АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22а- 2665/ 2006
Головуючий по 1-й інстанції Заколодяжна О.А.
Суддя-доповідач Прядкіна О.В.
УXВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2006р. м. Полтава
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Полтавської області у складі
Головуючого -судді Прядкіної О.В.
Суддів Дряниці Ю.В., Дорош А.І.
При секретарі Лимар О.М.
З участю
адвоката
позивача
відповідача
представника третьої особи
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Полтаві апеляційну скаргу ОСОБА_1на ухвалу судді Гадяцького районного суду Полтавського області від ЗО серпня 2006 року по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості по аліментах судова колегія, заслухавши доповідь судді-доповідача апеляційного суду Прядкіної О.В., -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою судді Гадяцького районного суду Полтавського області від ЗО серпня 2006 року відмовлено у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 у зв»язку з тим, що заява не підлягає розгляду у судах в порядку цивільного судочинства.
Ухвала оскаржена ОСОБА_1, яка просить її скасувати, посилаючись на порушення суддею норм процесуального законодавства.
-2-
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги з таких підстав :
Відповідно до ст.312 п.З ЦПК України розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд скасовує ухвалу і передає питання на новий розгляд до суду першої інстанції, якщо останній порушив порядок, встановлений для його вирішення.
Постановляючи ухвалу про відмову у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 про стягнення заборгованості і по аліментах, суддя виходив з того, що у разі злісного ухилення боржника від сплати аліментів відповідно до ст. 8 8 Закону України»Про виконавче провадження» стягував має право звернутися до ДВС із заявою про притягнення ОСОБА_2 до кримінальної відповідальності.
Однак при цьому суддя не звернув увагу на те, що питання притягнення боржника до кримінальної відповідальності є правом стягувача, яке не пов»язане із його правом на звернення до суду за захистом своїх порушених прав в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ст.З ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При цьому оцінка правомірності вимог позивача повинна здійснюватись в ході розгляду справи по суті.
Проте, зазначене право ОСОБА_1 на звернення до суду було безпідставно обмежене, у зв»язку з чим ухвала судді підлягає скасуванню з направленням матеріалів позовної заяви до того ж суду для вирішення питання про прийняття їх до розгляду.
Керуючись ст.ст. 303,307,312 п.З, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1задовольнити.
Ухвалу судді Гадяцького районного суду Полтавського області від 30 серпня 2006 року скасувати, направивши матеріали до того ж суду для вирішення питання про прийняття позовної заяви до розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.