів з одного з батьків суд бере до уваги можливість надання утримання другим з батьків, своїми дружиною, чоловіком та повнолітніми дочкою, сином.
Згідно із ч. 1 ст. 184 СК України якщо платник аліментів має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення, суд за заявою платника або одержувача може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров'я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Визначаючи розмір аліментів на повнолітню непрацездатну дочку у твердій грошовій сумі, суд першої інстанції взяв до уваги довідки видані податковою інспекцією та пенсійним фондом про матеріальний стан позивача.
Разом з тим судом не було враховано, що матір позивача, яка теж зобов’язана утримувати дочку є інвалідом другої групи, не працює і не має можливості надання такого утримання.
Також, суд не прийняв до уваги, що позивач, враховуючи її стан здоров’я та низький рівень доходів, потребує отримання аліментів у більшому розмірі ніж розмір визначений судом, а відповідач являючись головою фермерського господарства має здатність їх сплачувати.
Наведене свідчить, що місцевий суд не у повному обсязі встановив обставини, які мають істотне значення для вирішення справи і це відповідно до положень п. 1 ч.1 ст. 309 ЦПК України є підставою для зміни рішення суду в частині вирішення вимоги про розмір аліментних зобов’язань.
При цьому суд вважає, що розмір аліментів, які повинен сплачувати відповідач на утримання повнолітньої дочки має складати у грошові вимірі 250 грн. й ця сума суттєво не вплине на його матеріальний стан.
Доводи апеляційної скарги, крім вже врахованих при ухваленні даного рішення, не ґрунтуються на фактичних обставинах справи і законі, а тому судом апеляційної інстанції відхиляються.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області ,-
ВИРІШИЛА :
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Новоархангельського районного суду Кіровоградської області від 27 жовтня 2009 року змінити в частині визначення розміру аліментів та збільшити розмір аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 до 250 грн. щомісячно.
В решті рішення суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскарженим в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча
Судді