Судове рішення #7197322

Справа 2-а-1467/2010

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

12 березня 2010 року  Суддя Роменського міськрайонного суду Сумської області Ганзя О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним  позовом  ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Ромни про зобов’язання нарахувати та сплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни»,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1, яка має статус дитини війни, звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Ромни в якому прохає зобов’язати УПФУ в м. Ромни нарахувати та виплатити на її користь недоплачену як дитиній війни щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни, за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 1305,60 грн., а також зобов’язати відповідача в подальшому виплачувати їй державну соціальну допомогу відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Свої вимоги мотивувала тим, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» вона є дитиною війни і згідно ст. 6 цього Закону має право на отримання щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Але у 2009 році таку надбавку вона отримувала лише в розмірі 10% від мінімальної пенсії за віком.

Позивачка надала суду письмову заяву з проханням справу розглянути у її відсутності.

Відповідач  ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Ромни в запереченнях на позовну заяву клопоче про розгляд справи у відсутності їхнього представника. Позовні вимоги не визнає і прохає відмовити в їх задоволенні. Свої заперечення мотивує відсутністю чіткого механізму визначення розміру допомоги «дітям війни», невизначеністю на законодавчому рівні органу на який покладено обов'язок здійснення таких виплат, за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку має здійснюватися призначення і виплата такої доплати до пенсії. Також посилається на необґрунтованість доводів позову щодо застосування до спірних правовідносин ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених за цим Законом. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 передбачено, що надбавка до пенсії особам, які мають статус «Дитина війни» з 01.10.2008 року складає 49 грн. 80 коп. Таким чином, виплати позивачеві у 2009 році проводились відповідно до вимог чинного законодавства.

Враховуючи, що сторони своєчасно та належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи та надали до суду заяви про розгляд справи без їх участі, суд вирішив можливим розглянути справу у відсутність сторін, на підставі наявних у справі доказів.    

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Позивачка ОСОБА_1 народилася  16 січня 1944 року і на неї поширюється дія  Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, в тому числі положення ст. 6 цього Закону, а тому вона має право на отримання  щомісячної  соціальної допомоги. Вказані обставини підтверджені копією паспорту (а.с.4), копією пенсійного посвідчення з відміткою штампу «дитина війни» (а.с.5)

З довідки  УПФУ в м. Ромни від 02.03.2010 року вбачається, що позивачу з 22 травня 2008 року на підставі постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 виплачується надбавка до пенсії «як дитині війни», у 2009 році її розмір складає 49,80 грн. щомісячно.

Із заперечень УПФУ в м. Ромни, встановлено, що відповідач не здійснює позивачу зазначених виплат, посилаючись на відсутність у нього коштів та на невизначеність розрахункової величини (мінімальної пенсії за віком) для розрахунку підвищень до пенсії категорії громадян, які мають статус дітей війни.

Виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.          

 Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Суд враховує, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не зупинено.

Відповідно до ч.2 ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» розміри державних соціальних гарантій на 2009 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Відповідним Законом, який встановлює   доплату до пенсії дітям війни є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».

Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку  на центральний орган виконавчої влади – Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причин.

Виходячи із системного аналізу приписів Конституції України та наведених нормативно-правових актів, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів, як на обґрунтування правомірності невиконання своїх зобов’язань  перед позивачем.

Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.

Таким чином, слід зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

При цьому, суд зазначає, що позовні вимоги позивача частково були направлені на майбутнє. Такі вимоги задоволенню не підлягають з огляду на відсутність спору з правовідносин між сторонами при здійсненні виплат у майбутньому, адже обґрунтування позову в цій частині  полягає лише в припущенні позивача про можливе порушення її прав.  Суд не може обмежити волю законодавчого органу в майбутньому змінювати правове регулювання суспільних відносин , оскільки не може встановлювати наперед механізм визначення розміру мінімальної пенсії за віком

Як вбачається з прохальної частини позову, позивачка просить суд зобов’язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Ромни Сумської області нарахувати на її користь недоплачену пенсію «як дитині війни» за 2009 рік, але не ставить вимоги про визнання дій відповідача – протиправними. Проте зміст позовних вимог стосується оскарження та визнання протиправними дій відповідача при здійсненні ним владних управлінських функцій, щодо доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком.    

Тобто, із змісту позовної заяви та заперечень відповідача вбачається, що в даному спорі фактично оскаржується бездіяльність територіального управління Пенсійного фонду України  щодо відмови в нарахуванні зазначеної доплати до пенсії.

У даному випадку з метою повного захисту прав та інтересів позивачки, суд вважає необхідним застосувати правило ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, вийти за межі позовних вимог та задовольняючи позов в цій частині, визнати бездіяльність даного управління - протиправною.

На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,   ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, –    

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Ромни про зобов’язання нарахувати та сплатити щомісячну державну соціальну допомогу «Дітям війни» - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в місті Ромни Сумської області щодо ненарахування та невиплати щомісячної державної соціальної допомоги ОСОБА_1.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Ромни Сумської області  здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з  підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати з 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно, з врахуванням проведених виплат  у 2009 році.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена  до Харківського апеляційного адміністративного суду через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня складання постанови у повному обсязі заяви про апеляційне оскарження, та поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з надісланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.

        СУДДЯ: підпис …

КОПІЯ ВІРНА:

СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО

МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ                                     ОСОБА_3

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація