ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2009 року Справа № 2а-1488/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Лучко О.О.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
прокурора: не з»явився,
представника позивача: Семенців І.М.,
представника відповідача: Фурди К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Івано-Франківського транспортного прокурора в інтересах держави в особі територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області до ТзОВ «Карпати-Сервіс» про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
27 травня 2009 року Івано-Франківський транспортний прокурор в інтересах держави в особі територіального управління Головавтотрансінспекції в Івано-Франківській області звернувся з адміністративним позовом до ТзОВ «Карпати-Сервіс» про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. Позовні вимоги мотивує тим, що працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області 23.05.2008 року складено акт №074181 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час надання послуг з перевезення вантажу ТзОВ «Карпати-Сервіс», під час якої виявлено відсутність у водія ОСОБА_3 ліцензійної картки та неналежно оформленого дорожнього листа (відсутня відмітка лікаря про проходження передрейсового медичного огляду водія). Начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області щодо ТзОВ «Карпати-Сервіс» 03.06.2008 року винесено постанову №050443 про застосування фінансових санкцій на суму 1700 грн. за порушення, передбачені ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Прокурор у судове засідання не з»явився з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.
Представник позивача в судовому засіданні пояснила, що відповідачем згідно акту перевірки здійснювались перевезення вантажу (фундаментні блоки) на підставі товаро-транспортної накладної №РН 0006540 від 23.05.2008 року (відправник «ДП Спецзалізобетон», одержувач ОСОБА_4). Крім того, в акті перевірки водієм зазначено, що ліцензійна картка відсутня і лікаря він не пройшов. Вказане свідчить про здійснення вантажних перевезень не для власних потреб, чим порушено вимоги ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та пояснила, що 23.05.2008 року водієм ОСОБА_3 здійснювалась перевезення вантажу (фундаментні блоки), який належав саме ТзОВ «Карпати-Сервіс». При перевірці водій пред’явив посвідчення водія, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист та товарно-транспортну накладну, однак, оскільки ТзОВ «Карпати-сервіс» співпрацює з ПП ОСОБА_4, а останній співпрацює з ДП «Спецзалізобетон», то можливо водій помилково подав не ту накладну. Пояснила, що юридичною адресою товариства є м.Івано-Франківськ, вул.Красівського 1/37, а в технічному паспорті автомобіля, який перевірявся, зазначено адресу складу, який орендувався підприємством і в якому зберігалися автомобілі товариства. Зазначила, що ні акт про проведення перевірки, ні постанову про застосування фінансових санкцій ТзОВ «Карпати-сервіс» не отримувало. Вважає, що фінансові санкції застосовані безпідставно, і просить в задоволенні позову відмовити. На підтвердження своїх заперечень подала суду копію дорожнього листа №115899 від 23.05.2008р., копію договору №21/08 про купівлю-продаж продукції і товару, копію видаткової накладної №РН-0006540 від 23.05.2008 року.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши досліджені докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено , що 23.05.2008 року під час проведення працівниками територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом виявлено відсутність у ОСОБА_3, водія автомобіля КАМАЗ н.з.АТ2567АС, який належав ТзОВ «Карпати-сервіс», ліцензійної картки та відсутність у дорожньому листі відмітки лікаря про проходження водієм передрейсового медичного огляду, про що складено акт №074181 від 23.05.2008 року.
Перевезення вантажу даний водій здійснював на підставі товарно-транспортної накладної №РН 0006540 від 23.05.2008 року (відправник «ДП Спецзалізобетон», одержувач ОСОБА_4).
03.06.2008 року начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Івано-Франківській області винесено постанову №050443 про застосування щодо ТзОВ «Карпати-Сервіс» фінансових санкцій на суму 1700 грн. за порушення, передбачені ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 1190 від 08.09.2004 року «Про утворення Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, є головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція). Згідно з п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006року №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим в містах Києві та Севастополі.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» N 2344-III від 05.04.2001р. встановлено, що у рядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспортні засоби, що при цьому використовуються, який здійснюється на автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі, у місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів.
Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
У ст.1 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільний перевізник – це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами.
Автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
Відповідно до ч.2 ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах є: для автомобільного перевізника – ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія – посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший, визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
В п.15 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» N1567 від 08.11.2006 року передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом, а також наявність у документах водія відмітки про проходження ним медичного огляду та проведення перевірки технічного стану транспортного засобу перед виїздом на маршрут тощо.
Відповідно до п.21 даної постанови КМУ у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт. Про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис.
Відповідно до аб.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосвується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Згідно п.26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб’єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб’єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
На розгляд справи (26.05.2008 року- згідно акту перевірки, з яким ознайомлений водій) представник відповідача- ТзОВ «Карпати-Сервіс» не з»явився.
Крім того, судом встановлено направлення (вих. №09-3-20/1963 від 26.06.2008 року) відповідачу постанови про застосування фінансових санкцій №050443 від 03.06.2008 року. В передбачений законом 15-денний термін добровільно сума штрафу не сплачена та постанова не оскаржена.
У відповідності до п.28 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі. Відповідно до Рішення Конституційного Суду України №15-рп/2002 від 09.07.2002 року дане положення слід розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами . Таким чином, право суб’єкта владних повноважень на звернення до суду визначено в ч.2 ст.124 Конституції України.
Стосовно посилань представника відповідача на те, що ТзОВ «Карпати-Сервіс» здійснювало перевезення вантажу для власних потреб, про що свідчить надана в судовому засіданні копія дорожнього листа №115899 від 23.05.2008 року та видаткова накладна №РН-0006540 від 23.05.2008 року, то суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.4 ст.48 Закону України «Про автомобільний траспорт» документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
В ст.48 Закону України «Про автомобільний траспорт» передбачено, що у випадку, коли юридична особа здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, або коли вона здійснює вантажні перевезення для власних потреб, то в обох випадках у водія повинен бути наявний дорожній лист.
В статті 1 даного Закону зазначено, що дорожній лист – це документ встановленого зразка для визначення та обліку роботи транспортного засобу.
В ст.18 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що з метою безпечної праці та ефективного контролю за роботою водіїв транспортних засобів автомобільні перевізники зобов’язані здійснювати організацію і контроль за своєчасним проходженням водіями медичного огляду, забезпечувати їх санітарно-побутовими приміщеннями та обладнанням.
Однією з ознак належно оформленого дорожнього листа є відмітка лікаря про проходження водієм медичного огляду безпосередньо перед виїздом. Оскільки, відповідно до п. 5.1 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства внутрішніх справ України від 05.06.2000 року № 124/345, щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв до їх виїзду на зміну, після чого в дорожньому листі ставиться штамп з висновком про придатність до керування транспортом.
В дорожньому лист №115899 від 23.05.2008 року такої відмітки лікаря не було. Крім того, представник відповідача в судовому засіданні не заперечила даний факт.
Суд критично оцінює посилання представника відповідача на видаткову накладну №РН-0006540 від 23.05.2008 року, згідно якої вбачається, що постачальник ПП ОСОБА_4 відвантажив, а одержувач ТзОВ «Карпати-сервіс» отримав вантаж ФБС (фундаментні блоки) на суму 2088 грн., виходячи з наступного.
Відповідно до п.11.1 наказу Міністерства транспорту України №363 від 14.10.97 року «Про затвердження Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні» основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі екземпляри товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом).
В п.1 даних Правил зазначено, що товарно-транспортна накладна - це єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Надана у судовому засіданні видаткова накладна №РН-0006540 від 23.05.2008 року не є товарно-транспортною накладною в розумінні вимог даних нормативних актів, а тому не приймається судом до уваги.
Дана видаткова накладна вказує про те, що між двома сторонами відповідно до ст.50 Закону України «Про автомобільний транспорт» укладено договір на перевезення вантажу, що може свідчити про здійснення перевезення ТзОВ «Карпати-сервіс» вантажу для власних потреб. Однак, оскільки представник відповідача на вимогу суду не надав товарно-транспортну накладну, яка зазначена в акті проведення перевірки і яку суд пропонував стороні надати.
За таких обставин суд приходить до висновку про недоведеність представником відповідача тих обставин, що вантажне перевезення здійснювалось для власних потреб товариства.
Твердження представника відповідача про те, що ТзОВ «Карпати-сервіс» не було повідомлене про дату розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та не отримувало постанову про застосування до товариства фінансових санкцій, заслуговують на увагу. Представник позивача не надала суду повідомлення про вручення поштового відправлення відповідачу про дату слухання його справи. Однак, суду подала докази, які свідчать про те, що ТзОВ «Карпати-сервіс» через водія ОСОБА_3 було повідомлено про дату розгляду справи, про свідчить відмітка в акті перевірки та підпис водія. Крім того в дорожньому листі також міститься запис осіб, які проводили перевірку із зазначенням дати розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Постанова про застосування фінансових санкцій щодо ТзОВ «Карпати-сервіс» була направлена товариству 06.06.2008 року, що підтверджується реєстром відправленої кореспонденції (а.с.8).
Стосовно посилання представника відповідача на те, що дана постанова була направлена за адресою м.Івано-Франківськ, вул. Василишина,22, яка зазначена у свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу КАМАЗ н.з.АТ2567АС, а юридична адреса товариства зовсім інша, то суд зазначає наступне.
Відповідно до п.23 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок» №1388 від 07.09.1998 року реєстрація транспортних засобів за юридичними особами, які мають від 1 до 15 одиниць транспортних засобів включно, проводиться за умови забезпечення цих засобів місцями для стоянки і зберігання. Наявність місця стоянки та зберігання підтверджується договором оренди або іншими документами. Представник відповідача в судовому засіданні підтвердила, що на 2008 рік такий договір оренди був укладений.
Згідно із п.24 даної постанови КМУ транспортні засоби юридичних осіб реєструються за місцезнаходженням цих осіб. Якщо стоянка транспортних засобів розташована за місцезнаходженням філій, відділень або інших відособлених підрозділів юридичних осіб, такі транспортні засоби реєструються за місцем їх стоянки. У реєстраційних документах зазначається юридична особа, якій належить транспортний засіб, її адреса, адреса стоянки.
У свідоцтві про державну реєстрацію транспортного засобу була зазначена тільки адреса ТзОВ «Карпати-сервіс» - м.Івано-Франківськ, вул. Василишина,22, а тому зазначені вище твердження представника відповідача суд оцінює критично.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивачем правомірно застосовано штрафні санкції до відповідача, а тому позов підлягає задоволенню.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14, ст.86, ст.ст.158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з суб'єкта господарської діяльності – юридичної особи ТзОВ «Карпати-Сервіс» (код ЄДРПОУ 32077011, вул. Красівського, 1/37, м.Івано-Франківськ, 76000) в дохід державного бюджету на р/р №31110106700002, УДК в м. Івано-Франківську, код платежу 21081100, МФО - 836014, код одержувача - 20568100 фінансові санкції по постанові № 050443 від 03.06.2008 року в сумі 1700 грн.(одну тисячу сімсот гривень).
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.О. Лучко
Постанова в повному обсязі складена 25.12.2009р.