Судове рішення #7202792

                                                                          Справа № 2-195/10 р.

  Саратський  районний  суд Одеської  області

                                                                                                   .

                                                          Р  І  Ш  Е  Н  Н  Я

                                  І М Е Н Е М                       У К Р А Ї Н И

3 березня 2010 року  Саратський районний суд Одеськоі області у складі: судді - Бучацькоі А.І., при секретарі - Новохацькій В.Ю.,   розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.м.т.Сарата  цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області, третіх осіб: ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування за законом на спадкове майно,

                                                          В С Т А Н О В И В:

          позивачка у січні 2010 року звернулася з позовом до відповідача, в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими спорудами під сто п’ятнадцятим номером, розташований по вул. 28 Червня, в с. Зоря Саратського району  Одеської області та на майновий пай в пайовому фонді СВК „Дружба”, які належали її діду, ОСОБА_4, померлому 03 серпня 1992 року.      

           Свої вимоги вона обґрунтувала тим, що вказане майно фактично прийняв її батько, ОСОБА_5, який помер 25 березня 2007 року. Після смерті батька вона звернулась до Саратської державної нотаріальної контори та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на належне батькові майно. Але у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок та майновий  пай нотаріус їй відмовляє у зв’язку з тим, що її  батько не встиг оформити свої спадкові права після смерті діда.

           Під час розгляду справи позивачка позов підтримала  та просила його задовольнити.

      Третя особа, ОСОБА_3, позов визнала, проти задоволення позову не заперечувала.

           Представник відповідача та третя особа – ОСОБА_2, належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи, до суду не з’явились, просили розглянути справу за їхньої відсутності, проти задоволення позову не заперечували.

           Заслухавши пояснення позивачки, третьої особи, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

           Правовідносини між сторонами з приводу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_6 колова ОСОБА_7 виникли до набрання чинності ЦК України (в  редакції 16 січня 2003 року), тому при вирішенні спору в цій частині слід керуватися ст.524, 529, 548, 549 ЦК України ( в редакції 18 липня 1963 року).    

           З копії свідоцтва про народження вбачається, що  ОСОБА_5  є сином  ОСОБА_4 (а.с.7), який помер 3 серпня 1992 року (а.с.5).

           Як вбачається з довідок Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області, ОСОБА_4 проживав у ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із сином ОСОБА_5 до дня своєї смерті, яка настала 3 серпня 1992 року. (а.с.9-10).

           Після смерті  ОСОБА_4 відкрилась спадщина на належний йому  житловий будинок № 115 по вул.28 Червня в с.Зоря Саратського району Одеської області (а.с.16-22) та майновий пай у пайовому фонді майна СВК «Дружба» (а.с.24).  

           Заповіту спадкодавець ОСОБА_4, не залишив, тому відповідно до ст.524 ЦК України  ( в редакції 18 липня 1963 року) має місце спадкоємство за  законом.

            Згідно ст.529 ЦК України ( в редакції  18 липня 1963 року) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти померлого.

           Ст.548 ЦК України ( в редакції 18 липня 1963 року)  встановлює, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з  моменту відкриття спадщини.

            Згідно ст.549 ЦК  України (в редакції 18 липня 1963 року) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.  

            ОСОБА_5  після смерті батька, ОСОБА_4,  продовжив проживати у належному батькові будинку  № 115, в с. Зоря, по вул. 28 Червня, Саратського району Одеської області, до дня своєї смерті, яка настала 25 березня 2007 року. (а.с.11-12).

            Таким чином, ОСОБА_5, як спадкоємець першої черги за законом, вступив в управління та володіння спадковим майном, тобто фактично прийняв спадщину, але у нотаріальній конторі  свої спадкові права не оформив.

 Правовідносини  між сторонами з приводу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5 виникли після набрання чинності ЦК України ( в редакції 16 січня 2003 року), тому при розв’язанні спору слід в цій частині керуватись ст.ст.1216, 1217, 1223, 1268, 1269, 1270  ЦК України  (в редакції 16 січня 2003 року).

      Ст.1216 ЦК України визначає, що спадкуванням є перехід прав та обов*язків (спадщини) від фізичної особи (спадкодавця), яка померла, до інших осіб (спадкоємців).

            Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

            Ч.2 ст.1223 ЦК України  у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

            Ст. 1261 ЦК України встановлює, що у першу чергу право на спадкування мають діти спадкодавця.

Згідно ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Ст.1270 ЦК України визначає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

            Згідно копії свідоцтва про шлюб ОСОБА_8 одружився з ОСОБА_9, яка після одруження прийняла прізвище чоловіка (а.с.14).

 З копії свідоцтва про народження вбачається, що позивачка є донькою ОСОБА_5 (а.с.13),  який помер 25 березня 2007 року (а.с.6),  Після смерті ОСОБА_5 відкрилась спадщина на належне йому майно, в тому числі, на  житловий будинок по вул. 28 Червня, № 115, у с. Зоря Саратського району Одеської області та майновий пай, які він фактично прийняв після смерті свого батька, ОСОБА_4, але не оформив свої спадкові права.

     Позивачка прийняла спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5, тому що на час відкриття спадщини постійно проживала разом із спадкодавцем, що підтверджується довідкою Зорянської сільської ради Саратського району Одеської області (а.с.12) та після смерті ОСОБА_5 подала заяву про прийняття спадщини до Саратської державної нотаріальної контори, де отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на земельні ділянки, майновий пай, грошові вклади. Свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими спорудами та майновий пай не видавались(а.с.40-78).

 Крім позивачки, спадкоємцями  першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є також його доньки: ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори не подавали і на спадщину не претендують.

  В судовому засіданні доведено, що позивачка, як спадкоємець першої черги за законом, прийняла спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_5, тому суд вважає необхідним позов задовольнити та визнати за нею право власності на житловий будинок № 115, розташований по вул. 28 Червня у с. Зоря Саратського району Одеської області та майновий пай.

 

Керуючись ст.ст.5-6, 10-11, ч.1-2 ст.209, ст.ст.212-215 ЦПК України, ст.ст.524, 529, 548, 549  ЦК України  (в редакції 18 липня 1963 року), ст.ст.1216-1217, ч.2, ч. 3 ст.1223, ст.1268-1270  ЦК України  (в редакції 16 січня 2003 року),

суд,

                                                            В  И  Р  І  Ш  И  В:

          Позов задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування за законом на таке майно:

- житловий будинок з господарськими спорудами під сто п’ятнадцятим номером, розташований по вул. 28 Червня в с. Зоря Саратського району  Одеської області;

- майновий пай в пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства СВК „Дружба” с. Зоря Саратського району  Одеської області вартістю одна тисяча вісімсот одинадцять гривень 89 копійок, який на підставі свідоцтва про право власності на майновий пай (майнового сертифікату) серії ОД-ХХІІ № 1918, виданого Зорянською сільською радою Саратського району Одеської області, належав ОСОБА_4, померлому  3 серпня 1992 року.

            Рішення суду може бути  оскаржено до апеляційного суду Одеської області через Саратський районний  суд Одеської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення та поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів після проголошення рішення.

                                                                              С У Д Д Я:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація