Судове рішення #72144359

Справа № 22-4216/2012 Головуючий у 1-й інстанції-Грегуль О.В.

Доповідач - Кабанченко O.A.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2012 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду м. Києва в складі:

головуючого - Кабанченко ОА.

суддів - Іванченка М.М.,

Желепи О.В.

при секретарі - Дубик Ю.Г.

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на рішення Деснянського районного суду м. Києва від 26 грудня 2011 року в справі за заявою ОСОБА_2 і ОСОБА_3, заінтересована особа Київська міська рада, про встановлення факту прийняття спадщини.

Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги.

встановила:

Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 26 грудня 2011 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2, ОСОБА_3 про встановлення факту прийняття спадщини.

В апеляційній скарзі ОСОБА_2, ОСОБА_3 просять скасувати рішення суду з ухваленням нового рішення, яким задовольнити заяву про встановлення факту прийняття спадщини. Вважають необґрунтованою відмову суду у задоволенні заяви. Вказують, що спадкодавець померла у 2000 році, а тому в даному випадку суд повинен був застосувати закон, який діяв на час відкриття спадщини, - ст. 549 ЦК України, 1963 року.

Апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, в листопаді 2011 року заявники звернулись до суду із даною заявою, просили встановити факт прийняття ними спадщини, що відкрилась після смерті їх матері ОСОБА_4 в 2000 році.

Відмовляючи у задоволенні заяви, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до п. 4, п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, 2003 року, до даних правовідносин застосовуються положення ЦК України, 2003 року, якими не передбачено набуття права власності на спадкове майно шляхом встановлення юридичного факту набуття спадщини.

Такий висновок суду є помилковим, не відповідає вимогам закону.

Відповідно до ст. ст. 4, 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності, тобто не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли ними пом'якшується або скасовується цивільна відповідальність особи.

Зважаючи на наведене, до правовідносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, 2003 року, застосовуються положення ЦК України, 1963 року.

В даному випадку, спадщина відкрилась до набрання чинності ЦК України, 2003 року. За чинним на час відкриття спадщини законодавством прийняття спадщини було можливим шляхом фактичного вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Посилання суду в рішенні на те, що спадщина не була прийнята спадкоємцями до набрання чинності ЦК України, 2003 року, суперечить змісту вимог заяви про встановлення





факту прийняття спадщини, які не були досліджені судом, та положенням ст. 549 ЦК України, 1963 року.

Разом з тим, як встановлено з матеріалів справи, пояснень представників заявника та наданих ними копії свідоцтва про право власності на житло, заявники просили встановити факт прийняття ними спадщини, що відкрилась після смерті їх матері, якій належала на праві спільної часткової власності квартира АДРЕСА_1. Іншим співвласником квартири був батько заявників, який помер у квітні 2011 року, і після його смерті спадкоємцем є також його дружина, яка прийняла спадщину. За таких обставин, наявний спір про право між спадкоємцями, який підлягає вирішенню в порядку позовного провадження, у зв'язку з чим відповідно до ст. ст. 235 ч. 6, 310 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з постановленням ухвали про залишення заяви без розгляду та роз'ясненням заявникам права подати позов на загальних підставах, в межах якого мають розглядатися і їх вимоги щодо встановлення факту прийняття спадщини після смерті матері.

Керуючись ст.. ст.. 307, 235 ч. 6, 310 ЦПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Деснянського районного суду м. Києва від 26 грудня 2011 року скасувати.

Заяву ОСОБА_2 і ОСОБА_3, заінтересована особа Київська міська рада, про встановлення факту прийняття спадщини залишити без розгляду, роз'яснити заявникам право подати позов на загальних підставах,

Ухвала може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня проголошення шляхом подачі касаційної скарги до суду касаційної інстанції.

Головуючий

Судді



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація