Судове рішення #7203093

Справа № 2-535

2010 року

РІШЕННЯ

Іменем України

16 лютого 2010 року                         м. Оріхів

Оріхівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого                         судді     Галчанського С.В.,

при секретарі                             Федоренко О.В.,

за участю:

позивача                             ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, справу за позовом ОСОБА_1 до Оріхівської державної нотаріальної контори Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, –

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з цим позовом в якому зазначає, що:

1) 11 квітня 2009 року помер її батько, ОСОБА_2, після його смерті залишилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 3,9256 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Новотавричеської сільської ради Оріхівського району Запорізької області;

2) позивач у встановлений законом строк не звернулася із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори, оскільки не розумілася у законодавстві;

3) інших спадкоємців крім позивача немає;

4) позивач просить визначити їй додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2  

У судовому засіданні позивач підтримала свої вимоги з підстав, викладених в позові та наполягала на їх задоволені.

Представник Оріхівської державної нотаріальної контори, належним чином повідомлений про день і час проведення судового засідання, у судове засідання не з’явився, про причину неявки суду не повідомив.

Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази, приходить до наступних висновків.

Відповідно до паспорту СА №871791, виданий 20 жовтня 1998 року Заводським РВ УМВС України в Запорізькій області встановлено, що ОСОБА_1 народилася 28 січня 1963 року.

Відповідно до відомостей свідоцтва про народження II-ЖС №491588 від 23 травня 1984 року встановлено, що ОСОБА_3 народилася 28 січня 1963 року, її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_4.

Відповідно до відомостей свідоцтва про укладення шлюбу I-ЖС №498131 від 17 липня 1982 року встановлено, що ОСОБА_5, який народився 16 квітня 1960 року та ОСОБА_3, яка народилася 28 січня 1963 року уклали шлюб 17 липня 1982 року, дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5.

Відповідно до відомостей свідоцтва про смерть I-ЖС №138055 від 14 квітня 2009 року встановлено, що ОСОБА_2 помер 11 квітня 2009 року.

Відповідно до відомостей Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП №085994 від 31 жовтня 2006 року встановлено, що ОСОБА_2 має у власності земельну ділянку площею 3,9256 га, розташовану на території Новотавричеської сільської ради Оріхівського району Запорізької області  на підставі розпорядження голови Оріхівської райдержадміністрації від 21 грудня 2005 року №465.

Відповідно до ч.1 ст.1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1223 ЦК України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Відповідно до ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкоємця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України  спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1272  Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 постанови Пленуму  ВСУ від 30 травня 2008 року №7, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Суд визнає поважною причину пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини та вважає за необхідне задовольнити позов, оскільки позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого батька ОСОБА_2, інших спадкоємців немає.

Керуючись ст.ст.60, 208-209, 212-215, 218 ЦПК України, ст.ст.1225, 1222, 1223, 1261, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України,  постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_5 ОСОБА_6 додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2, який помер 11 квітня 2009 року,  і складається із земельної ділянки площею 3,9256 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Новотавричеської сільської ради Оріхівського району Запорізької області – до 01 квітня 2010 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в двадцятиденний строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. В разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Оріхівського районного суду

Запорізької області                                ОСОБА_7

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація