Судове рішення #7191548

Справа № 2-5595/09

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем  України

29 грудня 2009 року     Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі:     головуючого –     судді Величко О.В.

                при секретарі -     Житник С.М.

за участю     позивача –         ОСОБА_1

розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду в м.Красноармійську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до  ОСОБА_2 сільської ради Красноармійського району про продовження строку на прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

    10.12.2009 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Красноармійського району про продовження строку на прийняття спадщини, зазначивши, що 09.07.2007 року помер її брат – ОСОБА_3, після смерті якого залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з надвірними спорудами та побудовами в с.Зоря, земельної ділянки площею 4,630 га на території ОСОБА_2 сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вкладу в філії ВАТ «Державний ощадний банк України» № 2863/25, майнового сертифікату.

Спадкоємцями після смерті ОСОБА_3 був син померлого – ОСОБА_4, який спадщину належним чином не оформив та помер 16.02.2008 року. Інших спадкоємців немає. Тому позивачка по справі, яка являється сестрою ОСОБА_3, є єдиною спадкоємицею після його смерті.

    На теперішній час позивачка вирішила оформити спадщину на своє ім’я та одержати в державній нотаріальній конторі свідоцтво про право власності на спадщину за законом, але, оскільки пропустила строк, встановлений законом для прийняття спадщини, не може одержати таке свідоцтво.

    Зазначаючи про причини пропуску такого строку позивачка вказала, що не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк, оскільки спадщину повинен був прийняти син померлого ОСОБА_4, але в зв’язку з його смертю, єдиною спадкоємицею стала позивачка ОСОБА_1 Окрім того, вона не знала, що до нотаріальної контори необхідно подати заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті спадкодавця, вважала, що фактично прийняла спадщину, оскільки проживала у спадковому будинку і продовжує там проживати і зараз. У зв’язку з наведеним просила суд встановити факт її проживання в спадковому будинку в с.Зоря Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, а також визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_3, померлого 09.07.2007 року.

    В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 доводи своєї позовної заяви підтримала, наполягала на їх задоволенні в попередньому судовому засіданні.

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Красноармійського району Донецької області в судове засідання не з’явився, але надав суду письмову заяву, в якій не заперечує проти задоволення вимог позивача і просить розглянути справу без участі її представника.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 пояснила, що вона є давньою знайомою позивачки по справі ОСОБА_1 Свідку відомо, що позивачка мешкає в житловому будинку в с.Зоря Красноармійського району Донецької області, де веде господарство. Цей будинок належить її померлому брату ОСОБА_3, з яким вони мешкали разом на момент його смерті 09.07.2007 року та продовжує там мешкати по теперішній час.

Допитаний в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_6 пояснив, що він являється другом сім’ї позивачки ОСОБА_1 та часто приходить до неї в гості – в будинок в с.Зоря Красноармійського району Донецької області, де остання мешкає на протязі декількох років. Цей будинок належить її померлому брату ОСОБА_3, з яким вони мешкали разом на момент його смерті 09.07.2007 року та продовжує там мешкати по теперішній час.

    Заслухавши пояснення сторін, пояснення свідків, з’ясувавши всі обставини по справі та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Проте, якщо спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, за його позовом суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, що прямо передбачено ч.3 ст.1272 ЦК України.

Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється сестрою ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про народження, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження, витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію шлюбу (а.с.8, 9, 10, 11).

09.07.2007 року брат позивачки ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про його смерть (а.с.7).

Після смерті ОСОБА_3 залишилося спадкове майно, яке складається з житлового будинку з житлового будинку з надвірними спорудами та побудовами в с.Зоря, земельної ділянки площею 4,630 га на території ОСОБА_2 сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, вкладу в філії ВАТ «Державний ощадний банк України» № 2863/25, майнового сертифікату (а.с.13-18).

Спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 був син померлого – ОСОБА_4

Згідно довідки Другої Красноармійської держнотконтори від 22.12.2009 року, спадкова справа після смерті 09.07.2007 року ОСОБА_3 відкрилась 08.01.2008 року, спадщину прийняв син спадкодавця – ОСОБА_4, за видачею свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_4 не звернувся (а.с.24).

ОСОБА_4 помер 16.02.2008 року (а.с.25). Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 немає. Тому на підставі ст.1262 ЦК України, позивачка по справі, яка являється сестрою ОСОБА_3, є єдиною спадкоємицею після його смерті.

            Суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, у зв’язку з тим, що вона не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк, оскільки спадщину повинен був прийняти син померлого ОСОБА_4, але в зв’язку з його смертю, єдиною спадкоємицею стала позивачка ОСОБА_1 Окрім того, вона не знала, що до нотаріальної контори необхідно подати заяву про прийняття спадщини в шестимісячний строк після смерті спадкодавця, вважала, що фактично прийняла спадщину, оскільки проживала у спадковому будинку і продовжує там проживати і зараз. В зв’язку з викладеним, суд визнає поважними причини пропуску строку для прийняття спадщини, у зв’язку з тим, що вона не мала змоги подати заяву про прийняття спадщини у встановлений законом строк.

    Факт проживання ОСОБА_1 в спадковому будинку в с.Зоря Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області підтверджується показаннями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6 та довідкою ОСОБА_2 сільської ради від 27.07.2009 року, згідно з якою вона зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, але фактично проживає без реєстрації в с.Зоря Красноармійського району Донецької області (а.с.12).

Відповідно до ч.4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У зв’язку з тим, що відповідач визнав позов повністю, і зміст цієї обставини не суперечить законодавству, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України суд ухвалює рішення на попередньому судовому засіданні в разі визнання позову відповідачем.

На підставі вищевикладеного, суд вважає можливим встановити факт проживання позивачки ОСОБА_1 в спадковому будинку в с.Зоря Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області, а також надати їй додатковий строк терміном 3 місяці, який є достатнім для оформлення нотаріальних документів, для прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_3, померлого 09.07.2007 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1261, 1268, 1272 ч.3 ЦК України, ст.ст.10, 11, 130, 174, 209, 212, 214-215 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:    

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1  в житловому будинку в с.Зоря Красненської сільської ради Красноармійського району Донецької області.

ОСОБА_1,  1949 р.н, надати додатковий строк на три місяці з дня вступу рішення в законну силу, для прийняття спадщини після смерті її брата ОСОБА_3, померлого 09.07.2007 року.    

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація