копія
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-7730/09/1170
14 грудня 2009 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Чубари Н.В.
при секретарі: Коробченко Є.К.
за участю представників:
від позивача: Очеретяного І.К., Наговського С.М.,
від відповідача: Король Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за позовною заявою приватного підприємства «Укртехнотрейд ЛТД» до державної податкової інспекції у м. Кіровограді про визнання нечинним акту №160 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15 жовтня 2009 року, -
ВСТАНОВИВ:
26 жовтня 2009 року приватне підприємство «Укртехнотрейд ЛТД» (надалі – позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді (надалі – відповідач), в якому просить, з урахуванням уточнень, визнати дії відповідача щодо складання Акту № 160 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року неправомірними (незаконними) та визнати нечинним акт № 160 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що викладені в акті для анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість підстави не відповідають дійсним обставинам справи та вимогам чинного законодавства. Посилання на відсутність підприємства за місцезнаходженням юридичної особи за адресою: 25005, м. Кіровоград, вул. Куйбишева, буд. № 1-Є, не відповідають дійсності, оскільки підприємство не змінювало свого місцезнаходження і продовжує знаходиться за вказаною адресою. Дане приміщення позивач орендує у ТОВ «АВ і Ко», термін дії договору оренди з 10 червня 2009 року по 09 червня 2010 року.
Також, позивач вважає, що рапорт про незнаходження підприємства за юридичною адресою від 13.10.2009 року на підставі якого складено оспорюванний акт не відповідає вимога п. 11.2 Порядку обліку платників податків, зборів (обов’язкових платежів), затвердженого наказом ДПА України № 80 від 19.02.1998 року, зокрема, підстав для перевірки місцезнаходження платника податків не було, підприємство податкового боргу не мало, податкову звітність подавало своєчасно.
Відповідач надав до суду письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволенні адміністративного позову з підстав його необґрунтованості. Свою позицію податковий орган мотивував тим, що відділом податкової міліції ДПІ у м. Кіровограді здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача для встановлення фактичного місцезнаходження підприємства, але посадових осіб за адресою: 25005, м. Кіровоград, вул. Куйбишева, буд. № 1-Є, не встановлено, орендовані приміщення орендаря ПП «Укратехнотрейд ЛТД» також не встановлено. Таким чином, позивачем не виконано вимоги п. 21 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79, щодо не здійснення зміни свідоцтва платника податку на додану вартість у разі зміни місцезнаходження.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили суд задовольнити позов з викладених в ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала повністю та просила відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши представників сторін, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований юридичною особою за законодавством України, а саме, відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи 15.04.2009 року Приватне підприємство «Укртехнотрейд ЛТД» зареєстроване виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, ідентифікаційний код 36421373 за адресою: 25005, Кіровоградська область, місто Кіровоград, вулиця Куйбишева, будинок 1-Є (а. с. 9).
1 червня 2009 року ДПІ у м. Кіровограді проведено реєстрацію позивача в якості платника податку на додану вартість, про що було видано свідоцтво № 100225969 НБ № 019941, місцезнаходженням підприємства визначено адресу: 25005, Кіровоградська область, місто Кіровоград, вулиця Куйбишева, будинок 1-Є (а. с. 10).
Крім того, представником позивача надано суду Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, зі змісту якого вбачається, що станом на 02.11.2009 року ПП «Укртехнотрейд ЛТД» зареєстроване за адресою 25005, Кіровоградська область, місто Кіровоград, Кіровський район, вулиця Куйбишева, будинок 1-Є (а. с. 19).
15 жовтня 2009 року відповідачем, на підставі п. п. „в” п. 9.8. ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”, п. 21 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 року № 79, складений акт № 160 про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість. Як вбачається з даного акта, його прийняття обумовлене тим, що платник податку не виявлений за його визначеним місцезнаходженням. (а. с. 7).
Відносини щодо підстав та порядку реєстрації, анулювання реєстрації суб’єктів господарювання, як платників податку на додану вартість врегульовані Законом України „Про податок на додану вартість” та Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79.
Відповідно до п. 9.1, п 9.2 ст.9 Закону України „Про податок на додану вартість” центральний податковий орган веде реєстр платників податку. Будь-якій особі, яка реєструється як платник податку на додану вартість, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для справляння цього податку.
Анулювання реєстрації платника податку на додану вартість здійснюється лише при настанні законодавчо встановлених випадків, передбачених п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”:
а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб’єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпункті „а” цього пункту, здійснюється за заявою платника податку.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах „б” – „ґ” цього пункту, здійснюється за ініціативою відповідного податкового органу або такої особи.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах „а” – „б” цього пункту, та зобов'язаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах „в” – „г” цього пункту.
Законом України „Про податок на додану вартість” передбачено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Відповідно до п. 25 зазначеного Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79, реєстрація діє до дати її анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 9.8 статті 9 Закону „Про податок на додану вартість”.
Як вказано вище, вичерпним переліком підстав для анулювання реєстрації, як платника податку на додану вартість визначених п. 9.8 ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість” такої підстави, як нездійснення перереєстрації, як платника податку на додану вартість при зміні місцезнаходження юридичної особи не міститься.
Крім того, відповідач при визначенні юридичної підстави анулювання реєстрації позивача, як платника податку на додану вартість послався на п. п. „в” п. 9.8. ст. 9 Закону України „Про податок на додану вартість”, однак в судовому засіданні відповідачем, в порушення ч. 2 ст. 71 КАС України, обставин та відповідних доказів щодо реєстрації позивача, як платник єдиного податку або, як суб’єкта інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені вказаним Законом, чи прийняття рішення про звільнення останнього від сплати цього податку або з будь-яких інших причин, суду не представлено.
Відповідно до преамбули Закону України „Про податок на додану вартість” зазначений Закон визначає платників податку на додану вартість, об’єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Таким чином, саме нормами зазначеного Закону регулюються питання пов’язанні із визначенням платників податку на додану вартість та сплатою податку на додану вартість.
Пунктом 9.8 статті 9 Закону України „Про податок на додану вартість” встановлено вичерпний перелік підстав анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, який розширеному тлумаченню не підлягає.
Як слідує із змісту п. 21 Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.03.2000 року № 79, зміна місцезнаходження юридичної особи є підставою для застосування механізму перереєстрації особи як платника податку на додану вартість, а не анулювання відповідного свідоцтва.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене вище, суд, перевіривши відповідно до вимог ч. 2 ст. ст. 2 КАС України оспорюванне рішення про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість, викладене в формі акту від 15.10.2009 року №160, дійшов висновку, що дії податкового органу щодо прийняття вказаного акту вчиненні з порушенням принципу законності, а тому підлягають визнанню протиправними, а акт Ї скасуванню.
Так як, судове рішення ухвалене на користь позивача, що не є суб’єктом владних повноважень, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України, з відповідача на користь позивача належить стягнути всі документально підтверджені судові витрати по справі, що складаються із судового збору в сумі 3,40 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати дії Державної податкової інспекції у м. Кіровограді щодо складання Акту № 160 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року неправомірними.
Визнати нечинним Акт № 160 про анулювання свідоцтва платника податку на додану вартість від 15.10.2009 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 18.12.2009 р.
Суддя – підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Н.В.Чубара