Справа № 2а-4444/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2009 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Піндрака О.О.,
при секретарі Власенко Н.О.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 Державного департаменту України
з питань виконання покарань в Хмельницькій області - ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду
України в Хмельницькій області - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області, ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену частину пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області про визнання бездіяльності управління щодо проведення перерахунку пенсії та зобов’язання нарахувати та виплатити недоплачену частину пенсії, посилаючись на те, що він отримує пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проте розмір призначеної та виплачуваної йому пенсії не відповідає розмірам, визначеним цим законом, і відповідач відмовляється привести його у відповідність із вимогами закону. Просить визнати бездіяльність управління щодо проведення перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язати провести перерахунок та виплатити йому недоплачену частину пенсії: 1) з моменту призначення - з врахуванням 136,06 грн. щомісячної доплати в розмірі 25 відсотків від суми пенсії, яка б могла бути нарахована; 2) з 01 січня 2005 року - з врахуванням премії у розмірі 418,63 грн., надбавки за безперервну службу у розмірі 1508,19 грн. та надбавки за очікувану пенсію у розмірі 456,34 грн.
До участі в справі в якості другого відповідача залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
В ході судового розгляду справи позивач та його представник позовні вимоги уточнили, просили визнати бездіяльність ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області щодо проведення перерахунку пенсії позивачу неправомірною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату позивачу недоплаченої частини пенсії: 1) з моменту призначення - з врахуванням 136 грн. 06 коп. щомісячної доплати в розмірі 25 відсотків від суми пенсії, яка б могла бути нарахована; 2) з 01 січня до 31 грудня 2005 року - з врахуванням премії у розмірі 418 грн. 63 коп., надбавки за безперервну службу у розмірі 1508,19 грн., надбавки за очікувану пенсію у розмірі 456 грн. 34 коп.
Представники відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечили, посилаючись на те, що пенсія позивачу нарахована та виплачується у відповідності до вимог чинного законодавства (подали письмові заперечення на позов). При цьому представник відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області просить застосувати річний строк позовної давності.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області № 89 о/с від 25 грудня 2009 року ОСОБА_7 (майора внутрішньої служби, старшого інспектора відділу інтендантського та господарського забезпечення Райківецької виправної колонії № 78) звільнено у відставку за ст. 65 «А» (за віком) з 31 грудня 2003 року. Вислуга ОСОБА_1 на день звільнення в календарному обчисленні становить 38 років 07 місяців 13 днів.
З 31.12.2003 р. ОСОБА_1 ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області призначена пенсія на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262 (далі - Закон № 2262), яку обчислено з таких видів грошового забезпечення: посадового окладу; доплати за суворий режим; доплати за військове звання; процентну надбавку за вислугу років; надбавки за особливі умови служби; надбавки згідно Указу Президента України від 31.08.2001 р. № 771/2001.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" від 02.11.2006 р. № 1522, 29.12.2006 р. пенсійна справа ОСОБА_1 була передана до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, на яке з 01.01.2007 р. покладено виконання функцій з призначення, перерахування і виплати пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу.
Ці обставини сторонами не оспорюються та підтверджуються наявними в пенсійній справі ОСОБА_1 № 5188 документами, а саме: заявою позивача про призначення пенсії; його паспортними даними; розрахунком вислуги років; наказом про звільнення позивача у відставку; грошовим атестатом; довідкою про додаткові види грошового забезпечення, а також актами прийому - передачі пенсійних справ.
Останні 24 місяці служби позивач отримував надбавку особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, а саме щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути йому нарахована, що підтверджується наявною в пенсійній справі довідкою про додаткові види грошового забезпечення . Проте, ця надбавка відповідачем у розмірі 136 грн. 06 коп. не була врахована при призначенні та виплати пенсії позивачу з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року .
Умови встановлення цієї доплати врегульовано п.п. "а" п. 3 Указу Президента України "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" № 926/96 від 04.10.1996 р., яким надано право керівникам внутрішніх справ у межах асигнувань, що виділяються на утримання цих органів установлювати особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їхньою згодою та в інтересах справи на службі, - щомісячну доплату в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка б могла бути їм нарахована.
2
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 (в редакції на момент звільнення позивача) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, надбавки за вчене звання і вчену ступінь, кваліфікацію і умови служби у порядку і розмірах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17.07.1992 р. № 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; окладу за військове або спеціальне звання; процентної надбавки за вислугу років; додаткових видів грошового забезпечення, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби). Розмір додаткових видів грошового забезпечення визначається (за вибором тих, хто звернувся за пенсією) за 24 останні календарні місяці служби підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців служби підряд протягом усієї служби перед зверненням за пенсією незалежно від наявних перерв у службі.
Зазначеними нормами встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається із основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця (надбавки за вчене звання і науковий ступінь, кваліфікацію та умови служби).
Враховуючи вищевикладене, щомісячна доплата в розмірі від 25 до 50 відсотків суми пенсії, яка була нарахована позивачу під час служби відповідно до п.п. "а" п.3 Указу Президента України від 04.10.1996 р. № 926/96 є додатковим видом грошового забезпечення.
За таких обставин суд вважає, що ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області повинно було обчислити та призначити пенсію позивачу з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, в тому числі і щомісячну доплату, встановлену особам, які мають право на пенсію за вислугу років і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі. Тому бездіяльність управління щодо не врахування цієї доплати під час обчислення ОСОБА_1 пенсії з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року слід визнати неправомірною.
З 01 січня 2005 року на підставі Закону № 1769 від 15.06.2004 р. набрала чинності нова редакція ст. 43 Закону № 2262, якою встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1769 визначено, що особи, яким раніше призначено пенсії відповідно до Закону № 2262, мають право на перерахунок пенсій з урахуванням положень цього Закону (№1769) та виплату 50 відсотків перерахованої пенсії з 01 січня 2005 року, а з 01 січня 2006 року - 100 відсотків перерахованої пенсії.
Під час перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2005 р., визначаючи розміри його грошового забезпечення, відповідачем: 1) до розрахунку премії не була включена надбавка за очікувану пенсію в розмірі 456,34 грн. (як це визначено при перерахунку з 01.01.2006 р.), так як премія нараховується на всі види грошового забезпечення, крім матеріальної допомоги та надбавки за безперервну службу; 2) до розрахунку надбавки за безперервну службу не була включена надбавка за очікувану пенсію у розмірі 456,34 грн., і відповідно премія у правильному розмірі (з врахуванням надбавки за очікувану пенсію), оскільки до грошового забезпечення, з якого обчислюється надбавка за безперервну службу, включаються посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, щомісячна 100-відсоткова надбавка, а також додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, премії); 3) неправильно визначено розмір надбавки за очікувану пенсію в сумі 348,26 грн. - правильний розмір 456,34 грн.
Розрахунок.
Грошове забезпечення на 01 січня 2005 року (грн.):
• - посадовий оклад - 110,00
• - 10% підвищення окладу - 11,00
• - оклад за спеціальне звання - 125,00
• - 40% надбавка за вислугу років - 98,40
• - 100% надбавка - 333,40
• - 50% надбавка за особливі умови служби - 123.00
Всього: 800 грн. 80 коп. - база для обчислення надбавки за очікувану пенсію.
Визначення суми премії (33,3 %) для обчислення надбавки за очікувану пенсію: 800,80 х 0,333 = 266,67 грн.
Визначення бази для обчислення надбавки за безперервну службу при обчисленні надбавки за очікувану пенсію: 800,80 + 266,67 = 1067,47 грн.
Визначення суми надбавки за безперервну службу при обчисленні надбавки за очікувану пенсію (90 %): 1067,47 х 0,9 = 960,72 грн.
Визначення бази для обчислення суми пенсії, що може бути призначена: 800,80 + 266,67 + 960,72 = 2028,19 грн.
Надбавка за очікувану пенсію (доплата від суми пенсії, що може бути призначена особі - 90 %, яка виплачувалась при звільненні позивача у розмірі 25 %): 2028,19 х 0,9 х 0,25 = 45634 грн.
Премія (33,3 %): (800,80 + 456,34) х 0,333 = 1257,14 x 0,333 = 418,63 грн.
Надбавка за безперервну службу (90%): (880,80 + 456,34 + 418,63) х 0,9 = 1675,77 х 0,9 = 1508,19 грн.
Усього грошове забезпечення для нарахування пенсії: 110,00 + 11,00 + 125,00 + 98,40 + 333,40 + 123,00 + 456,34 + 418,63 + 1508,19 = 3183,96 грн.
Основний розмір пенсії з 01 січня 2005 року (90 % від грошового забезпечення): 3183,96 грн. х 0,9 = 2865,56 грн. (цей розмір пенсії відповідає визначеному відповідачем розміру з 01 січня 2006 року).
Розмір пенсії, який підлягав до виплати з 01.01.2005 р. (50 % за Законом № 1769): 2865,56 х 0,5 = 1432,78 грн.
Таким чином дії ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня до 31 грудня 2005 року слід визнати неправомірними.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що права позивача порушені і підлягають захисту шляхом задоволення його позову.
3
При цьому, враховуючи, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" від 02.11.2006 р. № 1522 виконання функцій з призначення і виплати пенсій особам рядового і начальницького складу
органів внутрішніх справ з 01.01.2007 р. покладено на органи Пенсійного фонду України, тому саме Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області слід зобов'язати провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини пенсії.
Позивачем не пропущено річний строк звернення до суду для захисту порушеного права (на застосуванні якого наполягає представник відповідача - ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області), оскільки про порушення свого права він дізнався у вересні 2009 року, отримавши відповідь (лист) з ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області на своє звернення (інформаційний запит), в якому відповідач вказав, що пенсія призначена відповідно до вимог чинного законодавства і підстав для її перерахунку немає.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 11, 99, 100, 160-163 КАС України, ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262, пп. "а" п. 3 Указу Президента України "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" від 04.10.1996 р. № 926/96, п.п. 6, 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17.07.1992 р. № 393, постановою Кабінету Міністрів України "Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян" від 02.11.2006 р. № 1522, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними бездіяльність ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області щодо не врахування під час обчислення ОСОБА_1 пенсії з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року доплати від суми пенсії, яка б могла бути нарахована, а також дії ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня до 31 грудня 2005 року .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини пенсії:
- з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року - з врахуванням 136 грн. 06 коп. щомісячної доплати від суми пенсії, яка б могла бути нарахована;
- з 01 січня до 31 грудня 2005 року - з врахуванням премії у розмірі 418 грн. 63 коп., надбавки за безперервну службу у розмірі 1508,19 грн., надбавки за очікувану пенсію у розмірі 456 грн. 34 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Суддя:
Справа № 2а-4444/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна та резолютивна частини)
25 грудня 2009 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Піндрака О.О.,
при секретарі Власенко Н.О.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3 Державного департаменту України
з питань виконання покарань в Хмельницькій області - ОСОБА_4,
представника відповідача ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду
України в Хмельницькій області - ОСОБА_6,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області, ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності неправомірною та зобов’язання перерахувати та виплатити недоплачену частину пенсії,
Керуючись ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними бездіяльність ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області щодо не врахування під час обчислення ОСОБА_1 пенсії з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року доплати від суми пенсії, яка б могла бути нарахована, а також дії ОСОБА_3 Державного департаменту України з питань виконання покарань в Хмельницькій області під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня до 31 грудня 2005 року .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 недоплаченої частини пенсії:
- з 31 грудня 2003 року до 31 грудня 2004 року - з врахуванням 136 грн. 06 коп. щомісячної доплати від суми пенсії, яка б могла бути нарахована;
- з 01 січня до 31 грудня 2005 року - з врахуванням премії у розмірі 418 грн. 63 коп., надбавки за безперервну службу у розмірі 1508,19 грн., надбавки за очікувану пенсію у розмірі 456 грн. 34 коп.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.
Суддя: