Судове рішення #7164788

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2009 року                                                         Справа №2а-1804/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний  адміністративний  суд в складі:

головуючого судді  Лучко О.О.,

при секретарі  Круглій О.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Савчук М.Я.,

представник відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ДПІ в Рожнятівському районі до ОСОБА_3 про зобов»язання подати декларацію про отримані доходи за 2007 рік,-

ВСТАНОВИВ:

         06 липня 2009 року ДПІ в Рожнятівському районі звернулася з адміністративним позовом до ОСОБА_3 про зобов»язання подати декларацію про отримані доходи за 2007 рік у вигляді знижки ціни за придбаний автомобіль в сумі 186 723,61 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала, позовні вимоги мотивувала тим, що відповідачем порушено вимоги ст.67 Конституції України та ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме: не подано декларації про отримані у 2007 році доходи у вигляді знижки ціни за придбаний ним автомобіль. Пояснила, що на виконання листа ДПА у Івано-Франківській області від 15.06.2009 року № 3726/7/17-017-2/535 ДПІ в Рожнятівському районі встановила, що відповідачем не сплачено податок з доходів фізичних осіб, оскільки відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу від 10.08.2007 року оцінка придбаного автомобіля становила 1 000 грн., а згідно висновку (звіту) експерта від 16.08.2007 року, проведеного НДЕКЦ при УМВС України в Івано-Франківській області, ринкова вартість автомобіля на дату проведення оцінки складала 187 723,61грн. (з  ПДВ). Таким чином, відповідачем отримано знижку у розмірі 186 723,61 грн., а тому дана сума підлягає оподаткуванню відповідно до вимог п.п.4.2.9 «є» п.4.2. ст.4 зазначеного вище Закону. Відповідач декларацію про отримані доходи на 2007 рік не подав, а тому просила позов задовольнити повністю та зобов’язати ОСОБА_3 подати декларацію про отримані доходи у 2007 році.

 Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, вказаних  в поданому запереченні. Вважає, що відповідачем фактично доходи не отримані, договір купівлі-продажу автомобіля є фіктивним, а тому відповідальність за його укладення відповідач нести не повинен, строк подачі декларації минув і немає необхідності подавати декларацію за 2007 рік. В зв»язку з цим просив в задоволенні позову відмовити.

            Судом встановлено , що на виконання листа ДПА у Івано-Франківській області від 15.06.2009 року № 3726/7/17-017-2/535 з метою залучення до оподаткування категорій громадян, які отримали дохід в 2007 році та не задекларували їх до 01 квітня 2008 року, ДПІ в Рожнятівському районі встановила, що ОСОБА_3 не подав декларацію про отримані доходи у 2007 році у вигляді знижки в ціні за придбаний автомобіль в сумі 186 723,61 грн. Оскільки,  відповідачем укладено договір купівлі-продажу від 10.08.2007 року, відповідно до якого оцінка придбаного автомобіля становила 1 000 грн. Згідно висновку (звіту) експерта від 16.08.2007 року, проведеного НДЕКЦ при УМВС України в Івано-Франківській області ринкова вартість автомобіля на дату проведення оцінки складала 187 723,61грн. (з  ПДВ). Таким чином, відповідачем отримано знижку у розмірі 186 723,61 грн.(187 723,61 – 1 000 = 186 723,61).

           Відповідно до пп. 4.2.9 «є» п.4.2 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» N 889-IV від 22.05.2003 року до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включаються вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), а також суми знижки з ціни (вартості товарів, послуг), що перевищує звичайну, розраховану за правилами визначення звичайних цін (у розмірі такої знижки).

    Відповідно  до п.п.«а» п.18.1 ст.18 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»  річна декларація про майновий стан і доходи подається платником податку, який зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами цього Закону або інших законів.

Декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою таким платником податку здійснювати таке заповнення. (п. 18.5 ст.18 даногоЗакону).

Згідно п. «в» ст. 19 вищезазначеного Закону, платники податків зобов’язані подавати декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього Закону таке подання є обов’язковим.

В ст.20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» передбачено, що р озмір штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм цього Закону та підстави для їх застосування визначаються законом, що регулює такі питання, якщо інше не встановлене нормами цього Закону. При цьому фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону при порушенні правил сплати податку з чистого річного оподатковуваного доходу платника податку є такий платник податку (п.20.2 ст.20 вказаного Закону).

Відповідно до п.п. «г» 4.1.4 п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов»язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»   N 2181-III від 21.12.2000 року платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.    

Платником податків відповідно до п.п.1.1. ст.1 даного Закону є юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

В ст.17 вказаного закону зазначено, що за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Такі санкції накладаються контролюючими органами.  

Відповідно до п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 даного Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум (п.17.3 ст.17 зазначеного Закону).

В судовому засіданні встановлено, що станом на 06.07.2009 року відповідачем декларацію про доходи за 2007 рік не подано, чим порушено останнім вищезазначені норми закону.

            В той же час суд не приймає до уваги посилання представника позивача на положення ст.10 Закону України «Про державну податкову службу», як на норму, яка надає право позивачу звернутись до адміністративного суду із позовом про зобов’язання відповідача подати декларацію за 2007 рік, виходячи з наступного.

Згідно з п.3 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу», податкові органи в межах своїх повноважень здійснюють контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Відповідно до п.11 ст.10 даного Закону органи державної податкової служби вправі подавати до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

    Як вбачається з положень даної статті закону, позивачу визначено обов’язок щодо контролю за своєчасністю подання декларації про доходи, однак не надано право на отримання цих документів в судовому порядку. За не подання декларацій на платника податків державні податкові інспекції вправі накладати штрафні санкції.

    Крім того, представник позивача підтвердив у судовому засіданні, що до ОСОБА_3 за неподання даної декларації ДПІ в Рожнятівському районі штрафні санкції не накладала. Представник відповідача також підтвердив даний факт.

Крім того, за н еподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи передбачена  адміністративна відповідальність (ч.1 ст.164-1 КУпАП).  

    Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Виходячи з викладеного та наведених правових норм, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, а позов таким, що не підлягає задоволенню.

   На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.2, ст.ст. 8-14,   ст.86,   ст.ст.158-163, ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Відповідно до ст.186 КАС України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя                 (підпис)             О.О. Лучко

Постанова в повному обсязі складена 28.12.09р.  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація