Судове рішення #71849336


Справа № 2-а-666/11

ПОСТАНОВА

Іменем України

30.09.2011 року смт. Томаківка Дніпропетровської області

Суддя Томаківського районного суду Дніпропетровської області Тетеревятников А.П., розглянувши о 12.00 годині у приміщенні Томаківського районного суду Дніпропетровської області в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,


В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що вона отримує пенсію за віком та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Томаківському районі, як працюючий пенсіонер, що продовжує сплачувати страхові внески.

Відповідно до ч. 4 ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”від 09.07.2003 року № 1058-ІV у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжує працювати, такій особі проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок проводиться не раніше як через два роки після попереднього перерахунку.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія або за період страхового стажу, зазначеного в частині 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Відповідно до ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, заробітна плата для обчислення пенсії визначається за формулою, де враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.

Як вбачається із письмової відмови відповідача, виданої на підставі поданої 06.08.2009 року заяви, їй було проведено відповідний перерахунок пенсії і при цьому застосований показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік (1197 гривень 91 копійка).

Відповідач неправомірно застосував показник середньої заробітної плати за 2007 рік при перерахунку їй пенсії у 2009 році, бо відповідно до вимог ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”відповідач при перерахунку пенсії в 2009 році мав застосувати показник середньої заробітної плати за 2008 рік, як календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

В добровільному порядку на підставі її заяви відповідач не провів їй перерахунку пенсії із розміру середньої заробітної плати на одну особу в Україні, яка за 2008 рік становила 1573 гривень 99 копійок.

Відмовляючи їй у перерахунку пенсії за 2009 рік з застосуванням розміру середньої заробітної плати на одну особу в Україні за 2008 рік в 1573 гривні 99 копійок, відповідач посилається на відсутність законодавчого врегулювання даного питання та тлумачить норми статей 42-45 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”на власний розсуд.

Самостійне, на власний розсуд, тлумачення відповідачем змісту окремих статей Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” суперечить змісту статті 42 цього закону, дію якої відновлено відповідно до рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року та порушує право на проведення правильного та повного перерахунку пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 року від 22.05.2008 року визнано такими, що не відповідають Конституції України положення підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35 розділу 11 “Внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, оцінивши їх у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Томаківському районі, одержує пенсію за віком.

01.09.2011 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, згідно Закону України “Про загальнообов’язкове державне страхування”та надано всі необхідні документи. Відповідно до поданої заяви позивачу було проведено перерахунок, з яким не погодилася, оскільки при розрахунку невірно застосовано показник середньої зарплати по Україні, тобто, замість показника за 2008 рік взято показник 2007 року. Перерахунок пенсії заявнику проведений, виходячи з показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески і яка у відповідності із Законом враховується для обчислення пенсії за 2009 рік.

Згідно зі ст.42 Закону України “Про загальнообов’язкове пенсійне страхування”від 09.07.2003 року №1058-ІV у разі, якщо після призначення пенсії застрахована особа продовжує працювати, здійснюється перерахунок його пенсії з урахуванням стажу після призначення пенсії.

Підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”частина 4 статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”викладена в новій редакції, зокрема, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року вказані зміни, внесені підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”визнані неконституційними.

Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, частина четверта статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”діє в редакції, згідно з якою у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Згідно з положеннями частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, заробітна плата для обчислення пенсії розраховується з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку пенсії) незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Вказана постанова не скасована і є чинною на час виникнення спірних правовідносин.

Крім того, у постанові Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року не вказано, що перерахунок пенсії повинен здійснюватися на підставі показників обчислення пенсії за 2007 рік.

За загальним правилом, встановленим статтею 84 Закону України “Про пенсійне забезпечення”№ 1788-ХХІІ від 05.11.1991 року, перерахунок призначеної пенсії провадиться при виникненні права на підвищення пенсії –з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахуванням пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Таким чином, дії управління Пенсійного фонду України у Томаківському районі відносно перерахунку пенсії із застосуванням середньомісячного заробітку на одну застраховану особу по Україні за 2007 рік суперечать положенням наведених правових норм, і вимоги позивача про перерахунок пенсії, виходячи з показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії підлягають задоволенню з 12.03.2011 року.

Статтею 61 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Водночас згідно з вимогами ч. 2 ст. 19 Основного Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наслідки передбачені ст. 100 КАС України, неможливо застосувати у цьому випадку, оскільки частиною четвертою статті 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”передбачено право особам, які продовжують працювати, звернутися у будь-який час при наявності 24-х місяців страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

У відповідності з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок Державного бюджету України судовий збір в розмірі 3 гривні 40 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 22, 64 Конституції України, ст. ст. 99, 122, 159-163, 183-2 КАС України, Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, ст. 27,40,42, 105 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, суд,


П О С Т А Н О В И В :

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1, у здійсненні перерахунку пенсії за віком у 2009 році із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, відповідно до вимог ч. 2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, підпункту 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік (1573 гривні 99 копійок), починаючи з 12 березня 2011 року.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Томаківському районі Дніпропетровської області виплатити ОСОБА_1, недоотриману суму пенсії за минулий період часу з 12 березня 2011 року по 30 вересня 2011 року з урахуванням вже проведених виплат та виплачувати в подальшому пенсію в перерахованому розмірі, виходячи із показника середньої заробітної плати за 2008 рік (1573 гривні 99 копійок).

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 гривні 40 копійок.

Згідно п. 8 ч. 6 ст. 183-2, п. 1 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами, або іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки, шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.


Суддя: ОСОБА_2










  • Номер:
  • Опис: визнання неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Одеської області щодо несвоєчасного нарахування та виплати підвищення до пенсії згідно ЗУ 3551 ХІІ ветерану війни - учаснику війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Іванівський районний суд Одеської області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: у задоволенні позову відмовлено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.04.2011
  • Дата етапу: 16.06.2011
  • Номер:
  • Опис: Про стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2011
  • Дата етапу: 18.09.2012
  • Номер: 2-а-678-28/14
  • Опис: про визнання причин пропущення строку для звернення до суду поважними, поновлення пропущеного строку нарахувати та виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни та виплачувати її в подальшому
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Летичівський районний суд Хмельницької області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 16.10.2013
  • Номер: 2-а-666/11
  • Опис: про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення з органу владних повноважень-УПФУ в Талалаївському районі не отриманої щомісячної державної соціалььної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області 
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: заяву задоволено повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.03.2011
  • Дата етапу: 23.03.2011
  • Номер: б/н
  • Опис: изнання дій відповідача неправомірними та зобовязання виплати недоплачені виплати,передбачені ст. ст. 39,51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 24.01.2011
  • Дата етапу: 08.11.2011
  • Номер: 2-а-666/2011
  • Опис: зобов’язання перерахувати та виплатити щомісячну надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: Винесено ухвалу про залишення ухвали (постанови) першої інстанції без змін, а апеляції - без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.04.2011
  • Дата етапу: 09.10.2013
  • Номер: 2-а/1714/705/11
  • Опис: визнання діянь протиправними та зобов"язання суб"єкта владних повноважень нарахувати і виплатити недоплачену 30% надбавку до пенсії як дитині війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Радивилівський районний суд Рівненської області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.07.2011
  • Дата етапу: 05.10.2011
  • Номер:
  • Опис: Визнання бездіяльності УПФ України в Крижопільському районі, стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Крижопільський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Виконання рішення
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.02.2011
  • Дата етапу: 17.06.2011
  • Номер: 8-а/0915/446/12
  • Опис: про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Тисменицького районного суду
  • Тип справи: на заяву про перегляд постанови (ухвали) в адміністративних справах за нововиявленими обставинами
  • Номер справи: 2-а-666/11
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Тетеревятников А.П.
  • Результати справи: заяву залишено без задоволення
  • Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 01.03.2012
  • Дата етапу: 27.04.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація