Справа № 2 – 188 / 09
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м у к р а ї н и
06 серпня 2009 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Кузіної Ж.В.,
при секретарі Дзюбенко Р.Д.
за участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3 О, позивача за зустрічною позовною заявою ОСОБА_4, представника позивача ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_6, виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради про визнання права власності на спадкове майно, самочинне будівництво та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_4 до ОСОБА_1, ОСОБА_6 , виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради про визнання права на спадкування, про визнання права власності на спадкове майно, самочинне будівництво ,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_6, виконавчого комітету Київської районної у м. Полтаві ради про визнання права власності на спадкове майно, самочинне будівництво посилаючись на те, що 03.08.2002 року померла її мати – ОСОБА_7, не залишивши заповіту. Після її смерті відкрилась спадщина на жилий будинок з господарськими спорудами за адресою м. Полтава, вул.. Молодіжна,30. , а саме на Ѕ частину цього будинку. Спадщину в рівних частках прийняли вона , шляхом подання заяви до Другої полтавської державної нотаріальної контори та її батько – ОСОБА_6, який фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, таким чином кожен з них успадкував по ј частини вказаного будинковолодіння. До складу спадщини входять самочинно збудовані споруди : тамбур «а1», площею 2,6 м2, літня кухня «Б»,сарай «В», гараж «Д», навіс «б», що перешкоджає позивачу в отриманні свідоцтва про право на спадщину.
ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_1, ОСОБА_6, виконкому Київської районної у м. Полтаві ради про визнання права на спадкування, про визнання права власності на спадкове майно, самочинне будівництво . Посилалась на те, що її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7,яка померла 03.08.2002 року. Вона та її сестра – ОСОБА_1 є їх єдиними дітьми. Після смерті матері відкрилась спадщина на Ѕ частину житлового будинку з господарськими спорудами за адресою м. Полтава, вул.. Молодіжна,30. ОСОБА_4 не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, проте фактично її прийняла, а саме взяла ощадкнижку з відкритим рахунком на ім.»я її матері, звідки зняла кошти. Також вона забрала облігації компанії «Разноекспорт», біжутерію ,які належали ОСОБА_7, а також побутову техніку : електровзбивалку ВР-201 «Хортица», електрошафу жарочну ЄШМ-1,3/220-И2 «Електротерм»,електросокодавку-шинковку СВП-2У4, кухонний посуд. У вересні 2002 року , після похорон матері, нею в будинку був зроблений косметичний ремонт: перетерті стеля та стіни, побілено в будинку, пофарбовані вікна та підлога. У літній кухні проведений ремонт підлоги, частково відремонтовано покрівлю гаражу. Восени 2002 року зібраний урожай з городу, обрізані дерева. Нею до будинку перевезені речі: коври, посуд, меблі, побутова техніка та вона з сім»єю проживає в будинку. Весь цей час вона підтримує домоволодіння в належному стані. Просила за нею та ОСОБА_1 визнати право власності по 1/6 частині домоволодіння, а за їх батьком – ОСОБА_6 – 2/3 частини. Визнати за сторонами в тих же частинах право власності на самочинні побудови : тамбур «а1», літня кухня «Б»,сарай «В», гараж «Д», навіс «б».
09.10.2008 року справи були об»єднані в одне провадження.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримала пославшись на викладені в позовній заяві обставини та просила позов задовольнити.
Позовні вимоги ОСОБА_4 не визнала та пояснила, що до липня 2008 року вона спільно з сестрою – ОСОБА_4 наглядали за будинком, господарством, допомагали батькові. Ніяких ремонтних робіт у 2002 – 2003 р. не проводилось , фарбування та побілка проведені у 2005 році сторонами спільно. Просила відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4
Представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та просив їх задовольнити. Позовні вимоги ОСОБА_4 вважає безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки обставини викладені в позові не відповідають дійсності . ОСОБА_4 у 2002 році фактично не прийняла спадщину, ніякого майна не забирала, а тому просив відмовити у задоволенні її позовних вимог.
ОСОБА_4 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала та просила відмовити у їх задоволенні. Свої позовні вимоги підтримала, пославшись на обставини, які викладені в позовній заяві та просила їх задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_4 – ОСОБА_5 позовні вимоги ОСОБА_4 підтримала у повному розмірі , вважає їх обґрунтованими та доведеними, просила їх задовольнити. Позовні вимоги ОСОБА_1 не визнала, просила відмовити у їх задоволенні.
Відповідач ОСОБА_6 в судове засідання не з»явився, про час та місце розгляджу справи повідомлений належно, у матеріалах справи міститься його заява,в якій він просить справу розглядати в його відсутність, за участю його представника ОСОБА_3 Вважає що частки у спадщину обох дочок – ОСОБА_1, ОСОБА_4 повинні бути рівними.
Представник відповідача – ОСОБА_8 позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав, з позовними вимогами ОСОБА_4 згоден та пояснив, що з обставинами викладеними в позовній заяві ОСОБА_4 згоден, не заперечує проти їх задоволення. Вважає, що частки у спадщині між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 повинні бути рівними.
Відповідач – виконавчий комітет Київської районної у м. Полтаві ради та треті особи ОСОБА_9 державна нотаріальна контора, ПП ПБТІ «Інвентаризатор» своїх представників до суду не направили, про час та місце розгляду справи повідомлені належно, надали суду заяви про розгляд справи в їх відсутність.
Враховуючи, що у справі є достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність представника відповідача та представників третіх сторін , що не з»явились в судове засідання .
Заслухавши сторони, свідків, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні встановлено та не заперечувалось сторонами , що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 є рідними сестрами, батьками яких є ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
ОСОБА_6 та ОСОБА_7 з 17.05.1955 року та до смерті ОСОБА_7, яка настала 03.08.2002 року перебували у зареєстрованому шлюбі.
Згідно рішення виконкому Київської райради № 134 від 18.04.1961 року ОСОБА_6 в безстрокове користування для індивідуального будівництва була виділена земельна ділянка площею 566 кв.м по вул.. Молодіжній,30 м. Полтави, де і був побудований будинок з господарськими спорудами.
Вказаний будинок є спільною сумісною власністю подружжя ,частки є рівними та становлять по Ѕ частина за ОСОБА_6 та ОСОБА_7
Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина на Ѕ частину спірного домогосподарства,яка належала їй.
Оскільки спадщина відкрилась у 2002 році на час дії Цивільного Кодексу України в редакції 1964 року , то при вирішенні позовних вимог суд керується цим кодексом.
Згідно ст. 529 ЦК України ОСОБА_6 ОСОБА_1, ОСОБА_4 є спадкоємцями першої черги.
Відповідно до повідомлення Другої полтавської державної нотаріальної контори від 26.01.2009 року за № 172/245 після померлої 03.08.2002 року ОСОБА_7 наявна спадкова справа № 41 за 2003 рік, де мається одна заява про прийняття спадщини від дочки ОСОБА_1 Інших заяв про прийняття чи відмову не надходило, свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
Позивачами ОСОБА_1, ОСОБА_4 не заперечувалось, що їх батько ОСОБА_6 прийняв спадщину шляхом фактичного вступу в управління і володіння спадковим майном, так як постійно проживав та був зареєстрований разом із спадкодавцем ОСОБА_7 на день її смерті за адресою м. Полтава, вул.. Молодіжна,30.
У судовому засіданні знайшов підтвердження той факт, що ОСОБА_4 не зверталась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але фактично її прийняла шляхом вступу в управління та володіння спадковим майном.
Так, відповідно до запису з ощадної книжки по рахунку № 1196 з рахунку на ім.»я ОСОБА_7, 15.10.2002 року видані кошти в сумі 150 грн., залишок складає 0,65 коп. Заповіт по рахунку складений на ОСОБА_4, яка підтвердила, що нею були зняті вказані кошти.
Відповідач ОСОБА_1 не заперечувала, що інша особа крім ОСОБА_4 могла отримати вказану суму, хоча поставила під сумнів записи в ощадній книжці. Вказані сумніви є не обґрунтованими та такими, що не можуть бути прийняті судом.
Допитані в судовому засіданні свідки
- ОСОБА_10 суду підтвердив, що восени 2002 року допомагав проводити ремонті роботи в будинку , літній кухні , гаражу по вул.. Молодіжній,30 м. Полтави. А саме в будинку в кімнатах перетерті стеля, поштукатурено, в літній кухні частково міняли підлогу, у гаражі протікав дах, тому частково латали покрівлю. Ці дії були пов»язані з тим, що ОСОБА_4 вступили в спадщину, потрібно було робити ремонт, щоб жити в будинку;
- ОСОБА_11 пояснив суду, що знає ОСОБА_4 та ОСОБА_1, товаришує з їх батьком. Восени 2002 року проводився ремонт, а саме побілка в будинку, фарбування вікон . Восени 2003 року допомагав чистити колодязь. Весь цей час була ОСОБА_4 у батька, прала , готувала їжу. ОСОБА_1 не бачив.
Судом не можуть бути прийняті до уваги свідчення свідка ОСОБА_12, який є сином ОСОБА_1, який фактично підтримав позовні вимоги ОСОБА_1 та є заінтересованою особою Вважає, що ОСОБА_4 немає права на отримання спадщини, оскільки його мати – ОСОБА_1 більше допомагала своїм батькам, ніж його тітка.
Свідок ОСОБА_13 пояснила, що ОСОБА_1 разом зі своєю сестрою ОСОБА_4 приходила до неї позичати гроші на похорон, вважає, що між сестрами необхідно розділити спадщину порівно.
Свідок ОСОБА_14 суду пояснив, що по сімейним обставинами деякий час проходив повз буд. 30 по вул.. Молодіжній м. Полтави, де не бачив проведення ремонтних робіт. В будинок та на подвір»я не заходив, ні з ким, хто проживає в будинку не спілкувався.
Відповідно до статті 549 ЦК України визнається ,що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володінням спадковим майном
Оскільки ОСОБА_4 після смерті матері – ОСОБА_7 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном , а саме будинком та господарськими спорудами за адресою: м. Полтава, вул.. Молодіжна,30 , ощадною книжкою та іншими речами ,які належали померлій , то суд вважає за можливе позов задовольнити та визнати за нею право власності на 1/6 частину спадкового майна із розрахунку :
Ѕ частина спадкового майна : 3 спадкоємців ( ОСОБА_6, ОСОБА_1, ОСОБА_4О.) = 1/6частина.
За ОСОБА_1 необхідно визнати право власності на 1/6 частину спірного спадкового майна – житлового будинку з господарськими спорудами за адресою м. Полтава, вул.. Молодіжна,30, за ОСОБА_6 – право власності на Ѕ частину + 1/6 частина = 2/3 частини.
Що стосується задоволення позовних вимог ОСОБА_1, ОСОБА_4 в частині визнання права власності на самочинні побудови, то у судовому засіданні було встановлено, що рішенням Київської районної у м. Полтаві ради № 461 від 14.10.2008 року дозволено ОСОБА_6 в домоволодінні по вул. Молодіжній,30 м. Полтави зареєструвати в КП «Інвентаризатор» : тамбур «ай» площею 2,6 кв.м, літню кухню «Б» розміром 4,01х7,72 м, навіс «б» розміром 7,72х1,95м, сарай «В» розміром 2,50х1,70м, гараж «Д» розміром 4,25х6,03 м.
Оскільки позивачі в установленому порядку не відмовились від даних позовних вимог, то суд приходить до висновку, що вони не підлягають задоволенню, оскільки на час розгляду зареєстровані в установленому законом порядку.
Керуючись ст. ст. 529, 549 ЦК України ( в редакції 1964 року ) , ст., ст. 10,11,60, 209, 212, 213-215 ЦПК України, суд ,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 та ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_4 та ОСОБА_1 право власності по 1/6 частині житлового будинку з господарськими спорудами за кожною , що розташовані на земельній ділянці площею 566 кв.м. за адресою м. Полтава , вул. Молодіжна,30 та складаються з житлового будинку «А-1», огорожі № 1-3, ворота огорожі № 4, вимощення № 5, колодязю № 6, вбиральні «Г», літньої кухні «Б», сараю « В», гаражу «Д», навісу «б».
Визнати за ОСОБА_6 право власності на 2/3 частини житлового будинку з господарськими спорудами, що розташовані на земельній ділянці площею 566 кв.м. за адресою м. Полтава , вул. Молодіжна,30 та складаються з житлового будинку «А-1», огорожі № 1-3, ворота огорожі № 4, вимощення № 5, колодязю № 6, вбиральні «Г», літньої кухні «Б», сараю « В», гаражу «Д», навісу «б».
У задоволенні інших позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_4 відмовити.
Рішення підлягає реєстрації в КП Полтавське бюро технічної інвентаризації
«Інвентаризатор”.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Ж.В.Кузіна
Копія вірна:
Суддя Ж.В.Кузіна
ОСОБА_15Абрамова
- Номер: 6/515/376/22
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-188/09
- Суд: Татарбунарський районний суд Одеської області
- Суддя: Кузіна Жанна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.01.2022
- Дата етапу: 26.01.2022
- Номер: 6/375/25/22
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-188/09
- Суд: Рокитнянський районний суд Київської області
- Суддя: Кузіна Жанна Василівна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.07.2022
- Дата етапу: 17.08.2022