АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
22-ц-24645/2011 p. Головуючий 1-ї інстанції - Каращук Т.О.
категорія: соціальні Доповідач: Трішкова І.Ю.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2011 року судова колегія судової палати по цивільним справам апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого - судді Трішкової І.Ю.,
суддів: Пилипчук Н.П., Цвірюка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в місті Харкові
справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 12 серпня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської
області про зобов’язання вчинити певні дії, -
встановила:
У травні позивач звернувся в вказаним позовом.
В обґрунтування своїх вимог зазначав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, а тому згідно ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Посилаючись на те, що пенсійний фонд не провів відповідне нарахування цих пенсій та не зробив цій перерахунок після встановлення нового розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як це передбачено ч.З.ст.67 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
В письмових запереченнях відповідач позов не визнав, посилаючись на його безпідставність.
Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 12 серпня 2010 року позов задоволений.
Визнано протиправною бездіяльність управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області.
Зобов’язано управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області провести перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю ОСОБА_1 як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії відповідно до ст.. 51,67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме з 01.10. 2009 року по 12.08. 2010 року, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» та виплатити недоотримані суми пенсій за результатами здійсненого перерахунку. Стягнуто з УПФУ в Лозівському районі Харківської області на користь позивача судові витрати по справі.
В апеляційній скарзі управління пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області, посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону № 796-ХІІ особам, віднесеним до 2-ї категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю, у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком.
Статтею 49 Закону N 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (ч. 2 ст. 46 Конституції України).
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Наявність права позивача на призначення та виплату пенсій у розмірах, встановлених вищезгаданим законом, є визначальним для вирішення даного спору.
Крім того, таке право позивачеві гарантується Конституцією України , статтею 46 якою передбачено право громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст.. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при обчисленні позивачеві розміру пенсії підлягають застосуванню положення ст.. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»., а не постанови Кабінету Міністрів України, на підставі яких позивачеві здійснювалося нарахування пенсій з істотним звуженням обсягу встановлених законом та гарантованих Конституцією України прав на соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Висновок суду 1 інстанції, що дії пенсійного фонду при обчисленні та виплаті позивачеві щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяною здоровю у зменшеному розмірі є неправомірними, бо вчинені з істотним звуженням змісту та обсягу прав позивача на отримання пенсій в розмірах, встановлених Законами України , в тому числі Законом України «Про прожитковий мінімум» та ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», доводами апеляційної скарги не спростовується.
Також доводами апеляційної скарги не спростовується висновок суду першої інстанції про покладення на відповідача обов’язку здійснити перерахунок пенсій виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком відповідності до вимог ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01.10.2009 року по 12.08.2010 року у розмірі 30 процентів мінімальної пенсії за віком і підстав до зміни або скасування ухваленого судом рішення у справі відсутні.
З огляду на викладене, керуючись ст..ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 207 КАС України, колегія, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 12 серпня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п’ять днів після направлення їх копій особи, які беруть участь у справі і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий
Судді