Справа № 2-2669/2009 року.
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М УКРАЇНИ
11 вересня 2009 р оку м. Кілія.
Кілійський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді Балана М.В.,
при секретарі Урсул Г.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кілія цивільну справу за позовом
ОСОБА_1
до
ОСОБА_2
про
про стягнення матеріальної та моральної шкоди за договором позики, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до Кілійського районного суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення з відповідача на його користь 25178 гривень 80 копійок матеріальної шкоди, 10100 гривень моральної шкоди та судових витрат у розмірі 288 гривень.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 пояснив, що у березні 2007 року він дав у борг ОСОБА_2 2000 доларів США, що у гривневому еквіваленті на той час складало 10100 гривень, які останній зобов’язався повернути до 15.03.2008 року. На підтвердження зазначеної угоди відповідачем була написана розписка, згідно з якою він зобов’язувався повернути гроші до 15.03.2008 року, а у разі прострочення розрахунку, зобов’язувався сплатити 1 відсоток від суми боргу за кожен день затримки розрахунку. У зв’язку з тим, що у встановлений строк відповідач не повернув борг, він був вимушений звернутися до приватного юриста за консультацією та отримання юридичної допомоги. Приватним юристом ОСОБА_4 була складена вимога, у якій відповідачу пропонувалося повернути суму боргу та відсотки за затримку розрахунки на протязі 10 днів з моменту отримання вимоги. Зазначена вимога поштою була відправлена ОСОБА_2 04.07.2008 року. Не зважаючи на наведене відповідач не виконав свої зобов’язання по угоді у зв’язку з чим він, вдруге звернувся до приватного юриста ОСОБА_4 за консультацією та складанням позовної заяви. За послуги юриста ним було сплачено 545 гривень, що підтверджується відповідними чеками від 04.07.2008 року та від 05.08.2008 року. Окрім того відповідно до довідки № 01-11/346 виданої 17.06.2008 року відділом статистики у Кілійському районі Одеської області індекс інфляції по Україні та Одеській області за січень-травень 2008 року склав 3,8 відсотка (вартість довідки 10 гривень), у зв’язку з чим відповідач винен йому 383,8 гривні індексації заборгованої суми. Відсотки за прострочення виплати боргу з 15.03.2008 року і до моменту звернення до юриста за складанням позову, тобто до 02.08.2008 року склали (1% від 10100 гривень = 101 гривня; фактична затримка 140 діб; 101 гривня х 140 діб = 14140 гривень). Незаконними діями відповідача йому була завдана моральна шкода, яка складається з того, що тривалий час він був позбавлена можливості користуватися своїми грошами, які потрібні були йому побутові потреби, а також звернення до суду за захистом своїх законних прав завдає йому душевних страждань. На підставі наведеного просить суд задовольнити його позов у повному обсязі та стягнути з ОСОБА_2 на його користь 25178 гривень 80 копійок завданої матеріальної шкоди, 10100 гривень моральної шкоди та 288 гривень судових витрат.
Відповідач ОСОБА_2, який про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в судове засідання не з’явився, про поважність причин неявки до суду не повідом, заперечення на позов та заяву про розгляд справи у його відсутність суду не надав.
Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані письмові докази та розглянувши справу у межах заявлених позовних вимог, судом достовірно встановленні наступні факти та відповідні їм правовідносини:
Судом достовірно встановлено, що у березні 2007 року ОСОБА_1 дав у борг ОСОБА_2 2000 доларів США, що у гривневому еквіваленті на той час складало 10100 гривень, які останній зобов’язався повернути до 15.03.2008 року. На підтвердження зазначеної угоди відповідачем була написана розписка, згідно з якою він зобов’язувався сплатити 1 відсоток від суми боргу за кожен день затримки розрахунку. У зв’язку з тим, що у встановлений строк відповідач не повернув борг, позивач був вимушений звернутися до приватного юриста за консультацією та отримання юридичної допомоги. Приватним юристом ОСОБА_4 була складена вимога, у якій відповідачу пропонувалося повернути суму боргу та відсотки за затримку розрахунки на протязі 10 днів з моменту отримання вимоги. Зазначена вимога поштою була відправлена ОСОБА_2 04.07.2008 року, що підтверджується копією чека за відправлення рекомендованого листа. Відповідач не виконав свої зобов’язання по угоді, у зв’язку з чим ОСОБА_1, вдруге звернувся до приватного юриста ОСОБА_4 за консультацією та складанням позовної заяви. За послуги юриста ним було сплачено 545 гривень, що підтверджується відповідними чеками від 04.07.2008 року та від 05.08.2008 року. Окрім того відповідно до довідки № 01-11/346 виданої 17.06.2008 року відділом статистики у Кілійському районі Одеської області індекс інфляції по Україні та Одеській області за січень-травень 2008 року склав 3,8 відсотка (вартість довідки 10 гривень), у зв’язку з чим відповідач винен позивачу 383,8 гривні індексації заборгованої суми. Відсотки за прострочення виплати боргу з 15.03.2008 року і до моменту звернення до юриста за складанням позову, тобто до 02.08.2008 року склали (1% від 10100 гривень = 101 гривня; фактична затримка 140 діб; 101 гривня х 140 діб = 14140 гривень).
У відповідності зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Статтями 15 та 16 ЦК України передбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. ст. 22, 23 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї, чи близьких родичів. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Відповідно до ст. ст. 1166 - 1168 ЦК України майнова та моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала.
У відповідності зі ст. 1047 ЦК України договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках, коли позикодавцем є юридична особа - незалежно від суми. На підтвердження укладення договору позики та його умов може бути представлена розписка позичальника або інший документ, який посвідчує передання йому позикодавцем визначеної грошової суми або визначеної кількості речей.
У ст. 1048 ЦК України зазначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно зі ст. 1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов'язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу, згідно з якою боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно зі ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п. п. 3, 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб; розмір відшкодування моральної шкоди визначається залежно від характеру та обсягу страждань, зазнаних позивачем та інших обставин.
Таким чином суд вважає доведеним факт завдання позивачу незаконними діями відповідача моральної шкоди, у зв’язку з тим, що тривалий час він був позбавлена можливості користуватися своїми грошами, які потрібні були йому побутові потреби, а також тим, що звертаючись до суду за захистом своїх законних прав та інтересів, які порушені діями відповідача, він зазнає душевних страждань.
У відповідності до ст. 79 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. До витрат, пов’язаних з розглядом судової справи, належать витрати на інформаційно-техничне забеспечення та витрат на правову допомогу.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Виходячи з наведеного суд вважає позов обґрунтованим та підлягаючім задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 218, 224 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 25178 гривень 80 копійок матеріальної шкоди за фактичну затримку розрахунку за договором позики.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 10100 гривень завданої фактичною затримкою розрахунку за договором позики моральної шкоди.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 252 гривні сплаченого державного мита та 30 гривень витрат, пов’язаних з інформаційно – технічним забезпеченням розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області через Кілійський районний суд Одеської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії .
Суддя Балан М.В.