Судове рішення #71951181



АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_________________________________________________________________

Справа № 22-ц-6491/2011 р.                                                Головуючий 1 інст.-Лосєв Д. К.

Категорія: соціальні виплати                                                ОСОБА_1


УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       20 травня 2011 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду м. Харкова в складі:

               головуючого        -        Довгаль Г.П.,

               суддів                -        Коваленко І.П., Коровіна        С.Г.

               при секретарі        -        Щегельському Д.О.

       розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Коломацькому районі Харківської області на рішення Коломацького районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Коломацькому районі Харківської області про призначення державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю в розмірах, встановлених законом та стягнення заборгованості,


встановила:


       У липні 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду        з позовом до управління Пенсійного фонду України в Коломацькому районі Харківської області про призначення державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю в розмірах, встановлених законом та стягнення заборгованості. В обгрунтування вимог зазначив, що має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, інваліда II групи. На підставі Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання державної пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком і розмір її пенсії по інвалідності не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Тому позивач звернулася до в УПФУ в Коломацькому районі Харківської області з письмовою заявою про перерахування пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 вказаного Закону. Проте відповідач всупереч вимог закону відмовляється здійснити відповідний перерахунок цих пенсій.

       Відповідач подав письмові заперечення на позов. Вважав, що для його задоволення відсутні правові підстави.

       Справу було розглянуто відповідно до вимог Цивільно-процесуального кодексу України.

       Рішенням Коломацького районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року позов задоволено.

       Визнано неправомірними дії бездіяльність Управління пенсійного фонду України у Коломацькому районі Харківської області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_2 державної пенсії га додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров*ю відповідно до вимог ст.ст. 50,54 Закону України «Про соціальний статусі захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

       Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Коломацькому районі Харківської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_2 державної пенсії в розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком та додаткової за шкоду, заподіяну здоров’ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, виходячи із законодавчо визначеного розміру мінімальної пенсії за віком а момент виплати, починаючи з 01 листопада 2006 року по 10 серпня 2010 року з урахуванням раніше виплачених сум, з подальшим перерахунком та виплатою вказаної державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю

       В апеляційній скарзі УПФУ в Коломацькому районі Харківської області ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції та відмови в задоволенні позову; посилаються на порушення судом норм матеріального і процесуального права.

       Виходячи з приписів п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження через неприбуття у судове засідання жодної з осіб, які беруть участь у справі.

       Заслухавши доповідь судді, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

       Справа судом першої інстанції розглянута в порядку цивільного провадження з дотриманням діючих на час ухвалення рішення норм процесуального права.

       По справі достовірно встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи, віднесений до 1-і категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

       Відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до постраждалих першої категорії, що є інвалідами другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

       Частиною 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

       Наявність права позивача на призначення та виплату пенсій у розмірах, встановлених вищенаведеним законом, є визначальним для вирішення цього спору.

       Крім того, таке право позивачеві гарантується Конституцією України, статтею 46 якою передбачено право громадянина на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.

       Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

       Виходячи з наведеного, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що при визначенні розміру пенсії позивачу підлягають застосуванню положення ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не рішення Кабінету Міністрів № 1 від 3 січня 2002 року «Про підвищення розміру пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету», на підставі якої позивачу здійснено нарахування пенсії, та інші постанови Кабінету Міністрів України, якими істотно звужується обсяг встановлених законом та гарантованих Конституцією України прав на соціальний захист.

       Також правильно судом першої інстанції не взято до уваги заперечення пенсійного фонду щодо застосування до спірних правовідносин ч. 5 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Проте надання такого права Кабінету Міністрів України не означає надання права на встановлення порядку, направленого на звуження змісту та обсягу прав позивача на отримання пенсій відповідно до розмірів, встановлених Законами України.

       Судом першої інстанції правильно взято за основу при нарахуванні позивачу пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, мінімальну пенсію за віком, розмір якої згідно з чинним законодавством визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і яка дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.

       Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та обставин справи.

       Рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстав для його скасування не виявлено.

       Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 199, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів,-


УХВАЛИЛА:

       Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Коломацькому районі Харківської області- відхилити.

       Рішення Коломацького районного суду Харківської області від 10 серпня 2010 року залишити без зміни.

       Ухвала суду апеляційної інстанції набирає чинності з дня її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.




       Головуючий




       Судді



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація