Справа № 2-0-57
РІШЕННЯ 2009р.
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2009 року
Оржицький районний суд Полтавської області
у складі головуючого судді - Грузман Т.В.
та секретаря судового засідання – Куцовол Л.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою
ОСОБА_1 за участі зацікавленої особи, Оржицької державної нотаріальної контори про встановлення факту родинних відносин
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Оржицького районного суду Полтавської області із заявою про встановлення факту родинних відносин між нею та ОСОБА_2, як сестрою та братом.
Заяву мотивувала тим, що після смерті брата залишилося спадкове майно на яке вона являється спадкоємцем за законом. Однак оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку є неможливим, оскільки відсутні документи, що підтверджують родинні зв»язки між спадкодавцем та спадкоємцем. Заявник звернувся до суду для встановлення факту родинних зв»язків між нею та покійним братом – ОСОБА_2, оскільки правовстановлюючі документи що підтверджують їх родинність втрачені.
В судовому засіданні заявник подану заяву підтримав та прохав суд встановити факт родинних відносин між ним та його покійним братом. Встановлення цього факту необхідно для отримання спадщини.
Представник Оржицької державної нотаріальної контори не заперечує проти задоволення поданої заяви ОСОБА_1 та прохає справу розглядом провести за відсутності їхнього представника.
Суд, заслухавши заявника, допитавши свідків, розглянувши матеріали справи приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення, з наступних підстав:
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер 08.10.2008 року, про що свідчить свідоцтво про смерть серія І-КЕ № 112496.
Після його смерті залишилося спадкове майно на яке заявник являється спадкоємцем за законом.
Вчасно звернувшись до нотаріальної контори з відповідною заявою про намір успадкувати майно покійного ОСОБА_2, заявниця отримала відмову у оформленні спадкових прав, оскільки документи, що підтверджують родинність між спадкодавцем і спадкоємцем відсутні.
ОСОБА_1 вказала, що вона народжена у до воєнні роки тому відомості про її народження не збереглися. Однак інші документи видані на її ім»я такі як : атестат зрілості № 577550 від 23.06.1954 року, трудова книжка від 26.08.1956 року, свідоцтво про шлюб серія VІІ-УР № 472326 від 27.06.1964 року, свідоцтво про розірвання шлюбу серія І-КЕ № 052758 від 10.07.2009 року містять відомості про рік її народження та дівоче прізвище «Денисенко» . Перелічені документи вказують на те, що заявниця та спадкодавець мали одне прізвище та були народжені в одній місцевості.
З метою отримати офіційний документ про своє народження, ОСОБА_1 звернулася у відділ реєстрації актів цивільного, який надав витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження її дошлюбного прізвища. Згаданий витяг вказує, що до державного реєстру актів цивільного стану громадян внесено реєстраційний запис, параметрами якого є реєстрація актового запису про шлюб ОСОБА_3, дата народження якої 09.06.1935 року.
Однак відомості про народження заявниці не збереглися про що свідчить довідка № 03-24/879 від 23.09.2009 року відділу РАЦС по Лубенському району Лубенського МУЮ Полтавської області. Актовий запис про народження ОСОБА_3 по селу Жовтневе (Ісківської С/Р) Лубенського району Полтаської області не виявлено. Проведеною перевіркою книги реєстрації актів цивільного стану за період 1932-1938р.р. про народження виявлено, що актові записи за 1935 роки не збереглися.
Факт родинних відносин між заявницею та її покійним братом в судовому засіданні підтвердили свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, які пояснили що добре знали заявницю та її покійного брата, оскільки були народженні в одному селі та були однолітками. Заявниця та ОСОБА_2 дійсно були рідними сестрою та братом .
Як доказ того, що ОСОБА_1 має намір успадкувати майно, що залишилося після смерті її брата, матеріали справи містять технічний паспорт на житловий будинок від 11.06.2009 року № 27547575.
Відповідно до ст. 234 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема про встановлення факту родинних відносин. Вказана норма відображена в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. в якій зазначено, що при розгляді справи про встановлення відповідно до п.1 ст. 273 ЦПК факту родинних відносин, суд вправі розглядати вказані справи, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв”язку із втратою годувальника. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться в поданій заяві, відповідного до чинного законодавства.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту родинних відносин.
Керуючись ст.ст. 256 – 259 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин задоволити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_2, який помер 08.10.2008 року, як сестрою та братом.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подається апеляційному суду Полтавської області через Оржицький районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
ГОЛОВУЮЧА