Судове рішення #7215564

    Справа № 2а-2529/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2009 року                                                                                м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Піндрака О.О.,

при секретарі Беднарській А.А.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про перерахунок пенсії, виплату якої встановлено ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На обґрунтування своїх вимог зазначив, що він як інвалід ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, отримує державну та додаткову пенсії, передбачені зазначеними вище статтями, однак їх розмір не відповідає розмірам, визначених законом, а відповідач відмовляється привести його у відповідність із вимогами закону. Просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому з 18 грудня 2009 року пенсію як інваліду ІІІ групи від захворювання, пов’язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, з розрахунку: державна пенсія - в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю - в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти позову заперечив.  

Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

    Статтею 49 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, та у зв’язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких установлено зв’язок із Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими шести мінімальних пенсій за віком.

Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, зокрема інвалідам ІІІ групи - у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено          ст. 53 Закону № 796-XII, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно зі ст. 28 Закону України від 09 липня 2003 р. № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є інвалідом ІІІ групи, учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796-ХІІ та з 18 грудня 2008 року додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, на підставі ст. 50 цього Закону.

Розрахунок пенсій позивачу управління Пенсійного фонду України в                м. Хмельницькому провело виходячи з розміру не менше 980 грн. (для основного розміру пенсії), встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 "Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" (далі - постанова № 654) та 15 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (для додаткової пенсії), встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 530 "Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі - постанова № 530).

    При цьому відповідач посилається на те, що згідно з Законом № 796-ХІІ порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв’язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними і місцевими органами державної виконавчої влади України.

Відповідач також зазначив, що застосування щодо спірних правовідносин  ст. 28 Закону № 1058-ІV суперечить вимогам її ч. 3, згідно з якою мінімальний розмір пенсії за віком, установлений абз. 1 ч. 1 тієї самої статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно із цим Законом.

Проте суд з цим погодитись не може з огляду на таке.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону        № 796-ХІІ.

А в постановах № 654 та № 530 Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться розрахунок пенсій, усупереч положенням зазначених статей закону, причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

2

Положення ч. 3 ст. 28 Закону № 1058-IV, на думку суду, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов’язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку і виплати пенсій та визначення їх розміру виходячи із положень статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ є неправомірними, права позивача порушені і підлягають захисту.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач не ставить вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови від перерахунку та виплати йому пенсії. Проте, зміст позовних вимог стосується оскарження та визнання протиправними дій відповідача при здійсненні ним владних управлінських функцій щодо перерахунку позивачу пенсії. Тому, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним застосувати правило ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог та, задовольняючи позов, визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому від перерахунку та виплати позивачу пенсії відповідно до розмірів, встановлених статтями 50, 54 Закону № 796-ХІІ.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ, ст.ст. 9, 11, 71, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому від перерахунку та виплати ОСОБА_3 державної та додаткової пенсії   відповідно до розмірів, встановлених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому перерахувати ОСОБА_3 з 18 грудня 2008 року пенсію як інваліду ІІІ групи від захворювання, пов’язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, з розрахунку: державна пенсія - в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю - в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та здійснити її виплату.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Суддя:

    Справа № 2а-2529/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(вступна та резолютивна частини)

 

15 липня 2009 року                                                                                м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючого - судді Піндрака О.О.,

при секретарі Беднарській А.А.,

з участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

Керуючись ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому від перерахунку та виплати ОСОБА_3 державної та додаткової пенсії   відповідно до розмірів, встановлених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому перерахувати ОСОБА_3 з 18 грудня 2008 року пенсію як інваліду ІІІ групи від захворювання, пов’язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, з розрахунку: державна пенсія - в розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком та додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю - в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація