Судове рішення #72264270



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________

Справа № 22-ц -25313/2011 р.                                        Головуючий 1 інстанції-Карабадзе К.Ш.

Категорія - із соціальних виплат                                        Доповідач - Пшенічна Л.В.




ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


       28 листопада 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

       Головуючого - судді                -        Пшенічної Л.В.,

       суддів-                                -        ОСОБА_1, ОСОБА_2


розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України у Лозівському районі Харківської області на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 липня 2010 року по справі за позовною заявою ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Лозівському районі Харківської області про визнання дій протиправними, перерахунок та виплату пенсії,-


встановила:


       У травні 2010 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області, в якому просив визнати протиправними дії та зобов’язати відповідача призначити та нарахувати йому, як інваліду 2 групи по захворюванню, пов’язану з аварією на Чорнобильській АЕС, пенсію у відповідності до ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50 даного закону, починаючи з 01 січна 2004 року.

       В обґрунтування позову посилався на те, що згідно висновку МСЕК її визнано інвалідом 2 групи, віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і відповідно до Закону № 796-ХІІ має право на державну і додаткову пенсію у вищезазначених розмірах, але відповідачем пенсія нараховується на підставах постанов КМУ всупереч нормі Закону.

       Відповідач заперечував позов з посиланням на його безпідставність.

       Рішенням Лозівського міськрайонного суду від 28 липня 2010 року позов задоволено частково.

       Визнано протиправною відмову Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області в перерахунку та призначенні ОСОБА_3 пенсії як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Зобов’язано Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_3, відповідно до ст..ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розрахунку мінімальних пенсій за віком, визначеної ст..28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та провести відповідні виплати з 01 січня 2004 року по 31 січня 2009 року, за виключенням періоду з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року.

       В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

       Стягнуто з відповідача на користь держави судові витрати в сумі 37 грн.

       В апеляційній скарзі Управління ПФУ в Лозівському районі Харківської області просить скасувати рішення, у позові ОСОБА_4 відмовити за безпідставністю, посилались на порушення судом норм матеріального і процесуального права.


       Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія вирішила скарги задовольнити частково, рішення суду змінити з наступного.

       Справа судом першої інстанції розглянута з дотриманням діючих на час ухвалення рішення норм процесуального права за наявними матеріалами справи.

       Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, є інвалідом 2 групи безстроково від захворювання, яке пов’язане з роботами по ліквідації наслідків аварії і відповідно до положень ст..ст. 54, 50 Закону № 796-ХІІ має право на державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, з відповідним підвищенням за нормою ст.. 67 цього Закону, в редакції закону чинної з 31 жовтня 2006 року при збільшенні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що визначається Законом про Державний бюджет У країни щорічно.

       Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

       Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров’я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

       Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до другої категорії призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

       Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).

       Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

       Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

       Отже, за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві застосуванню підлягають ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не наведена вище постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав. Проте, задовольняючи вимоги позивача за період з 27 травня 2004 року по 31 грудня 2007 року, суд першої інстанції допустив порушення норм процесуального закону.

       Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся у суд з позовом в порядку цивільного судочинства 31 серпня 2010 року із вимогами щодо захисту його порушених прав, що мали місце з 01 січня 2004 року.

       Матеріали справи не містять підстав для поновлення строку. Доказів поважності пропуску строку для звернення до суду не надано.

       Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з позовом, період, з 01 січня 2004 року по 07 травня 2007 року, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача за зазначений період захисту не підлягають. У цій частині позову слід відмовити.

       Інші доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду.


       Керуючись ст.ст.99, 100, 195, 197, 198, 205 КАС України, судова колегія, -


постановила:


       Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області задовольнити частково.

       Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 28 липня 2010 року змінити.

       Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області щодо неперерахування ОСОБА_3 з 08 травня 2007 року по 31 січня 2009 року, за виключенням періоду з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року, державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до ч. 4 ст. 54 та ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Зобов’язати Управління пенсійного фонду України у Лозівському районі Харківської області нарахувати та виплатити з 08 травня 2007 року по 31 січня 2009 року, за виключенням періоду з 01 січня 2008 року по 22 травня 2008 року, ОСОБА_3 пенсії по інвалідності II групи захворювання, пов’язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також додаткової пенсії як інваліду II групи захворювання, пов’язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у розмірі 8 мінімальних пенсії за віком та щомісячну додаткову пенсію у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, у порівнянні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

       Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.






       Головуючий -




       Судді -





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація