Судове рішення #72032560



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________

Справа № 22-а-24407/11                Головуючий суддя І інстанції Ткаченко

Провадження № 22-а/2090/16171/11        Суддя доповідач Ізмайлова Г.Н.

Категорія:


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого        -        Ізмайлової Г.Н.

суддів:        -        ОСОБА_1, ОСОБА_2,

за участю секретаря        - Остапович Л.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні апеляційного суду Харківської області справу за апеляційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради на рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_3 до управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради про визнання дій неправомірними, -

встановила:

У червні 2010 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до управління праці та соціального захисту населення (далі УПСЗН) Лозівської міської ради Харківської області про визнання дій неправомірними , зобов’язання здійснити перерахунок і виплату щорічної разової грошової допомоги згідно ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2009 -2010 роки.

В обгрунтування позову посилався на те, що він, як учасник бойових дій має право на таку допомогу, проте відповідач у 2009,2010 роках виплачував її йому не у повному обсязі.

Просив зобов»язати УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області здійснити перерахунок та виплату належної йому щорічної грошової допомоги у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за 2009 рік у сумі 2150 грн; за 2010 рік у сумі 2485 грн.

Справу просив розглянути за його відсутності УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області подало письмові заперечення на позов, вважало його безпідставним.

Справу просило розглянути за його відсутності.

Рішенням Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 серпня 2010 року позов задоволено частково. Бездіяльність УПСЗН Лозівської міськради Харківської області визнати протиправною. На УПСЗН Лозівської міської ради покладено обов»язок нарахувати та виплатити ОСОБА_3 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2009 ,2010 роки відповідно до ст.. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п’яти мінімальних пенсій за віком з розміру, встановленому ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» на момент виплати з урахуванням виплачених сум.

В апеляційній скарзі УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким ОСОБА_3 у позові відмовити. При цьому посилається на порушення судом норм матеріального і процесуального права.

ОСОБА_3 рішення суду першої інстанції не оскаржив, письмових заперечень на апеляційну скаргу не подав.

Апеляційна скарга прийнята до розгляду судовою колегією судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області і розглядається за правилами КАС України відповідно до вимог Закону України від 02 грудня 2010 року № 2748- VI про внесення змін до розділу XII “Прикінцеві положення” Закону України “Про судоустрій та статус суддів” щодо передачі справ, пов’язаних із соціальними виплатами, який набрав чинності 30 грудня 2010 року.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено і підтверджується наявними у справі доказами, що ОСОБА_3 має статус учасника бойових дій і право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Відповідно до ч.5 ст.. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин , щороку до 5 травня учасником бойових дій виплачується грошова допомога у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком.

Встановлено також, що УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області ОСОБА_3 була виплачена разова допомога за 2009 рік у квітні 2009 року - 340 грн.; за 2010 рік у квітні 2010 року - 380 грн.

З огляду на це, суд першої інстанції підставно зобов’язав УПСЗН Лозівської міської ради Харківської області нарахувати та виплатити ОСОБА_3 допомогу до 5 травня за 2009, 2010 роки відповідно до ст..12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п»яти мінімальних пенсій за віком.

При цьому суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що розрахунок щомісячного підвищення необхідно проводити з визначеного ч.І ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» розміру мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

Посилання в апеляційній скарзі на ст.. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст..52 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік» - безпідставне.

Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ч.2. ст..54 Закону України «Про державний бюджет України на 2010 рік», розміри державних соціальних гарантій на 2009, 2010 роки, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цими Законами України, та нормативно- правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідним Законом, яким встановлює, розмір грошової допомоги учасникам бойових дій щороку до 5 травня є Закон України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому цей розмір не може змінюватися Кабінетом Міністрів України.

Законами України «Про державний бюджет України на 2009 - 2010 роки» дія ст.. 12 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не зупинялась і інший розмір щорічної грошової допомоги не встановлювався.

Стаття 46 Конституції України гарантує громадянам право на соціальний захист.

Відповідно до ст..64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно ст.. 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами України.

З огляду на наведене, та враховуючи пріоритетність законів над підзаконними актами, посилання в апеляційній скарзі на постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 18 березня 2009 року та № 299 від 07 квітня 2010 року, якими визначено інші, зменшені розміри зазначеної щорічної допомоги, який звужує обсяг прав та соціальних гарантій позивача протирічить Конституції України.

Позов пред’явлено і рішення ухвалено за нормами цивільного судочинства на підставі Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами” від 18 лютого 2010 року № 1691-УІ, який набрав чинності 10 березня 2010 року.(далі - Закон 2195-ІУ)

При цьому норми процесуального і матеріального права судом першої інстанції дотримані.

Цивільний процесуальний Кодекс України, за нормами якого розглянута справа, не містить обмежень щодо строку звернення до суду з позовом про перерахунок соціальних виплат.

Не містить таких обмежень і Закон 2195-ІУ.

З огляду на це та , зважаючи на рішення Європейського суду з прав людини від 28 березня 2006 року у справі: “Мельник проти України” щодо принципу правової визначеності та передбачуваності національного законодавства, зокрема процесуальних строків, судова колегія не застосовує аналогію ст.ст. 99, 100 КАС України.

При цьому судова колегія враховує також те, що відповідач не просив про застосування такої аналогії.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги його висновків не спростовують.

Керуючись ст.ст 160, п.1 ч.І ст. 197, п.2, ч.І, ст.198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Лозівської міської ради Харківської області - залишити без задоволення.

Рішення Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 11 серпня 2010 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили

Головуючий

Судді.



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація